'תנובה' מאבדת אחיזה נוספת בשוק החלב

נתוני סטורנקסט מצביעים על ירידה של תנובה וטרה באחיזת שוק מוצרי החלב • למרות ההסברים בתנובה על מחסור בחמאה, הנתונים מלמדים כי ירידה נרשמה גם בשוק משקאות החלב • ההכנסות שגדלו נבעו מעליית מחירי המוצרים שבפיקוח בעקבות בג"ץ המחלבות, אך פסחו על טרה משום מה

מפעלי החלב של תנובה ברחובות | צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

נתח השוק של תנובה בשוק החלב ותחליפיו הצטמק והוא עומד על 48.8%, לעומת 49.5% בתקופה המקבילה אשתקד – כך עולה מנתוני 'סטורנקסט', האוספת אינפורמציה מרוב הקופות הרושמות ברשתות השיווק בישראל.

בתנובה מתרצים את הנתונים במחסור בלתי פוסק בחמאה בחודשים האחרונים אך המשך עיון בנתוני 'סטורנקסט' מעלה שהחמאה היא תירוץ בלבד ותנובה איבדה מנתח השוק שלה לטובת המתחרות גם בגזרות האחרות. כך לדוגמה, בקטגוריית משקאות החלב רשמה החברה בחודש יולי ירידה בהיקף של 32% במכירות הכספיות. זהו הפסד של כ-13.4 מיליון שקלים מתחילת השנה, וירידה כוללת של 23.3%.

התייקרות מחירי מוצרי החלב שבפיקוח הניבה לתנובה עלייה של קרוב לאחוז בחודש יולי בשיעור המכירות וגידול כספי של 2.5% במכירות מתחילת 2019 ביחס לשבעת החודשים המקבילים אשתקד. זהו נתון שאף בעל מניה בחברת תנובה לא יתגאה בו.

מנגד, הסבלנות משתלמת, וחברת שטראוס שנכנסה אחרונה יחסית לשוק החלב מחזיקה נכון לחודש יולי ב-23.4% מנתח השוק, לעומת 22.1% בתקופה המקבילה אשתקד. זהו קצב הגידול הגדול ביותר – 5.8% בשבעת החודשים הראשונים של השנה, לעומת התקופה המקבילה אשתקד.

גם הצלע השלישית בשוק החלב, מחלבת טרה של החברה המרכזית למשקאות, הציגה ירידה בנתח השוק בחודש יולי החזיקה טרה ב-11.6% מנתח השוק, לעומת 12.3% בתקופה המקבילה אשתקד, כך עולה מנתוני 'סטורנקסט'. 

חברת טרה היא יצרנית מוצרי החלב היחידה שרשמה שחיקה במכירות – למרות עדכון המחירים בפיקוח כלפי מעלה בפסיקת בג"ץ – הן בחודש יולי בשיעור של 3.4%, והן מתחילת השנה בשיעור של 6.7%, למרות גידול של 2.5% בשוק כולו. 

כך, מול איבוד של 39 מיליון שקל של חברה טרה, רשמו החברות שטראוס ותנובה מתחילת השנה גידול כספי של 59 מיליון שקל במכירות כתוצאה מעדכון המחירים בפיקוח כלפי מעלה בפסיקת בג"ץ. 

תגובה אחת ל: "'תנובה' מאבדת אחיזה נוספת בשוק החלב"

 1. אלוקים והציבור מענישים את תנובה, על זה שהם דפקו לנו
  את טעם השוקו של הילדות. אני יליד 1968. הם פשוט הרסו
  את השוקו. הפחיתו סוכר ושוב הפחיתו ושוב הפחיתו,
  והורידו את כמות החלב.
  הציבור לא מטומטם.
  תחזירו את כמות החלב ל 98 אחוז ותחזירו את כל אחוזי הסוכר
  ששדדתם מהשוקו הטעים בעולם לשעבר, ואני מבטיח לכם רק
  הצלחה. אל תחסכו עלינו. כל אלה שרוצים בריאות שיישתו
  את הגועל של טרה.

כתיבת תגובה