תמ”א 38 על הפרק: שלשה שרים יכריעו את גורלה

השר ליברמן, כך לפי דיווחים שונים, מקדם במסגרת חוק ההסדרים באוצר את הארכתה של תמ”א 38 בשנתיים – אך לא ברור אם הדבר חוקי • אלקין במשרד השיכון ושקד במשרד הפנים, יחד עם מועצות התכנון השונות – הם שיכריעו אם להילחם ביוזמה של ליברמן או לאפשר לה לנוע

תמ"א 38. אילוסטרציה | צילום: נתי שוחט, פלאש 90

אם הכל יילך כשורה ושיתוף הפעולה בנושא הנדל”ן יישמר בין שר האוצר, אביגדור ליברמן לשרת הפנים איילת שקד, יש סיכוי רב שתוקפה של תכנית תמ”א 38, שהייתה אמורה להסתיים בעוד מעט יותר משנה, באוקטובר 2022, תוארך בשנתיים, עד אוקטובר 2024.

כזכור תיקון 128 לחוק התכנון והבנייה מהווה חלופה לתמ”א 38, וכוללת יותר פינוי בינוי, התחדשות בניינית ועירוב שימושים באופן שמיטיב עם התושבים והדיירים בכל המרחב, ולאוו דווקא ברמת הבניין הבודד. אך התכנית החלופית טרם נכנסה לתוקף וליברמן ושקד עמלים על אי היווצרות ואקום בתחום הבנייה, גם לא לתקופה קצרה.

250/200 סייד בר + קובייה

הדבר יקרה רק אם הארכת תוקף התכנית – לאחר שהתוכנית החליפית שיזם השר לשעבר דרעי ומינהל התכנון לא הבשילה עדיין – תהיה חלק בלתי נפרד מחוק ההסדרים שיוגש להצבעת הכנסת יחד עם תקציב המדינה הדו שנתי, 2021-2022, שאמור לעלות להצבעה עד ה-4 בנובמבר 2021 לכל המאוחר.

לפי דיווחים שונים, היוזמה שהחלה בתקופת דרעי, ובמסגרתה יוסבו משרדים למגורים, מתקדמת, ובחוק ההסדרים יתבקשו הח”כים להצביע על האפשרות להסב עד כשליש מהמשרדים המתוכנננים עתה לבנייה ברחבי הארץ למגורים. גם עירוב שימושים במגרשים שיועדו למשרדים ותעסוקה יאפשר בניית דירות מגורים על אותן חלקות קרקע שיועדו לעסקים ותעסוקה.

ב’ממון’ ובYNET צויין, כי ראשי הרשויות המקומיות עתידים להתנגד למהלך בשל ההכנסות הארנונה שיפחתו במידה ניכרת אם ההסבה ממשרדים למגורים אכן תתבצע. במשרד האוצר הגיבו לפרסום הידיעות הללו בהסתייגות, וציינו כי כל תכנית תפורסם בעתה ובזמנה.

אלקין ושקד יכריעו

במהלך היום פרסם ‘כלכליסט’ דיווח עדכני מאת אמיתי גזית, כי “בממשלה החדשה, ובמיוחד במשרד האוצר, נוטים לקבל את עמדת מינהל התכנון כנגד הארכת תוקפה של תמ”א 38, אולם סבורים כי בשלב זה אין תחליף אחר לתוכנית שמייצרת אלפי דירות מדי שנה. אי לכך, בממשלה מתגבשת תוכנית להארכת תמ”א 38 במסגרת חוק ההסדרים בשנתיים נוספות (עד אוקטובר 2024), אך במקביל הם מבטיחים לקדם חבילת חוקים במסגרת חוק ההסדרים, שתעודד ההתחדשות עירונית במתכונת של פינוי בינוי, שעדיפה מבחינה תכנונית ומקובלת על ראשי הערים ועל מנכ”לית מינהל התכנון, דלית זילבר”.

Inner article

לפי הפרסום, “החבילה שהממשלה תציע כוללת הסכמי מסגרת עם הרשויות המקומיות, שבמסגרתם הן יקבלו תקציב של עשרות עד מאות מיליוני שקלים, בתנאי שיתחייבו להוציא היתרים לבניית 4,000 דירות בפינוי בינוי בתוך 5 שנים, ובקצב של 800 דירות בשנה.

“כמו כן, חבילת החוקים כוללת חוק שייצור ודאות בתחום היטלי ההשבחה ויאפשר לעיריות לקבוע בעצמן מה שיעור היטל ההשבחה במתחמים של התחדשות עירונית. הן יוכלו לבחור באחת מ-3 מדרגות: היטל בשיעור 0%, 25% או 50% משווי ההשבחה, בעקבות אישור תוכנית לפינוי בינוי. כלי נוסף שנועד להאיץ הליכי התחדשות עירונית הוא אישור החוק שמונח כבר זמן רב על שולחן הממשלה לצמצום הרוב הדרוש מקרב דיירי בניין להסכמה על פינוי בינוי, מ-80% ל-66%. כמו כן, יהיה מנגנון שלא יאפשר לדיירים עם חריגות בנייה לבלום תוכנית כזו”.

גזית מציין כי אף ששר האוצר אביגדור ליברמן מבקש להאריך את תמ”א 38 במסגרת חוק ההסדרים, הגוף שמוסמך לעשות זאת הוא המועצה הארצית לתכנון ובנייה.

האם שרת הפנים איילת שקד תצטרף ליוזמה? ומה תהיה דעתו של שר השיכון זאב אלקין? על הכל, נשמע בהמשך.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה