תנודות בשוק המזון: היועץ, הרישיון והחזרה ממזכר ההבנות

וילי פוד הודיעה כי לא תרכוש את ‘מעדני מיקי’ • ‘נטו מלינדה’ בדרך למדד ת”א 125 ו-230 אלף מניות נמכרו ע”י בעלי השליטה ב’נטו אחזקות’ • ואילו ב’שמן תעשיות’ רושמים היום ירידות בבורסה, כשהחברה מתמודדת עם שלילת רישוי העסק ע”י עיריית חיפה • דיווחים שוטפים

משאיות של מעדני מיקי | צילום: יח"צ

תנודות בשוק המזון ובהשלכות הבורסאיות הנובעות מכך. חברת ‘נטו אחזקות’ מדווחת כי משפחת עזרא, בעלת השליטה בחברה, מכרה 6.22% מהון המניות של החברה, 230 אלף מסך המניות שברשותה בתמורה ל-75.7 מיליון שקל.

בעקבות המכירה, משפחת עזרא תרד להחזקה של 46.6% בחברה. על פי הדיווח ב’ביזפורטל’, העסקה התבצעה אתמול, מחוץ לבורסה, לפי מחיר של 329 שקל למניה, דיסקאונט של כמעט 3% על מחיר השוק.

250/200

לפני מספר ימים מימשה החברה 20% ממניות ‘נטו מלינדה’ בשווי של כ-213 מיליון שקל ובעקבות הדיווח עלתה המניה במעל ל-20%. למעשה הגדלת שיעור החזקות הציבור במניה תכליל את החברה במדדי הבורסה. בשלב זה מדורגת ‘נטו מלינדה’ במקום ה-118 בבורסה בבחינת שווי השוק, מה שמציב אותה כמועמדת לכניסה למדד ת”א 125.

‘נטו אחזקות’ באמצעות ‘נטו מלינדה’ ואחרות עוסקת בייבוא ושיווק מוצרי מזון, ביצור מוצרי דגים וייבוא שימורים ע”י “ויליגר” ויצור מוצרי בשר ועופות ע”י “טיבון ויל”. 

יינות ביתן: יועץ מיוחד

בתוך כך נמסר, כי נחום ביתן, בעל השליטה ברשת יינות ביתן, שכר את שירותיו של רו”ח יוסי בכר, יו”ר בנק דיסקונט ומנכ”ל האוצר לשעבר, כיועץ מיוחד לרשת. בכר אישר אתמול (א’) את הידיעה ל’ידיעות אחרונות’ ו-ynet ואמר כי הוא אכן מסייע לביתן “בבחינת אפשרויות המימון לרשת ובבניית מבנה תאגידי שיהיה מותאם לחברה גדולה”. מלבד זאת יסייע בכר בייעוץ בנושאים אסטרטגיים הקשורים לרשת.

נסביר כי על יינות ביתן רובץ חוב של מאות מיליוני שקלים, בעקבות רכישת רשתות כמעט חינם ומגה. מכירת עשרה מסניפי ‘מגה בעיר’ תמורת 100 עד 150 מיליון שקל יקלו עליה מבחינה פיננסית לא יותר מאשר לשלושה או לארבעת החודשים הקרובים. 

יוסי בכר | צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

ב-ynet מדגישים שבכר ייעץ לביתן בעיקר בתחום התאגידי: יינות ביתן, שהייתה שנים בניהול משפחתי, הכפילה בתוך כמה שנים את גודלה באמצעות מיזוגים ורכישות והייתה לרשת השנייה בגודלה בארץ. כרגע הניהול וכלי הניהול של יינות ביתן כבר אינם מותאמים לגודלה. יש חשיבות גדולה לאיכות המבנה התאגידי, שמבטיחה שקיפות, בקרה ואנשי מקצוע בתפקידי מפתח, בעיקר משום שמשקיעים רציניים בוחנים בקפידה את הנושא וכך גם הבנקים המלווים.

ביתן החל אמנם לשדרג את ההנהלה. הוא הכניס דם חדש ומקצועי למערכת עם מערכות דיגיטליות עדכניות תוך שהוא נפרד ממנהלים ותיקים. אולם הרשת עדיין נמצאת בנחיתות לעומת הרשתות המתחרות והתקווה היא שבכר יעלה את הרשת על דרך המלך.

 

Inner article

 

וילי פוד: לא רוכשת את ‘מיקי’ 

ועוד בשוק המזון. חברת וילי פוד השקעות הודיעה לבורסה כי המו”מ שהתקיים בקשר להשקעה בחברת מעדני מיקי תעשיות מזון דגים וסלטים בע”מ, לא הבשיל לכדי הסכם מחייב והמגעים בין הצדדים הופסקו.

כמו כן הושהו המו”מ והליך בדיקת הנאותות להשקעה בחברת ביכורי השדה צפון והמגעים בין הצדדים הופסקו.

בעבר אישרה וילי פוד כי היא תרכוש את ביכורי שדה צפון ומעדני מיקי ב-100 מיליון שקל, ולפני מספר חודשים חתמו האחים צבי ויוסי ויליגר מבעלי וילי פוד על שני מזכרי הבנות “שאינם תלויים זה בזה” עם שתי ספקיות מזון שעשויות להתאים לפורטפוליו שלה. אולם המו”מ התפוצץ וכעת באה ההודעה הסופית על כך.

שמן בששון: רישוי העסק בסיכון

נסיים עם חברת ‘שמן תעשיות’ המלקקת את פצעיה מהשריפה הגדולה שפרצה במחסני החברה בסוף בשבוע שעבר. כמו לזרוק אבן אחר הנופל קיבלה החברה הודעה מעיריית חיפה על כך שרישיון העסק של החברה פקע, כך הודיעה החברה היום.

לאחר ההודעה האמורה קיבלה החברה הודעה נוספת בדבר זימון לשימוע בעניין פקיעת רישיון העסק כאמור.

בהודעת ‘שמן תעשיות’ נאמר כי “להערכת יועציה המשפטיים של החברה, ההודעה על פקיעת הרישיון אינה כדין, והחברה פנתה לעירייה בבקשה להבהיר כי עד לאחר קבלת החלטה אחרת בשימוע, רישיון העסק של החברה בתוקף. ככל שלא תתקבל הבהרה כאמור כי רישיון העסק של החברה בתוקף, בכוונת החברה לעתור לביהמ”ש לאלתר בעניין זה”.

מניית שמן תעשיות יורדת היום בכ-4% לאחר שעלתה אתמול בכ-10% אתמול ותיקנה בכך את הירידות של יום חמישי. המניה נסחרת כעת במכפיל 11.7 על הרווח הנקי של 12 החודשים האחרונים ומתחילת השנה רשמה תשואה חיובית של כ-15.5%. 

830/125

כתיבת תגובה