תמ”א 38 תמשיך במתכונתה לתקופה נוספת

שר האוצר ושרת הבינוי והשיכון פרסמו הודעה משותפת על הכוונה להאריך את תמ”א 38 • ההמלצות יוגשו למועצת התכנון הארצית • המטרה: הוצאת השוק מאי הוודאות • וכיצד מגיבים בשוק הנדל”ן החרדי?

תמ"א 38 | צילום אילוסטרציה: דוד כהן, פלאש 90

ההרהורים והכוונות לבטל את תכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים והתחדשות עירונית (תמ”א 38/1) באופן זה (בשונה מהתחדשות באופן של פינוי-בינוי) הובילה את שר האוצר ושרת הבינוי והשיכון לצאת בהודעה משותפת, שתוביל את השוק בחזרה לאי וודאות.

מועד פקיעת תוקפה של התכנית הנוכחית הינו במאי 2020, אך במונחי שוק הנדל”ן זהו תאריך קרוב מאוד. אי לכך, בישיבה שהתקיימה היום בלשכת שר האוצר, בהשתתפות שרת השיכון וגורמים ממשלתיים נוספים, הביעו הנוכחים הסכמה עקרונית על הצורך במתן ודאות למשק ולשוק הדיור, ובהתאם על הארכת תוקפה של התמ”א לתקופה נוספת שתאפשר התארגנות לחלופות אחרות כפי שתחליט המועצה הארצית.

250/200

במהלך השבועות הקרובים, תגובש עמדה ממשלתית, בנושא משך הזמן שבו תוארך התמ”א, קביעת הוראות מעבר לאחר סיום התמ”א וגיבוש פתרונות חלופיים הנוגעים להתחדשות עירונית על מנת לשפר את איכות התכנון. ההמלצות שיגובשו יובאו למועצה הארצית.

לדברי עו”ד יצחק שטינברג, “שוק הנדל”ן כולו הגיב בעצבנות לכוונה לבטל את תכנית תמ”א 38, אך מאבק מיוחד התנהל בגזרה החרדית, שבה הפרויקטים של ההתחדשות העירונית מהווים את משאב הנדל”ן הזמין הכמעט יחיד לציבור החרדי.

“לפני כחודש, במסגרת המאבק, התארגנה קבוצה של יזמי נדל”ן חרדים, שמובילים פרויקטים רבים בתחום, באמצעות עו”ד הנדל”ן החרדי יצחק שטינברג, שמשרדו מתמחה בדיני מקרקעין.

“פנייה רשמית בנושא שהבהירה עד כמה חשוב המשך התמ”א לציבור החרדי, שוגרה על ידי עו”ד שטינברג לכמה מחברי הכנסת החרדים. פעילות רבה נוספת נעשתה מאחורי הקלעים. כעת נראה שהמדינה אכן חוזרת בה ותאריך את התכנית לטובת היזמים והרוכשים כאחד”.

 

620/130

‘ביזנעס’ מציין כי בשוק הנדל”ן נשמעו הערכות כי גם כאשר התכנית ככל הנראה תוארך, הדבר יהיה לחמש שנים נוספות בלבד. עם זאת, לא מן הנמנע שיוכנסו בה שינויים ושיפורים באופן שאינו מפר את הוודאות בשוק הנדל”ן.

כך למשל כתבה ‘התנועה לאיגוד בעלי הדירות במבנים המסוכנים בישראל’, שבירכנ על ההודעה של משרד האוצר ומשרד הבינוי והשיכון כי ימליצו להאריך את התמ”א 38 לתקופה נוספת, אך זו הודיעה כי היא “מוטרדת מאד מניסוח ומלשון ההודעה המשותפת שיצאה לאחר הדיון המשולב, שמתוכה משתמע כי לאחר הארכת התכנית, תמ״א 38 תגיע לסופה, וזהו דבר מאד מסוכן”.

לדברי התנועה, “תמ”א 38 היא תכנית מצילת חיים, תכנית מדהימה שהוכיחה את עצמה כתכנית יעילה והיחידה שהביאה לחיזוק ומיגון אלפי מבנים מסוכנים בעשור האחרון. לכן יש לפעול להארכתה ושדרוגה, אך חלילה לא לחיסולה כפי שמשתמע מהודעת משרד האוצר ומשרד השיכון והבינוי מהיום.

“הממשלה וגורמים במנהל התכנון חייבים להפנים, שישנם בישראל אלפי מבנים שלא מסוגלים לעבור פרויקט מיגון וחיזוק אחר מלבד תמ”א 38, ולבניינים הרבים האלו לא יהיה פתרון מלבד התכנית הקיימת.

“ההתייחסות הממשלתית לסכנת החיים שנובעת מקיומם של המבנים המסוכנים הינה חסרת אחריות ומביעה גישה המתייחסת לצורך לחיזוק ומיגון הדירות כפינוק והשקעה כלכלית, כאשר המציאות האמיתית היא שמדובר בסכנת חיים וחובה לאומית לחיזוק ומיגון כל המבנים המסוכנים בישראל.

“חידוש ושדרוג תכנית תמ”א 38 שהיא תכנית מצילת חיים זוהי חובתה של המדינה, הנובעת מזכויות האזרחים להגנה על חייהם.

“עם כל הכבוד לתיאוריות תכנוניות, חובה לקבוע באופן מיידי כללים שיאפשרו קידום מיידי של כל התכניות התקועות ולמנוע מראשי ערים לעצור תכניות שכבר החלו להתקדם, נמצאות בתהליכי היתר ועברו את שלב תיק המידע או הסכם חתום לביצוע פרויקט, אשר דווח לרשויות והתבססו על מדיניות קיימת.

“בהמשך ולאחר הבחירות אנו מצפים מהממשלה העתידית לקביעת יעד חיזוק ומיגון של לפחות 100,000 דירות בשנה, במסגרת תכנית חירום לאומית הכוללת השקעה ממשלתית, הליכי רישוי מקוצרים, תגמול זכויות גבוה, שינוי והקטנת הרוב הדרוש ל 51%, יצירה של חוזי מאסטר, תגמול רשויות על עמידה בייעדי תמ”א או פינוי בינוי, ותכנית מיידית לניוד זכויות מהפריפריה למרכז כדי להביא את הפרויקטים מצילי החיים לפריפריה”.

830/125

כתיבת תגובה