תמ”א בב”ב, אזור תעסוקה באשדוד, מכרזים וקומבינציה

פורסם מכרז לאזור תעסוקה חדש ברובע החדש – פארק לכיש באשדוד | שרת הפנים איילת שקד במפגש עם תושבי צור הדסה: “מקדמת תוכנית להיפרדות היישוב ממטה יהודה” | המועצה הארצית לתכנון ובנייה אישרה – הקמת יישוב חדש בעוטף עזה | בני ברק: מבני הציבור, בהגבלות שנקבעו, יגיעו לבתים עם תמ”א 38 | ויש גם קומבינציה בחיפה ומכרז תעסוקה בכניסה לירושלים

העבודות ברובע פארק לכיש | צילום: עיריית אשדוד

רשות מקרקעי ישראל פרסמה מכרז לשיווק קרקעות ליזמים להקמת מתחם תעסוקה ברובע פארק לכיש.

על פי המכרז המקוון, שפרסמה רשות מקרקעי ישראל (רמ”י), מדובר במכרז לזכויות חכירה בארבעה מתחמים אשר ייועדו לתעסוקה ברובע פארק לכיש אשדוד, אשר ייבנה במסגרת הסכם הגג בעיר. מגרש 501 בשטח של כשמונה דונם. מגרש 502 בשטח של כשישה דונם , מגרש 503 בשטח של כ – 10 דונם ומגרש 504 בשטח של כ – 5.5 דונם.

250/200 סייד בר + קובייה

על פי המכרז, מחיר המינימום למגרשים  נעים בין ארבעה לתשעה  מיליון שקלים, כאשר המתמודדים יידרשו להשתתף בהוצאות פיתוח כללי והקמת מבני ציבור בעלות שבין שש עשרה לשלושים וחמש מיליון ש”ח לכל מגרש. הסך הכולל של עלויות הפיתוח בגין מגרשים אלו עומד על כ- 100 מיליון שקלים. רמ”י צפויה לפרסם את חוברת המכרז בתחילת חודש פברואר.

ראש העיר אשדוד, ד”ר יחיאל לסרי: “אשדוד מתחילה את 2022 ברגל ימין עם התקדמות משמעותית בשלבי הקמת הרובע החדש במסגרת הסכם הגג בעיר. מתחם התעסוקה החדש, יוסיף אלפי מקומות עבודה חדשים לתושבי העיר, החיוניים להתפתחותה של העיר בעשורים הבאים”.

ראש מינהלת הסכם הגג באשדוד, אייל דוידוביץ’: “אנו מברכים על התקדמות העבודות יחד השותפים שלנו לדרך: משרד השיכון, רשות מקרקעי ישראל ואנשי המקצוע בעיריית אשדוד”.

צור הדסה תהפוך לעצמאית?

שרת הפנים איילת שקד קיימה מפגש זום עם תושבי צור הדסה לקראת קבלת החלטה בעניין היישוב. במהלך המפגש בו צפו למעלה מ600 תושבים, הציגה השרה שקד את תוכנית משרד הפנים לקידום ההיפרדות של צור הדסה ממועצה אזורית מטה יהודה. “אין ספק שלאור פוטנציאל ההתפתחות של צור הדסה שצפוי להגיע ל-20,000 תושבים תוך כעשר שנים, הדבר הנכון הוא לפצל את היישוב מהמועצה ולהקים מועצה מקומית עצמאית”.

השרה שקד הבהירה כי בשלב זה בוחן משרד הפנים את המשמעויות הכלכליות של היפרדות צור הדסה ממועצת מטה יהודה, כפי שעלו מדו”ח הוועדה הגאוגרפית. המשרד מנהל בחינה של חלוקת ההכנסות בין המועצה המקומית מטה יהודה וועד היישוב בנוסף למענקי איזון.

שרת הפנים הציגה את אבני הדרך לקראת הקמת מועצה מקומית “צור הדסה”. לדבריה, התהליך ייערך כשנה ובמהלכו יוגדרו ויוסדרו תהליכי העבודה בין המועצה שתקום ובין משרדי הממשלה, כמו גם תהליך העברת סמכויות הדרגתי מהמועצה האזורית מטה יהודה אל היישוב. בתום תקופה זו תמנה השרה ועדה ראשונה שתנהל את היישוב בארבע השנים הראשונות.

