תקדים משפטי: הרשויות לא יוכלו להדיר חרדים מהפארקים העירוניים

בית המשפט לעניינים מנהליים קבע: לא חוקי לסגור פארקים לתושבי העיר בלבד • היועץ המשפטי לממשלה תמך בעמדת העתירה המתנגדת לסגירת הפארק • עיריית עפולה ביטלה את רצונה לסגור את הפארק העירוני עבור תושבי העיר בלבד

הפארק העירוני בעפולה | מאת Afulamuni - CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=45314182

עיריית עפולה הודיעה כי היא מסכימה לפתוח את הפארק העירוני לכלל הציבור, זאת בעקבות דיון בבית המשפט בעתירה נגד העירייה. בהודעתה לבית לבית המשפט, העירייה מבקשת "שנושא הגזענות לא יופיע בהחלטה". בהסכמה זו היא למעשה קיבלה את המלצת בית המשפט, אבל ביקשה כי הוא לא יכיר בטענות שעלו כלפיה.

כזכור, בשבוע שעבר פרסמנו את עמדת היועמ"ש אביחי מנדלבליט בנושא הפארק בעפולה שכניסתו נאסרה בחופש הגדול על תושבים מחוץ לעיר, שכתב כי יש לאפשר את המשך השימוש בפארק גם למי שאינו תושב העיר.

עמדת היועץ המשפטי לממשלה, ככלל, שרשות מקומית אינה רשאית להורות על סגירה גורפת של פארק עירוני לפני מי שאינו תושב העיר, אלא בנסיבות חריגות. כמו כן, למיטב הידיעה, רשויות אחרות אינן נוהגות להגביל את הכניסה לפארקים עירוניים.

מנדלבליט הודיע לבית המשפט לעניינים מנהליים בנצרת, כי הגיע לכלל החלטה בנושא וכי בכוונתו לעשות שימוש בסמכותו הייחודית להתייצב ולהביע את עמדתו בעתירה המנהלית, המבקשת לבטל את החלטת מועצת העיר עפולה וראש העיר. "זאת, לאור השפעת ההליך על זכויות ציבוריות והעניין הציבורי הכרוכים בהליך המשפטי".

בהודעה שפרסם מנדלבליט נכתב, כי "הטענה שהועלתה בעתירה ובפניות שהתקבלו בלשכת היועמ"ש בנושא, היא שההחלטה האמורה התקבלה משיקולים זרים, על מנת להדיר אזרחים ערבים מן המרחב הציבורי, תוך אפלייתם לרעה, אך בשל מוצאם והשתייכותם הלאומית. עמדת היועץ המשפטי לממשלה היא, כי בשלב זה של ההליך, יש לתת צו ארעי שישיב את המצב לקדמותו, ויאפשר את המשך השימוש בפארק גם למי שאינו תושב עפולה".

עוד נכתב בהודעה, כי "בתגובתה טוענת עיריית עפולה כי ההחלטה על סגירת הפארק העירוני התקבלה שלא מהטעם האמור, אלא על יסוד רצונה לארגן אירועים שונים לתושבי העיר בפארק העירוני במהלך חודשי הקיץ. לגישת היועץ המשפטי לממשלה, רשות מקומית אינה רשאית להורות על סגירה גורפת של פארק עירוני בפני מי שאינו תושב העיר, אלא בנסיבות חריגות".

 

בבית המשפט התקיים דיון בעתירת ארגון השמאל הקיצוני "עדאלה",  והשופט הבהיר כי סגירת שטח ציבורי וגביית תשלום בכניסה אליו אינה חוקית. ארגון עדאלה מסר, כי "עיריית עפולה קיבלה את המלצת בית המשפט לעניינים מנהליים בנצרת, והודיעה כי תפתח את הפארק לכלל מבקריו".

עו"ד פאדי חורי, שבאמצעותו הוגשה עתירת הארגון, אמר כי "אנו מקווים כי המסר עבר גם לעיריית עפולה וגם ליתר הרשויות המקומיות בישראל, כי המרחב הציבורי צריך להיות פתוח באופן שוויוני בפני כולם ללא הבדל של זהות אתנית או אחרת".

עורך דין אבי גולדהאמר המייצג את עיריית עפולה: "אנחנו קיבלנו את העמדה של בית המשפט שלפי פקודת העיריות, אין כרגע, בהעדר תקנות, אפשרות לתת עדיפות לתושבי עיריית עפולה, למרות שהם אלה שנושאים בכל ההוצאות של בניית הפארק ואחזקתו. יחד עם זאת, אנחנו מאוד שמחים שבית המשפט הוריד מסדר היום את נושא טענת הגזענות שלא היה קיים, לא קיים ואיננו.

"הנושא נבחן לגופו של עניין, יש חוק שכרגע עומד בפני עצמו, אין תקנות שמסדירות אותו, ומהטעם הזה, אכן צריך לאפשר לכל מי שרק רוצה להיכנס לפארק עירוני וליהנות מהמדשאות של הפארק ומכל מה שיש לפארק להציע. כפי שנאמר בבית המשפט, היו פסיקות כאלה ואחרות בעבר, היו תקנות שהיו רק בגדר טיוטה, אנחנו חשבנו שהמצב המשפטי מאפשר לנו לעשות את זה, ביהמ"ש הביע את דעתו, קיבלנו את זה בהכנעה".

כעת רק נותר לראות כיצד יתנהלו הרשויות המקומיות במודיעין, גבעת שמואל, יבנה, רמת גן ועוד שהמשותף בין כולם הם חסימת החרדים בחופשים הקודמים בכניסה לפארקים הציבוריים, כשיגיע הקיץ ואלפי ילדים מהציבור החרדי יבקשו ליהנות מחופשתם בפארקים.

או שאולי הגיע הזמן שיוקם מעין ארגון 'עדאלה' גם במגזר החרדי.

מומלץ עבורך

תגובה אחת ל: "תקדים משפטי: הרשויות לא יוכלו להדיר חרדים מהפארקים העירוניים"

  1. או שהגיע הזמן שעיריית בני ברק תתחיל להשקיע בפארקים ובאסתטיקה של העיר

כתיבת תגובה