תקציב ביום וחצי: הליכוד מצפה להעביר את התקציב עד מחר

לילה לבן מצפה לחברי הכנסת: אתמול החלו דיוני הכנסת בתקציב המדינה לשנים 2023-2024 | הצפי הוא לסיום ההצבעה במהלך הלילה הקרוב, לאחר שהושגו הסכמות עם בן גביר ויהדות התורה | אגודת ישראל תבעה יישום ההסכם מול האברכים בכל מחיר, ביתר הנושאים יהדות התורה התקפלה | המקור התקציבי לתקציבי האברכים ולדרישות עוצמה יהודית: מהרזרבות שאמורות להיוותר בסוף כל שנה | העתירות והקובלנות על ההסדר שימנע את פריצת מסגרת התקציב – כבר יצאו לדרך

סמוטריץ' ובכירי משרדו מציגים את תכנית התקציב בפני נתניהו | צילום: דוברות

אתמול החלה מליאת הכנסת לדון בחוק התקציב ובחוק ההסדרים (התכנית הכלכלית) לשנים 2023-2034, במטרה לחוקק את חוקי התקציב וההסדרים כבר בלילה שבין שלישי לרביעי בקריאה שנייה ושלישית. הדיון החל לא לפני שהושגו סיכומים בין הליכוד לאגודת ישראל ולעוצמה יהודית. כפי שפורסם, אגודת ישראל היא שעמדה על כך שתקציבי האברכים יתקבלו רטרואקטיבית מתחילת השנה. המקור לדרישות עוצמה יהודית (כ-250 מיליון) ואגודת ישראל, מגיע מהרזרבות הצפויות בסוף השנה. אום לא יהיו רזרבות? לאלוקים פתרונים.

בדרך לאישור התקציב, היו רגעי משבר, אך כולם ידעו שממשלת נתניהו הנוכחית לא תיפול על תקציב המדינה, וכי העניינים יסתדרו איכשהו בהסכמות. כך הושג ההסכם בין אגודת ישראל לליכוד (ושאפו לגולדקנופף וליד ימינו בבצ'יק, על ניהול המו"מ באופן שיועיל לציבור האברכים). עוצמה יהודית מצדה קיבלה דרישה תקציבית לתמיכה ברשויות פריפריאליות, והתקציב ברובו יעבור דרך משרד הנגב הגליל שבראשו עומד השר יצחק וסרלאוף.

יו"ר ועדת הכנסת ח"כ אופיר כץ אמר אתמול כי "התקציב הזה כולל בתוכו בשורות גדולות לציבור הישראלי – ביטול קיזוז קצבאות אבטלה, נכות, זקנה והבטחת הכנסה, הגדלת מענקי חימום, פתיחת שוק המזון לתחרות והוזלת מחירים, ייעול הליכים וזירוז בנייה בתחום הדיור, חוק קרן הארנונה, שמתמודד פנים מול פנים מול משבר הדיור ומביא פתרון טוב, שמעודד בנייה למגורים ויוביל להורדת מחירי הדיור".

יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ דוד ביטן אמר אתמול כי "אם האוצר ומשרדי הממשלה חושבים שוועדת הכלכלה תעבוד רק בשבילם, אז יש להם טעות. גם הם צריכים לעבוד בשבילנו. על המלחמה ביוקר המחיה אנחנו לא נוותר.

"נכון להיום הממשלה והאוצר – לא רק הממשלה הזו, גם ממשלות קודמות – לא עושים את העבודה באופן הראוי במלחמה ביוקר המחיה, אז אנחנו מתכוונים לעזור להם לעשות את זה, לא להיות ילדים טובים. או שיעזרו לנו או שאנחנו נעשה את זה באופן עצמאי. אני רוצה להדגיש לממשלה שיש גם כנסת.הכנסת תעשה את העבודה ביי הוק וביי קרוק. עדיף שהממשלה תעשה את זה איתנו ככוח משולב".

משורות האופוזיציה נמתחה – כמה צפוי – ביקורת חריפה על הסיכומים שהושגו בדרך לתקציב.

לא ברור אם בג"ץ יתערב בהצבעה על התקציב, לאחר שהתאחדות הסטודנטים עתרה נגד תקציב המדינה. ההערכות הן כי לא על התקציב והסיכומים בו, תיפול ממשלת נתניהו, והדבר בתוקף גם לגבי בג"ץ.

כתיבת תגובה