תשעה בני אדם נספו כתוצאה מהתקפת השפעת

השפעת הקדימה בואה וכבר גובה קרבנות בדמות תשעה בני אדם שנפטרו כתוצאה מהסתבכויות שפעת • על פי משנה למנכ”ל משרד הבריאות כל התשעה נפטרו משפעת החזירים הקשה • נראה גם כי יש ירידה בכמות המתחסנים ומשרד הבריאות קורא ומתחנן: “לכו להתחסן!”

גם ליצמן מתחסן | צילום: באדיבות משרד הבריאות

משרד הבריאות יוצא בקריאה נרגשת לאזרחי ישראל: לכו להתחסן. השנה הקדימה השפעת לבוא, התחלואה קשה ועולה בקצב מהיר ומסחרר. הדבר הפשוט והבטוח ביותר שיש לעשות, הוא ללכת ולהתחסן. פעולה פשוטה, שיכולה לחסוך לכם ולבני משפחותיכם, המון סבל ועוגמת נפש ועל פי הנתונים הבאים, עשויה להציל גם אובדן בנפש.

בקיץ האחרון צפו במשרד הבריאות חורף קשה במיוחד, זאת לאור נתוני החורף, שעבר על אוסטרליה ועל מדינות אחרות בחצי הכדור הדרומי בחודשים האחרונים. על פי החורף שחוו אזורים אלו, עלה צפי לעונה קרה וקשה במיוחד, הגורמת לעונה לא קלה של תחלואה בשפעת.

250/200 סייד בר + קובייה

החורף הגיע ואתו הנתונים הקשים. על פי נתוני המרכז הישראלי לבקרת מחלות, חורף 2019-2020 שהחל לפני כחודש גבה עד כה את חייהם של תשעה חולים שאבדו לנצח לבני משפחותיהם, וזאת מתוך 98 חולי שפעת שהסתבכו והפכו לקשים.

המשנה למנכל משרד הבריאות, פרופ’ איתמר גרוטו, שהתראיין לנחמה דואק ואטילה שומפלבי ברדיו 90FM, אמר כי כל תשעת מקרי המוות שאירעו עד כה, נגרמו משפעת החזירים. לדבריו, הווירוס התוקפני הקדים השנה והגיע בדצמבר, במקום בינואר-פברואר כבכל שנה. הוא קורא לכולם ללכת להתחסן ומבהיר כי חיסון השפעת הניתן במרפאות קופות החולים, כולל גם את שפעת החזירים שסימנה H1N1.

מנכ”ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, הציג את נתוני התחלואה (בסרטון) וטוען גם הוא כי השנה המחלה קשה במיוחד וקורא לכולם ללכת ולהתחסן.

תשעת חללי השפעת, מצטרפים לנתונים הקשים של החורפים הקודמים: חורף 2018-2019 גבה את חייהם של 17 חולים מתוך 45 חולים קשים, נתון המראה על התרחבות ההתחסנות ויעילותה, לעומת חורף 2017-2018 בו איבדו את חייהם 37 חולים כתוצאה מסיבוכי שפעת מתוך 77 חולים קשים.

מדו”ח משרד הבריאות עולה, כי נמשכת העלייה בשיעור הפניות למרפאות בקהילה של ‘מכבי שירותי בריאות’  ו’כללית’, בשל תחלואה דמוית שפעת. העלייה מתבטאת בכל קבוצות הגיל ובכל המחוזות בארץ. בנוסף, נמשכת העלייה בשיעור הפניות גם בשל דלקת ראות.

870/135 ליינר ארטקל

ממשרד הבריאות הוסיפו, כי הציבור נענה לקריאה ועד לתאריך ה-15 בדצמבר 2019, התחסנו כ-1,400,000 אנשים כנגד השפעת העונתית, כ-16% מכלל אוכלוסיית ישראל. זהו נתון דומה בהשוואה לכ-17% באותה תקופה אשתקד.

הכיסוי החיסוני בקבוצת הקשישים בגילאי 65 שנים ויותר, מגיע לכ-51% בהשוואה ל-55% באותה תקופה אשתקד ואילו הכיסוי החיסוני של תינוקות וילדים בני 59-6 חודשים מגיע לכ-13% בהשוואה לכ-15% באותה תקופה אשתקד.

המצב הזה כמובן אינו מספק ומשרד הבריאות קורא שוב ושוב לאנשים נשים וטף, אזרחי מדינת ישראל, על כל מגזריה ומגדריה, לכו להתחסן ולהצילו אתכם, את בני משפחותיכם ואת כל הסובבים אתכם.

דוח משרד הבריאות סוקר בקצרה גם את פעילות השפעת בעולם. מהדוח עולה כי גם בשאר העולם, יש עלייה משמעותית בתחלואה. משרד הבריאות סוקר את מדינות אירופה, ארה”ב, אנגליה, קנדה והונג קונג ובכולן נצפית עליה בתחלואת השפעת הקשה.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה