תרשמו: אלה יהיו הערים החרדיות הבאות

הממשלה מתכננת להפוך עד שנת 2040, את קריית מלאכי וקריית גת לערים חרדיות – כך נחשף הבוקר ב’כלכליסט’ • מה יעלה בדבר 10,000 יח”ד הנוספות בחריש, כמה יח”ד מתוכננות בכסיף ומי עומד מאחורי ההרשמה לדיור חרדי בחריש כבר עתה? • רמ”י בתגובה לפרסום: הנושא נידון, טרם התקבלו החלטות מחייבות

חריש | צילום: 'ביזנעס'

האם הערים קריית גת וקריית מלאכי תהפוכנה לבעלות רוב חרדי מובהק? לפי פרסום של אמיתי גזית ב’כלכליסט’ הבוקר, עד שנת 2040, יזכו הערים הללו לתוספת בנייה משמעותית שתיועד למגזר החרדי.

ומה באשר ליבנה שבעבר דובר אודותיה? ראש העיר מתנגד נחרצות לחרדים שיבואו לעירו, גם לא בשכונות נפרדות. כרגע נראה, כך מעריך בשיחה עם ‘ביזנעס’ ח”כ מדגל התורה, ללא לחץ קואליציוני נוסף שימומש רק בערב הרכבת ממשלה, לא תהא דרך לייעד את שכונת הענק ביבנה המיועדת כרגע לציבור הכללי – ולהפוך את הייעוד לחרדים.

250/200 סייד בר + קובייה

אך הבשורות, לפי הדיווח ב’כלכליסט’, כוללות כיבוש מסיבי של קריית גת, שבה מתגוררים כיום רק כ-60 אלף תושבים מול מסה אדירה של כ-40 אלף יחידות דיור שייבנו וישווקו עד 2040 למגזר החרדי. מדובר בשטח הנמצא מערבית לעיר – כיום בשטח השיפוט של המועצה האזורית שפיר שבו אושרו בעבר 10,000 יח”ד ראשוניות למגזר החרדי.

לפי הדיווח של גזית, במקביל, על אדמות מושב תימורים הסמוך לקריית מלאכי ואך ייתכן שקרקעותיו יסופחו לה, תיבנה שכונה בת 15 אלף יחידות דיור, וגם שכונה זו בסבירות גבוהה לייעוד לחרדים.

‘כלכליסט’ הזכיר כי גם בעיר כסיף בתל ערד שבנגב מתוכנן לקום יישוב חרדי שבו מתכננים לבנות 18 אלף יח”ד, אולם ב’ביזנעס’ כבר ציטטנו לא פעם כי הדעות בקרב הח”כים החרדיים חלוקות. ייתכן שבסופו של דבר חצר חסידית גדולה זו או אחרת תיקח את העיר כולה, כמקשה אחת, ותיישב אותה באיטיות.

לפי ‘כלכליסט’ נשקלת אפשרות כי התוכנית להוספת 10,000 יח”ד לחריש – תשווק גם היא לחרדים. נוסיף, כי אתמול פורסמה בעיתונות החרדית מודעה מטעם “וועדת הדיור הארצי לציבור החרדי” (הטעות במקור) שקראה לציבור החרדי להירשם ליישב את חריש. ‘ביזנעס’ שיצר קשר עם המפרסמים, שמע כי מדובר בהרשמה שמבצעת חברת ‘משכנות’ (נדגיש כי חברה בשם ‘משכנות העדה החרדית בע”מ’ קיימת ועסקה ביישוב חריש מכבר, בהקשר של חסידות תולדות אהרן בעיר, כך פרסם ‘כלכליסט’ כבר בפברואר 2019) – והפעם מדובר על התיישבות בהרשמה פתוחה לכלל הציבור החרדי.

870/135 ליינר ארטקל

לחברה יש אפשרות לשווק כרגע, כך לפי המענה הטלפוני האנושי, כ-2,700 יח”ד אולם המוקד בטוחים שניתן להגיע ל-6,000 יח”ד בקלות, אם הדבר יצליח. המחירים פחות אטרקטיביים מהמחירים על הנייר, אולי משום שחלק מהדירות מוכנות לאכלוס  [לא היה ברור האם מדובר בדירות על הנייר או דירות לאכלוס מיידי או שיש מספר דירות לאכלוס וכל היתר בהליכי בנייה]. במוקד מדברים על דירת ארבעה חדרים במחיר של 960 אלף שקלים, כשדירה מוכנה כזו עולה כיום בחריש, מוכנה לאכלוס כ-950 אלף ועד 970 אלף לכל היותר. לתשומת לבכם.

