תמ"א 38: הארכת חיים או קבורת חמור?

הארכת הפרויקט בשלוש שנים, או דחיית הקץ? • חילוקי דעות בין הגורמים השונים איך להתייחס להחלטה להאריך את תמ"א 38 • ראש מטה הדיור שמח בהארכה: "זו תוכנית מצילת חיים" • מנכ"לית מנהל התכנון: "תמ"א 38 מטרפדת את התכנית האסטרטגית של ישראל לשנים הבאות"

התחדשות עירונית | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

הישיבה עליה דיווחנו אתמול (א') בנושא תמ"א 38 הסתיימה כצפוי, בהחלטה כי התוכנית במתכונתה הנוכחית תסתיים בשנת 2022 ועד אז יקבעו עקרונות המתווה שיחליף את תמ"א 38. יצוין שההחלטה הזו תלויה בהסכמתה ובקבלת החלטה של המועצה הארצית לתכנון ולבנייה. אם כי מדובר לכאורה על החלטה פורמלית בלבד, היות ורוב הגופים שמרכיבים את המועצה, שותפים להחלטה.

לשכת שרת השיכון והבינוי, יפעת שאשא-ביטון ארחה את הישיבה, בה השתתפו קשת רחבה של גורמים המעורבים בתחומי ההתחדשות העירונית ותמ"א 38: משרד האוצר, משרד הבינוי והשיכון, משרד המשפטים, מנהל התכנון, מטה הדיור, והרשות להתחדשות עירונית.

יחד עם ההחלטה שהתקבלה, סוכמו בפגישה קווים לעקרונות המתווה שיחליף את תמ"א 38, כאשר בין היתר, ייבחן תיקון חקיקה, שיאפשר מתן היטל השבחה חלקי לרשויות. כפי שדיווחנו אתמול, עד כה זכו תוכניות של תמ"א 38 לפטור אוטומטי מהיטל, התוכנית החלופית מדברת על דרישה להיטל מופחת של 25%-50%, גם במימוש נקודתי ולא רק בתוכניות פינוי-בינוי.

עוד דובר בישיבה על תיקון חקיקה בנוגע להקמת קרן ייעודית למימון חיזוק מבנים מפני רעידות אדמה בפריפריה; הסבת התמ"א מתוכנית מתאר ארצית לתוכנית בניין עיר, באחריות הרשויות המקומיות; ובנוסף התקבלה ההחלטה כי פרויקטים של תמ"א המקודמים כיום במוסדות התכנון לא ייפגעו ובהמשך יקבעו הוראות מעבר שיגדירו את פרק הזמן להגשת בקשות חדשות.

נמסר כי ועדת המשנה של המועצה הארצית (הולנת"ע) צפויה להתכנס בקרוב, לדון בפרטי המתווה.

עם זאת, ההחלטה לא התקבלה בצורה חלקה, כך מדווח ב'גלובס'. בין הגורמים השונים התקיים ויכוח. אנשי מנהל התכנון טענו כי התוכנית צריכה להיקבר סופית בזמן פקיעת תוקפה, שנקבעה למאי 2020 ואין להאריכה שוב. מנגד טענו רוב גורמי התכנון השונים, כי יש צורך לגבש תוכנית חלופית בטרם תסתיים התמ"א. כאמור, היגיון הרוב ניצח וכך הוחלט.

עוד פורסם ב'גלובס', כי בין חלק מהגורמים שליוו את ההתלבטויות לגבי עתיד התמ"א היה חשש, כי הכרזות על סיומה שיצאו ממנהל התכנון בחודשים האחרונים, מבלי שניתנו הנחיות לגבי תקופת מעבר או חלופות, עלולות לגרור את השוק לאי-ודאות ולקיפאון בבנייה.

שרת השיכון והבינוי, יפעת שאשא-ביטון הביעה את סיפוקה מקבלת ההחלטה. "תמ"א 38 לא הגשימה את ייעודה במקומות שלשמם נועדה, לא מומשה בערים בהן קיים סיכון גבוה לרעידות אדמה ובחלק מהערים שבהן מומשה הפכה למפגע תכנוני. לכן הוחלט על הפסקתה תוך שלוש שנים מהיום, שבמהלכן תאושר תוכנית חדשה ורלוונטית יותר שתעוגן בחקיקה ותעסוק בהיבטים של תכנון, תקינה, מענה לצורכי ציבור, תקציב למימושה באזורי הפריפריה -שאין בהם כדאיות כלכלית והקלה בתהליכים הביורוקרטיים.

