תקציב המלחמה: אושרו השינויים בתקציב 2023 לאור הלחימה

מול התנגדותם של חברי 'תקוה חדשה' וחברי ממשלה נוספים בשל צרות עין בתקציבי המורים והמורות החרדיים – הממשלה אישרה אתמול העברות תקציביות של כ-30 מיליארד שקלים שרובן המכריע לצרכי הלחימה, הביטחון והצרכים האזרחיים | פעימות האברך הנוספות לא נכללו, הכספים ל'אופק חדש' לרשתות החרדיות – בפנים

שר האוצר סמוטריץ' | צילום: דוברות משרד האוצר

תקציב המלחמה אושר בממשלה: 30.3 מיליארד ש״ח לצורכי המלחמה הביטחוניים והאזרחיים.

אחרי חצות הלילה אישרה הממשלה את הצעת התקציב לשנת 2023 שהביא שר האוצר בצלאל סמוטריץ׳. ההצעה כללה תיקון התקציב והוספת עשרות מיליארדים לצרכים הבטחוניים והאזרחיים. בישיבה הוארכה כהונתו של הנגיד, פרופ' אמיר ירון, לקדנציה נוספת בבנק ישראל.

"הסעיף הראשון בדיוני הממשלה זה מינוי נגיד בנק ישראל. אנחנו באים להאריך את המינוי של הנגיד אמיר ירון שעושה עבודה מצוינת וחשובה. זה חלק מהיציבות של כלכלת ישראל שהוכחה ככלכלה מאוד חזקה ואיתנה.

"יש לנו אתגרים, אבל כיוון שבנינו כאן כלכלה חזקה, אנחנו מסוגלים לעשות את מה שאנחנו עושים היום – העברת תקציב של כשלושים מיליארד שקל – גם לצרכים הצבאיים, גם לצרכים האזרחיים והחברתיים וכמובן ניערך גם בהמשך בתקציב נוסף. כרגע, זה הצעד הנדרש. אני בטוח שכולם גם יגבו את ההחלטה לגבי מינוי הנגיד. זה שדר לשווקים שבסך הכל מגיבים בצורה מיטבית למצב המלחמה שבו אנחנו נמצאים", אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו בפתח הדיון.

שר האוצר בצלאל סמוטריץ׳ אמר אתמול כי "תקציב המלחמה הזה מצטרף לצעדים המשמעותיים בהם נקטנו מיד עם תחילת המלחמה. בתקציב הזה אנחנו ממשיכים לעטוף את הניצולים והמפונים ואת המשק כולו, את העסקים, את העצמאים, את כל אזרחי ישראל. אנחנו בונים יחד מחדש תחושה שיש מדינה לסמוך עליה בשעת צרה.

"תקציב המלחמה כולל תוספת של 17 מיליארד ש"ח להוצאות המלחמה הצבאיות ו-13.3 מיליארד ש"ח להוצאות המלחמה האזרחיות.

"אני גאה במדיניות המרחיבה שעליה החלטתי, יחד עם ראש הממשלה וחבריי השרים, עם תחילת המלחמה ומאמין שכך נכון לפעול.

"יש בתקציב הזה 3.5 מיליארד ש"ח לתקצוב המפונים במלונות, כדי שתושבי קו העימות בדרום ובצפון יקבלו מענה הולם ומכובד.

"יש בו כשני מיליארד שקלים תוספת למשרד לביטחון לאומי כדי להקים מאות כיתות כוננות בכל רחבי הארץ ולחמש אותם וכדי לחמש את המשטרה ולצייד אותה ביכולת לתת מענה טוב יותר לביטחון אזרחי ישראל.

"יש בו תוספת של כמיליארד שקלים למשרד הרווחה ולביטוח הלאומי כדי ללוות ולעטוף את המפונים והניצולים בצורה הכי טובה שאפשר.

"יש בו יותר ממיליארד שקלים תוספת מזומן למערכת הבריאות.

"יש בו תוספת של כמעט שבע מאות אלף שקלים למשרד החינוך כדי לתת מענה חינוכי לכמעט מאתיים אלף מפונים בבתי המלון.

"יש בו כמעט מיליארד שקלים מענקים לרשויות המקומיות בצפון ובדרום כדי לאפשר להן לתת מענה לתושבים שלהם שפונו, לרשויות הקולטות בכל הארץ ולצורך היערכות ביטחונית חריגה בכל הארץ וביהודה ושומרון.

"יש בו מיליארד שקלים לשיקום ישובי העוטף במסגרת מנהלת תקומה, מהם שש מאות מיליון במזומן, עשרות מיליוני שקלים לחיזוק החקלאות

"יש בו מאות מיליונים מענקים לעידוד תעסוקה בענפי הבניה והחקלאות, מאות מיליונים לתמיכה בענפי התרבות והספורט בתקופת המלחמה, עשרות מיליוני שקלים להסברה ישראלית בעולם, לתמיכה בארגוני מגזר שלישי שנרתמו מהיום הראשון של המלחמה, מאות מיליוני שקלים להגדלת מאגרי החירום של מדינת ישראל, ועוד ועוד.

"אני מבקש להודות לראש הממשלה בנימין נתניהו, לחבריי השרים שתמכו בתקציב ולאנשי המקצוע במשרד האוצר.

"התקציב הזה נכון, ראוי וחיוני כעת למדינת ישראל. אזרחי ישראל יכולים וצריכים להיות גאים ובטוחים בזה שיש מדינה שאפשר להישען אחורה בתקופות קשות ולדעת שיש מי שמחזיק אותך. בשביל זה אנחנו כאן".

כתיבת תגובה