יישוב חדש בעוטף

 הבוקר (4.1.22) התקיים דיון במועצה הארצית לתכנון ובניה, בסופו אישרה והמליצה המועצה לממשלה על הקמת היישוב הקהילתי ‘חנון’, מזרחית לקיבוץ סעד שבעוטף עזה בתחומי מועצה אזורית שדות נגב.

משרד הבינוי והשיכון מקדם את תכנון היישוב החדש ‘חנון’ (שם זמני), ולמועצה הוגש תזכיר תכנוני שהוכן ע”י המינהל לענייני הכפר במשרד האמון על קידום והקמת יישובים חדשים.

שר הבינוי והשיכון, זאב אלקין: “אני שמח על החלטת המועצה, ישנה חשיבות לאומית עצומה בהקמת יישוב חדש בימים אלה, בייחוד בעוטף עזה. אנו נחושים להמשיך לבנות ולפתח את ההתיישבות בכל חלקי הארץ. מאז כניסתי לתפקיד שר הבינוי והשיכון חיזקנו את רמת הגולן, הבקעה, יהודה ושומרון, היום אנו מחזקים גם את עוטף עזה.”

מנכ”ל משרד הבינוי והשיכון, אביעד פרידמן: “מדובר בצעד חשוב להרחבת ההתיישבות בעוטף עזה המהווה חיזוק משמעותי לאזור כולו, אנו עדים לעלייה גבוהה ביקושים למעבר דרומה, יש כאן איכות חיים ושטחים נרחבים. אני צופה שהיישוב החדש יזכה למשפחות צעירות רבות שיבחרו לחיות בו.”

נדגיש כי, הקמת היישוב החדש הינה בהתאם למדיניות הממשלה לקידום פיתוח הפריפריה וחיזוק ההתיישבות בפריפריה בנגב ובגליל ובעוטף עזה.

870/135 ליינר ארטקל

הישוב החדש ייתן מענה לביקושי ההתישבות באזור, ויחזק את גבולנו הדרומי מול רצועת עזה.

הקמת היישוב החדש באזור זה תיתן  תנופה התיישבותית משמעותית באזור, וזאת על פי הצורך הגדל והולך של קהל חדש המוצא עניין בהתיישבות בחבל ארץ זה, יענה על הביקושים, ללא פגיעה נופית או סביבתית

הישוב יוקם כיישוב קהילתי לכ -500 משפחות, בתמהיל של צפיפות בניה כמענה למשפחות צעירות בשלבים שונים של חייהן המיועדות להיקלט בישוב.

כללי תמ”א חדשים בבני ברק

הועדה המחוזית לתכנון של מחוז מרכז, אישרה תכנית לעידוד התחדשות עירונית בעיר בני ברק. עיקרי התכנית, שאושרו על ידי יו”ר הועדה האדריכלית דניאלה פוסק, כוללים מתן תמריצי בניה מוגדלים להריסה ובניה של בניינים הזכאים לתוספת זכויות במסגרת תמ”א 38, בהיקף של עד 2.5 קומות נוספות לבניין ישן בן 2 קומות ועד 3 קומות לבניין קיים הגבוה משלוש קומות.

תוספת הזכויות המוגדלת צפויה ליצור כדאיות כלכלית ליזמים וקבלנים שירצו לקדם פרויקטים חדשים רבים. בעקבות אישור התכנית החדשה, צפויות להתווסף מאות יחידות דיור חדשות באזורים הוותיקים והמבוקשים בעיר, מה שיסייע במתן מענה לביקושים  העולים על ההיצע הקיים.

התכנית קובעת כי בכל בניין חדש שייבנה במסגרתה יוקצה בקומת הקרקע שטח של כמחצית הקומה עבור גני ילדים ושימושים עירוניים נוספים.

תחולת התכנית נקבעה כך, שהיא תפקע מאליה עם תום תחולה תכנית המתאר הארצית תמ”א 38 בעוד שנה, ולפיכך צפוי גל גדול של פרויקטים מצד יזמים ובעלי קרקעות זריזים שיבקשו לנצל את תוספת הזכויות המוגדלת שהתכנית מעניקה.

קומבינציה בחיפה

קבוצת גבאי חתמה על עסקת קומבינציה, במסגרתה תרכוש חברת הבת, גבאי מניבים, 50% ממתחם מקרקעין בשטח כולל של 22,306 מ”ר, הממוקם בשכונת מורדות לינקולן בחיפה. ההסכם מותנה באישורה של תב”ע חדשה, על פיה יפעלו גבאי ושותפה להקמת פרויקט שיכלול כ- 300 יח”ד וכ- 700 מ”ר שטחי מסחר.