הפוינט של ‘משכנות’ או של “וועדת הדיור הארצי לציבור החרדי” שמציעה גם דירת חמישה חדרים עם חצר ב-1,290,000 הוא במימון הדירה. הפרסום קורא ל-0% הון עצמי, 30% בהלוואה ל-15 שנה ב-6% ריבית, כשהיתרה תשולם במשכנתה עם קבלת המפתח.

ובחזרה לתכניות הממשלתיות. במסגרת פתרונות הדיור לחרדים, נמנית גם בית שמש עם פוטנציאל להוספת עוד 20 אלף יח”ד, לצד אלפי יח”ד בודדות באלעד.

המודעה שפורסמה אתמול אודות חריש ב’המבשר’

מי שבעבר התנגד להפיכתה של שפיר לחרדית ולתכניות קריית גת מערב באופן חרדי הוא ראש עיריית קריית גת, אבירם דהרי. הוא הבטיח ב-2016 שיילחם בחרדים. אולם הבוקר בראיון שפורסם ב’כלכליסט’ הוא מפויס הרבה יותר. “קריית גת תכיל בעתיד למעלה מ-100 אלף יחידות דיור”, הוא אומר. “אין לנו בעיה לא עם חרדים, לא עם העולים מתימן, לא עם העולים מחבר העמים ולא עם עולי אתיופיה. קריית גת היא המודל הקלאסי לחיים יחד של כל שבטי ישראל. כפי שאמרתי כל הזמן העיר קריית גת הופכת אט אט למרכז החדש של ישראל והיא תהפוך בשנים הקרובות למטרופולין עם למעלה מ-300 אלף תושבים”.

בדיווח נאמר כי בעוד שקריית גת סומנה כמתוכננת לחרדים על ידי מנהל התכנון הארצי, הרי שעתידן של קריית מלאכי תלוי הן בהסכם הגג שייחתם עם ראש העיר והן בכוח הקואליציוני של החרדים. כך גם לגבי 10 אלפי יחידות הדיור העתידיות בחריש.

לנוכח הפרסום ב’כלכליסט’, הגיבה רשות מקרקעי ישראל: “רמ”י אישרה תוכנית להרחבת קריית גת מערבה לכביש 40 ל-10000 יח”ד. זאת לאחר שיווק מוצלח של 7,500 בכרמי גת. במקביל מקודמת תוכנית רעיונית של משרד השיכון לנפת אשקלון בה עלתה האפשרות להקמת עיר חרדית בהיקפים משמעותיים סביב כ-20,000 יח”ד ובצמידות לקרית גת ממערב.

“עוד דובר כי תבחן האפשרות שהתוכנית המאושרת שקידמה רמ”י תשולב ותתן מענה לשלב הראשון. בכל אופן הסוגיה נמצאת כרגע במישור המוניציפלי וטרם התקבלו ההחלטות מחייבות בעניין”.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

5 תגובות ל: "תרשמו: אלה יהיו הערים החרדיות הבאות"

  1. חריש עיר מדהימה.מושקעת.הכי מותאמת לציבור חרדי מכל הבחינות.

  2. בקיצור לעשר שנים הבאות אין פיתרון….
    זה מה שיצא לי מכל המלל בכתבה, יש ברירה אחת ללכת לפריפריה כפי שעשו בשנים האחרונות הרבה קהילות, טבריה, צפת, הר יונה בנוף הגליל, עפולה,

  3. חריש כבר בנויה היום היטב בהתאמה מעולה לציבור החרדי: מוסדות לימוד חרדיים לבנות ולבנים. בית כנסת (כוללים) בכל סוף רחוב. מקוואות לנשים ומקוואות לגברים. כל התשתיות כבר בנויות. רק לקנות דירה במחיר הנמוך ב- 60% מב”ב ולגור! בלי סיפורים של עסקנים מתווכים שמבטיחים דירה בעוד 5 שנים אבל שוכחים לציין שהקרקע חקלאית…

  4. חסידות גור עם רשימת המתנה של 1200 משפחות וזה גודל כל שנה.הם הראשונים שצריכים לחטוף את העיר.הליטאים לא רוצים לבוא וזה בסדר.אז שיבואו החסידים והספרדים.
    העיר תמשוך חוזרים בתשובה מהסביבה.ותהיה משענת לקהילות החרדיות שמסביב.

  5. עדיף ספרדים החסידים מאשר ליטאים שכל הזמן מקטלגים

כתיבת תגובה