Inner

 

"אני מודה לשר האוצר כחלון על הובלת הנושא. לתפיסתי, תהליכי ההתחדשות העירונית צריכים להיות מוגדרים כיעד לאומי בתחום הדיור, הם חיוניים לצמצום הפערים בין השכונות החדשות לשכונות הוותיקות של העיר וכן מהווים כלי נוסף להגדלת היצע הדיור".

מנכ"לית מנהל התכנון, דלית זילבר שלא תמכה מלכתחילה בהחלטה שהתקבלה הגיבה, כי "נושא ההתחדשות העירונית הוא המשימה המרכזית של מנהל התכנון וכך גם בתוכנית האסטרטגית של מדינת ישראל לשנים הבאות. תמ"א 38 לא עולה בקנה אחד עם מטרה זו ואף מטרפדת אותה. צריך לחזור לתכנון ראוי, שלוקח בחשבון את האינטרס הציבורי הכולל, תוך חידוש המרקם העירוני וחידוש המרחב הציבורי והתשתיות – לא רק בראייה נקודתית וצרה. התמ"א החטיאה את המטרה בכך שאלפי תושבים נותרו ללא מיגון מפני רעידות אדמה, דווקא באזורים הרגישים כמו טבריה ובית שאן".

מנגד, ראש מטה הדיור הלאומי זאב בילסקי המשמש גם כיו"ר המועצה הארצית לתכנון ובנייה ובידיו נתונה ההחלטה כעת אמר, כי "אני מברך על ההסכמה שהושגה להארכת תמ"א 38 לתקופת מעבר של שלוש שנים. עלינו לזכור כי זו תוכנית מצילת חיים ובכוונתי להביא את ההסכמות שהושגו להכרעת המועצה הארצית לתכנון ובניה בישיבה הקרובה".

המתווה החדש שהוסכם אתמול במשרד הבינוי והשיכון גרר שורה של התייחסויות מכל קצוות הקשת העוסקים בנדל"ן נביא שתיים מהן.

רוני בריק, נשיא התאחדות בוני הארץ היוצא ומנכ"ל לי-רן ייזום: "אני מעודד מאוד מהמתווה המוסכם, בעיקר בגלל שהוא צפוי להפחית את הבירוקרטיה בוועדות התכנון של הרשויות. כיום פרויקטים של תמ"א יכולים להימשך מספר שנים. הוועדות מנסות לאחוז במקל משני הקצוות. לכאורה הן חפצות בהתחדשות עירונית אבל בפועל הן מצמצמות למינימום את הזכויות ליזמים. כך הופכות הרשויות פרויקטים רבים, לחסרי כדאיות כלכלית או לפרויקטים עם רווחיות נמוכה. כולי תקווה כי המתווה החדש ישנה את הגישה של ראשי ערים, שפועלים כיום בכל כוחם לעצור פרויקטים כאלה".

ננה חן, מנכ"לית ראדקו התחדשות עירונית מקבוצת רפאלי: "כמובן שעבור רשות עירונית, תכנון מתחמים ושכונות עדיף על פני חידוש מבנה בודד, הן ברמה האורבנית והן ברמה הכלכלית. יחד עם זאת, יש אילוצי מציאות, ישנם בניינים בודדים, שעקב בנייה קיימת בסמוך אליהם, אין אפשרות לבצע התחדשות של מתחם ולכן חייבים לתת את הדעת גם למצבים מסוג זה.

"בנוסף, בהחלט חשובה תקופת המעבר של 3 שנים, שאמורה לאפשר סיום הליכים שהחלו, אולם אין לי ספק, שהרשויות המקומיות ינצלו את המצב ויעכבו את פרויקטים מסיבות לא ענייניות כדי 'להרוג' את התמ"א כבר עכשיו. לגבי סוגיית היטל ההשבחה שיושת על היזמים, אין בעיה לשלם לעירייה, כל עוד הפרויקט הוא ריווחי וכלכלי. אלא שבפרויקטים שאין בהם כדאיות כלכלית, הרשות המקומית תצטרך להקצות זכויות נוספות כדי להפכו לרווחי. בדרך זו כולם יוצאים מרוויחים".

Inner

כתיבת תגובה