תמורת 310 מיליון ש': הפניקס רוכשת נתח משמעותי מתיקי פסגות

קבוצת הפניקס רוכשת מקבוצת פסגות פעילויות ניהול תיקים וקרנות סל בהיקף של כ-17.1 מיליארד שקל | תמורת העסקאות מסתכמת בכ-310 מיליון שקל | אלה התכניות של רני צים רגע אחרי העסקה שלא מניבה רווח גבוה מאוד לפסגות, וכך תקלוט הפניקס את מאות אלפי הלקוחות שיועברו ל'קסם'

אבנר חדד, מנכ"ל הפניקס בית השקעות וקסם קרנות | צילום: טומי הרפז

הפניקס בית ההשקעות רכש נכסים מנוהלים בסך של כ-17.1 מיליארד שקל מקבוצת פסגות שבשליטת איש העסקים רני צים. המדובר הוא בחתימה על שני הסכמים שעיקריהם מכירת פעילויות ניהול התיקים וקרנות הסל של פסגות לקבוצת הפניקס. תמורת העסקאות מסתכמת בכ-310 מיליון שקל. לאחר השלמת העסקאות, צפויה פסגות לרשום רווח הון נקי של כ-120 מיליון שקל וגידול בהון העצמי לכ-350 מיליון שקל.

עבור פסגות מדובר בהצפת ערך משמעותית: לפני כשנה וחצי, בחודש אוגוסט 2021, רכשה פסגות (לשעבר וואליו קפיטל), באמצעות פסגות בית השקעות, את החברות פסגות קרנות נאמנות ופסגות ניירות ערך מידי בית ההשקעות אלטשולר שחם לפי שווי של כ-405 מיליון שקל. עתה, מוכרת פסגות פעילויות הכוללות נכסים מנוהלים בסך של כ-17.1 מיליארד שקל, ונותרת עם פעילויות המנהלות נכסים בסך של כ-30 מיליארד שקל וזאת תמורת 310 מיליון שקל.

לאחר השלמת העסקאות, צפויה פסגות בית השקעות לפרוע התחייבות בסך של כ-255 מיליון שקל שנטלה חברת הבת, פסגות קרנות נאמנות, למימון העסקה האמורה לרכישת הפעילויות לפני כשנה וחצי, ולהיוותר ללא חוב פיננסי וזאת תוך הגדלת המזומן ליתרה של כ- 165 מיליון שקל. מבחינת פסגות, שתי הפעילויות הנמכרות הינן פעילויות שלא התאפיינו בצמיחה וברווחיות גבוהה, ובבית ההשקעות הוחלט להתמקד בפעילויות האחרות, הנחשבות לבעלות פוטנציאל צמיחה משמעותי יותר בהכנסותיהן וברווחיהן, לצד פעילויות חדשות שמפתח בית ההשקעות במסגרת התוכנית האסטרטגית.

רני צים | צילום: מאיר אדרי

מנגד, הפניקס בית השקעות, יבצע קליטת היקף נכסים משמעותי בזמן קצר, ויחל בהענקת שירות למאות אלפי הלקוחות הפרטיים וליועצים הפיננסיים במגוון המוצרים של בית ההשקעות. הקרנות אשר יירכשו מפסגות ימוזגו לתוך 'קסם' וכך גם כל פעילות ניהול התיקים שתירכש, תמוזג עתה לחברת ניהול התיקים של בית ההשקעות.

אבנר חדד, מנכ"ל הפניקס בית השקעות: "רכישת הנכסים היא מהלך נוסף במימוש אסטרטגיית הצמיחה של בית ההשקעות והקבוצה כולה על ידי יצירת ערך מרכישות ומיזוגים של נכסים בעלי סינרגיה מובהקת ומניצול היתרון התחרותי של קסם בשוק הקרנות בישראל. לקוחות פסגות יצטרפו למאות אלפי לקוחות הפניקס בית השקעות המוביל בישראל ויהינו מעוצמת הקבוצה ויכולותיה בתחום ניהול ההשקעות ומגוון השירותים הפיננסים שהיא מעניקה".

רני צים, יו"ר ובעל השליטה בקבוצת פסגות: "המטרה העומדת לנגד עינינו הינה הצפת ערך למשקיעים ושמירה על יציבות החברה, במיוחד לאור העובדה כי אנו מצויים בסביבת ריבית עולה. המנכ"ל יניב בנדר יחד עם חברי ההנהלה, הובילו בשנה האחרונה בצורה אחראית את החברה והביאו לתוצאות מרשימות תוך הצפת ערך מובהקת. בית ההשקעות מחזיק קופה נוכחית עתירת מזומנים בהיקף של 165 מיליון שקל לצורך המשך פיתוח פעילויות החברה.

"במקביל, פועלת הנהלת החברה לגיבוש תכנית אסטרטגית שתציג את החזון שלנו להתפתחות משמעותית של קבוצת פסגות בשנים הקרובות. מדובר על מיקוד הפעילות בתחומים רווחיים וצומחים בהיבטי אשראי, ניהול ההשקעות, חבר הבורסה וברוקראז', תוך כניסה ופיתוח של תחומים חדשים ושימת דגש על טכנולוגיה וחדשנות וכן, הרחבת מגוון המוצרים האלטרנטיביים ללקוחות כשירים. פסגות בית השקעות תהיה חברה יעילה, ללא חוב, רווחית ונזילה, שתוכל לאמץ מדיניות חלוקת דיבידנד לבעלי מניותיה ותהיה ערוכה למקד את צמיחתה בשנים הבאות, לצד המשך מיצובה כשחקנית מובילה בשוק ההון הישראלי, המציעה ללקוחותיה העסקיים, המוסדיים והפרטיים סל מגוון וחדשני של שירותים ומוצרים, לצד איכות שירות בלתי מתפשרת".

יניב בנדר | צילום: מושיק ברין

כתיבת תגובה