אלי גבאי, מבעלי קבוצת גבאי. | צילום: יח”צ

על פי הערכת גבאי, היקף ההכנסות בפרויקט יעמוד על כ-450 מיליון שקל (ללא מע”מ), והיקף ההשקעה בפרויקט נאמד בכ-400 מיליון שקל (ללא מע”מ). השלמת העסקה מותנית בקבלת מספר אישורים, כפי שסוכם בין הצדדים, לרבות קבלת אישור הוועדה המקומית להיתר בנייה. לאחר קבלת האישור, ייקבע גם שיעור הקומבינציה על פי הערכת שמאי חיצוני. בנוסף, סוכם כי לגבאי תינתן אופציה לרכוש את יתרת הזכויות במקרקעין מידי בעליה, וזאת תוך 30 יום ממועד החתימה על ההסכם הסופי בין הצדדים.

במסגרת ההסכם, התחייבה גבאי להעמיד לבעל הקרקע הלוואה בסך של 40 מיליון שקל עבור פירעון תשלומים החלים עליו בגין הקרקע ולהגדיל את היקף ההלוואה בתוך 18 חודשים עד לסך של 48 מיליון שקל.

עורכי הדין שייצגו את גבאי מניבים בעסקה הם שמואל לכנר ואלירן לנדסמן ממשרד נשיץ ברנדס אמיר. את המוכר ייצג עו”ד הדר טל ממשרד ש פרידמן.

תעסוקה בכניסה לבירה

רשות מקרקעי ישראל מפרסמת מכרז חדש ל-3 מגרשים במתחם הרכב הצפוני (J) לתעסוקה ברובע הכניסה לעיר ירושלים. פרויקט הכניסה לעיר ירושלים, הינו מיזם משותף של רשות מקרקעי ישראל, עיריית ירושלים וחברת עדן, החברה העירונית לפיתוח כלכלי.

זהו המכרז השלישי לשיווק בפרויקט רובע הכניסה לעיר, מתחם הרכב הצפוני (מתחם J). המתחם, ממוקם בין התחנה המרכזית לתחנת רכבת ישראל יצחק נבון, ובין הרחובות יפו, נורדאו, ושז”ר

למתחם, תוכנית בתוקף הכוללת שימור שישה מבנים תוך תוספת בינוי של 2 קומות מעל המבנים הקיימים, וכן הריסת שני מבנים נוספים, לטובת פיתוח כיכר עירונית רחבה והקמת מרכז מידע תחבורתי ותיירותי.

תמהיל השימושים המאושרים כוללים שימושים מסחריים, תעסוקה, ושימושים ציבוריים בהיקף כולל של  6,740 מ”ר.

מתחם J, הינו חלק מרובע העסקים החדש שמוקם בימים אלו בכניסה לעיר, ויכלול כ-20 מגדלים בני 18-40 קומות, המיועדים לשטחי תעסוקה, מסחר, מלונאות, מגורים, מבני ציבור ותרבות. המתחם יבנה בלב המרכז העסקי החדש, ובצמוד למרכז התחבורתי הגדול והמשולב בישראל אשר יכלול את תחנת הרכבת המהירה- רכבת ישראל, תחנת האוטובוסים המרכזית, שלושה קווי רכבת קלה, שבילי אופניים, וחניון ציבורי תת קרקעי עם כ-1,300 מקומות חניה. המרחב הציבורי בפרויקט ישודרג ויהפוך לשוקק ומזמין, כלל הרחובות ישופצו בסטנדרט גבוה ויוצא דופן, מימוש פרויקט רובע הכניסה לעיר יהווה מנוף לעיר ויספק כ 60,000 מקומות עבודה חדשים לבירת ישראל.

המגרשים שישווקו במסגרת המכרז מיועדים ליזמים, חברות וקבלנים. במכרז מזמינה רשות מקרקעי ישראל את ציבור היזמים להגיש הצעות לחתימה על חוזה חכירה ישירה לתקופה של 98 שנים, עם אופציה להארכה לעוד 98 שנים, למטרת תעסוקה.

המכרז מיועד ליחידים/יזמים/ קבלנים/ חברות אשר רוכשים זכויות בקרקע לתעסוקה.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה