מעודד או חוסם? משרד התחבורה והתשלום הדיגיטלי

משרד התחבורה מושך בשני קצוות החבל: מצד אחד, מתיר לגבות מחיר קבוע מראש בנסיעות קבועות, מפעיל אתר לחישוב מראש של דמי הנסיעה ומתעלם ממחיר קבוע מראש על נסיעות בערים שונות – אך מנגד, מתנגד בחריפות ומפעיל מערך חקירות מול אפליקציה שמסכמת מחיר קבוע לפני הנסיעה • וכמה פקחים משרד התחבורה מעסיק לבחינת התקנות? נציגי המשרד לא יודעים

מונית של יאנגו | צילום: יאנדקס

דיון שנערך בוועדת הכלכלה בנושא 'אמצעי תשלום דיגיטליים, עם מחיר ידוע מראש, בנסיעת מונית', חשף תופעה מוזרה של משרד התחבורה. מצד אחד המשרד מסכים לנסיעות עם מחיר ידוע מראש בהזמנת נסיעות קבועות, בנוסף המשרד מפעיל בעצמו אתר בו ניתן לאמוד מראש כמה תעלה נסיעה מנקודה לנקודה – אך מצד שני משרד התחבורה ממשיך לדבוק בפרשנות מיושנת של כללי הרגולציה ואוסר על שימוש באפליקציות המאפשרות הזמנת מונית עם מחיר נסיעה ידוע מראש. זאת ועוד, המשרד מנהל חקירות פליליות נגד הנהגים והחברות המציעות שירות מסוג זה.

לטענת יוזמי הדיון, חברי הכנסת משה אבוטבול, אנדרי קוז'ינוב, אנטאנס שחאדה ומתן כהנא, משרד התחבורה נמצא באמצעו של מאמץ להפוך את אמצעי התשלום בתחבורה הציבורית לשקופים, נוחים ומהירים באמצעות טכנולוגיות ואפליקציות (תאריך ההפעלה של האפליקציות באוטובוסים 15.12.20). אולם בכל הקשור להתנהלות בתחום המוניות, יש גרירת רגליים מצד המשרד.

250/200 סייד בר + קובייה

לפני יותר מחצי שנה משרד התחבורה פתח בחקירה נגד אפליקציית המוניות יאנגו, בגין שימוש במוניות שלא כדין. הטענה העיקרית של משרד התחבורה הייתה שהאפליקציה מאפשרת לקבוע מחיר מראש ללא צורך בהפעלת מונה והדבר מנוגד לתקנות התעבורה המחייבות הפעלת מונה בכל נסיעה.

אמרנו בכל נסיעה, אולם התקנות מאפשרות נסיעה בתשלום ידוע מראש באמצעות נסיעות מיוחדות וקבועות. כלומר, אם מפעל כלשהו מזמין מדי יום ארבע מוניות שיפזרו את העובדים לבתיהם בסוף יום העבודה, הוא ישלם מחיר קבוע על הנסיעה ולא משנה אם הרחובות היו ריקים כי חמש דקות קודם הייתה אזעקה וכולם מכונסים בבתים או אם יורד גשם שוטף וכל הרחובות מוצפים ופקוקים. אז מדוע משרד התחבורה מתנגד לנסיעה בה נקבע מחיר מראש והדבר מוסכם על הנהג והנוסע?

יודגש כי בהמשך, הקפיאה שרת התחבורה מירי רגב החלטה של הדרג המקצועי במשרד, לאסור על החברה להציע את השירות. חקירה נוספת שנפתחה נגד אפליקציית יאנגו הייתה בגין גביית תוספת תשלום על הזמנת רכב יוקרתי, גדול ומפואר מסוג מרצדס או טויוטה קאמרי.

דיקטטורה בענף המוניות

במשרד התחבורה טענו בעקבות החקירות, כי "משרד התחבורה מבצע בימים אלה חקירה בגין שירות הפרימיום החדש שהפעילה חברת יאנגו, העומד בניגוד לכללי התעבורה. על פי החוק, נהג מונית מחויב להפעיל מונה בכל נסיעה ולגבות שכר נסיעה רק על פי המונה. בנוסף, חל איסור מוחלט לגבות תשלום בגין סוג הרכב וכן כל תשלום אחר שאינו מוגדר בתקנות התעבורה".

האם הדבר תקף בכל הארץ? בעיר קריית גת לדוגמה, יש מחיר מוסכם על כל בעלי המוניות בעיר. על כל נסיעה בעיר גובים הנהגים מחיר אחיד של 18 שקל, על נסיעה לאזור התעשייה המנותק יחסית מהעיר המחיר הוא 25 שקל ואילו על תחנה נוספת 10 שקלים נוספים. גם על הכנסת שקיות מהסופר לבגאז' יש מחיר קבוע וגם על נסיעת לילה. הדבר לא התחיל אתמול וקיים מספר שנים בעיר. לכאורה משרד התחבורה המקפיד על נסיעה עם מונה, היה צריך לקנוס את כל נהגי העיר ולהפסיק עם הנוהל המונופולי הזה. אז מדוע מנהל המשרד מלחמת חורמה כנגד האפליקציות?

בדיון בוועדת הכלכלה טענה מיטל סלע-דונגי מהלשכה המשפטית של משרד התחבורה, כי המשרד מנסה למנוע הפקעת מחירים. בנוסף היא טענה כי בניגוד לנעשה בעיר קריית גת כבר מספר שנים: "מבחינת הדין הקיים, תקנות התעבורה היום קובעות חובה ברורה להפעלת מונה בנסיעה מיוחדת מרגע תחילת הנסיעה עד סיומה. חל איסור לגבות שכר הסעה מהנוסע שעולה על המחיר שמציג המונה בתום הנסיעה, שהוא המחיר המרבי לגבייה. כלומר נהג המונית, זה מבחינתו מחיר המקסימום, והוא רשאי לגבות כל מחיר ששווה או נמוך למחיר שמופיע במונה. גם אם מדובר במחיר שמוסכם על הנוסע, תקנות התעבורה מכילות איסור לגבות שכר הסעה שעולה על המחיר שמציג המונה, גם אם מדובר במחיר שמוסכם על הנהג ועל הנוסע".

במילים אחרות משרד התחבורה מעוניין להשליט סדר יום טוטליטרי, כמעט דיקטטורי, הן על בעלי המוניות והן על הנוסעים ואוסר עליהם לקבוע בינם לבין עצמם מחיר מוסכם לנסיעה הבאה. בנוסף טענות נציגי משרד התחבורה, כי לא ניתן לפקח על הנסיעות.

בואו לבדוק

כנגד טענה זו טען בדיון אשר עוז, המייצג כ-2,000 נהגי מוניות, כי הם מבצעים מעל שנה אלפי נסיעות כאשר הנוסע יודע מראש מה יהיה מחיר הנסיעה ואם למשרד התחבורה יש טענות הוא מוזמן לבוא ולבדוק. לדבריו, כל הנסיעות מתועדות, "יש GPS, זמן נסיעה, הכול בתוך האפליקציה. אם תהיה תלונה של נוסע שהוא יגיד ששילם יותר ממה שאמור לשלם, אני מוכן לקחת כל נסיעה כזאת, להביא את התיעוד שלה, את זמן הנסיעה, את הפקקים שהיו, את מרחק הנסיעה, להלביש את זה על מונה של משרד התחבורה", זאת על מנת לבחון האם הנוסע שילם יותר.

Inner article

בהמשך הדיון טען עוז כי בחצי השנה שקדמה לפני הקורונה הם החלו לעבוד בנסיעות של מחיר קבוע מראש. "זה העלה את כמות הנסיעות בגוש דן מעל 20%, בגלל שהנוסע יודע מראש כמה הוא משלם, הוא יודע שזה יותר זול לו. יש לו האפשרות לבחור, אם הוא רוצה את זה או מונה. גם הנהג יודע את המחיר מראש".

עוז הסביר, כי למרות שהנהג מקבל קצת פחות כסף לכל נסיעה, הוא עדיין נהנה. "מדוע? כי האפליקציה מאתרת לו נסיעת המשך תוך כדי נסיעה. הוא לא נוסע ריק, הוא לא מחפש ידיים, לא מבזבז דלק. זה נהנה וזה לא חסר", סיכם עוז את דבריו ביחס לנוסעים ולנהגים.

אכיפה או רדיפה

ולמרות הכל משרד התחבורה ממשיך לרדוף אחריהם. "הנהגים שלנו מוזמנים למשרד התחבורה לבירורים. הם רועדים מפחד. זה הפרנסה שלהם. אלה אנשים קשי יום, משפחות קשות יום", התחנן עוז כמעט בדמעות, בפני נציגי משרד התחבורה. "אני מבקש לאפשר להם, עד שהנושא הזה ייבדק, לפחות שלושה חודשים, חצי שנה עד שיבדקו את הנושא שיוכלו לעבוד במחיר קבוע מראש כפי שעבדו בשנה האחרונה".

עו"ד מיטל סלע-דונגי מהלשכה המשפטית במשרד התחבורה, התבצרה בעמדתה ואמרה כי תקנות התעבורה קובעות שלא ניתן לגבות מחיר מוסכם מראש מאחר ולא קיים מאפיין של קביעות בנסיעות אלו. לדבריה, התעריפים משתנים בכל נסיעה וכי שירות זה יביא לקריסת הפיקוח הקיים היום. לשאלת יו"ר הוועדה ח"כ יעקב מרגי באשר למספר הפקחים אמרה סלע-דונגי, כי המספר לא גדול ובעצם אין למשרד התחבורה הרבה דרכים לדעת שלא תתקיים הפקעת מחירים.

בשלב זה תהה היו"ר יעקב מרגי: "כמה פקחים יש כאלה במשרד התחבורה?" מיטל סלע-דונגי: "אני לא רוצה לנקוב במספר שאיני יודעת".

במהלך הדיון אמר מנכ"ל משרד התחבורה, עופר מלכה, כי בעלי העניין זומנו והוסבר להם כי יש צורך להתקדם לעידן הדיגיטלי, למשרד התחבורה יש אינטרס שהמוניות יתפקדו ולהקל על עומסי התנועה ויש צורך להפוך את מוניות הספיישל לכלי שמסיע נסיעות שיתופיות. עוד הוסיף מלכה, שהמשרד עובד על מודל של נסיעה שיתופית.

התנהלות של שנות ה-60

מי שהתנגד בחריפות להכנסת אמצעים דיגיטליים לתחום המוניות, היה יהודה בראור, יושב ראש ארגון נהגי המוניות הארצי. "כל אפשרות לנסיעה שלא דרך המונה היא אסון לענף המוניות. ברגע שיפתח השוק לאפליקציות יכנסו גם שירותים כמו אובר, יאנגו וכל השירותים האלו", אמר בראור בדיון. לדבריו, "אנחנו לא מתנגדים לאפליקציות, שיקבלו את הנסיעות, שיתנו הצעת מחיר. המונה הוא המחסום לכל מחיר הוגן בין הנוסע לנהג, זה הדבר הנכון ביותר שעשתה ישראל מאז קום המדינה". אחרים טענו כנגדו כי אי אפשר להשאיר את מדינת ישראל עם החלטות משנות הארבעים והחמישים.

היו״ר מרגי סיכם את הדיון ואמר: "הועדה קוראת למשרד התחבורה לקיים צוות חשיבה שייתן מענה לכלל הצרכים בסוגיית המוניות, הן של הצרכן והן של הנהג. צריך שתהיה הוגנות והגינות". כמו כן, דרש היו״ר מרגי ממשרד התחבורה להגיש נייר עמדה בסוגיה של הסדרת ענף המוניות עד ל-1 באפריל 2021 ולאחריו יתקיים בוועדה דיון נוסף בנושא.

רגע מעניין היה כאשר נציגי חברת 'יאנגו' ביקשו לעלות את עמדתם בפני הוועדה, אך אז התברר כי  בשל ההליכים המשפטיים שמנהל משרד התחבורה נגדם, הם לא יוכלו לדבר. בתגובתם לנושא באתר 'וואלה' מסרו נציג החברה כי "החקיקה הקיימת מתבססת על חוקים משנות ה-60. השנה היא 2020, יש כל כך הרבה החדשנות והגיע הזמן שמדינת ישראל, אומת הסטארט אפ, תתקדם לעתיד גם בענף המוניות. בכל מקום בענף התחבורה, אפשרי לדעת מראש את המחיר, בין אם בנסיעה שיתופית באמצעות שירות ,Bubble, בנסיעה ברכבת, בטיסה במטוס – למה הדבר לא אפשרי גם במונית?"

לדבריהם, "במחקר מעמיק שביצענו, גילינו כי שני שליש מנוסעי המוניות יעדיפו נסיעה במחיר קבוע וידוע מראש על פני נסיעה עם מונה. נוסף על כך ולא פחות חשוב – 40% מאלו שאינם משתמשים כמעט במוניות, העידו כי יש סיכוי גבוה כי ישתמשו במוניות במידה ויהיו במחיר קבוע וידוע מראש". הם הוסיפו כי "אנו קוראים לכנסת, לשרת התחבורה מירי רגב, למשרד התחבורה, ולמנכ"ל המשרד לתת יד לקידמה ולשנות את החקיקה".

Inner 620/130

מומלץ עבורך

5 תגובות ל: "מעודד או חוסם? משרד התחבורה והתשלום הדיגיטלי"

  1. יאנגו. קידמה זה אולי נסיעה במחיר קבוע מראש אבל בסכום סביר ולא בסכום סביר מינוס עשרים

  2. הכל שקר וכזב רוצים לעשות כתבה תתקשרו אליי תקבלו נתונים הפוכים מכל מה שכתוב בכתבה הזאת הפקעת מחירים מה זה מונית פרמיום מונית רגילה לכל דבר לכל המוניות יש את אותו מונה ואם מסיעה מראש מבת ים לראש פינה עולה 480 שקל למה פרימיום 800 שקל לא מאמינים תורידו אפליקציה תזמינו מונית תקבלו שני מחירים המונה בסוסיתה ומרצדס 500 אותו מחיר גנבים ברשיון אני במקום משרד התחבורה היום מחרים להם את הציוד כמוצג מישפטי

  3. משתמש בהם מהיום הראשון שפתחו את האפליקציה אצלנו, הבדל של שמיים וארץ. בהתחלה היו להם הנחות מטורפות (50% הנחה על 5 נסיעות ראשונות) ועכשיו עם המחיר הקבוע זה הרבה יותר נוח ויותר זול מגט או מלתפוס מונית ברחוב.

  4. בלוף להכניס לאט לאט רכבים פרטים זה מה שרוצה יאנגו

  5. אם משרד התחבורה היה עובד ביושר היו אוכפים טת כל הרכבים הפרטים שגם שוחטים את הנוסעים וגם לא משלמים אגורה 1מיסים
    תגיעו לירושלים תיראו מה הם עושים שם אני בעצמי היתלוננתי במישרד התחבורה
    ומעדיף לא להגיד כאן את שנאמר לי

כתיבת תגובה