תשעה צעדים, תשע הערות

עו”ד אוריאל לין נשיא איגוד לשכות המסחר מגיב לתכנית 9 הצעדים להזנקת הכלכלה שהציגו ראש הממשלה ושר האוצר: צעדים אלה בוודאי יחזקו את המגזר העסקי והם בכיוון הנכון, אבל הם מחייבים מספר תיקונים והשלמות, וקודם גיבושם הסופי יש לנהל דיאלוג מהיר ופורה עם ארגון המעסיקים והעסקים בישראל

ישראל כ''ץ | צילום: אוליביה פיטוסי, פלאש 90

לתכנית 9 הצעדים להזנקת הכלכלה שהציגו ראש הממשלה ושר האוצר יש מעלות ויש חסרונות. ללא ספק, צעדים אלה בוודאי יחזקו את המגזר העסקי והם בכיוון הנכון, אבל הם מחייבים מספר תיקונים והשלמות. כמו כן, קודם גיבושם הסופי יש לנהל דיאלוג מהיר ופורה עם ארגון המעסיקים והעסקים בישראל.

הנה הצעדים, וההערות שחשוב לתת עליהן את הדעת קודם למימוש הצעדים.

מענק חד פעמי לעסקים על בסיס מחזור בוודאי יחזק עסקים ויתן להם נשימה ארוכה יותר מול תקופת הסגר האחרונה.

מענק למשקי הבית, עד העשירון השביעי, יגדיל מאד את כוח הקנייה ויאפשר יצירת מקומות עבודה, אך הוא מצוי בסתירה מוחלטת למדיניות הממשלה המפלה לרעה את המגזר העסקי בישראל לטובת ספקי חוץ. מדיניות שבפועל מעודדת את כלל צרכנים בישראל שלא לרכוש מוצרי צריכה בישראל, אלא לרכוש אותם בפטור ממע”מ מספקים זרים בחו”ל.

התכנית לתימרוץ חזרתם של מובטלים למקומות עבודה היא בכיוון הנכון, אך יש להבטיח שהיא תינתן רק למקבלי שכר הנמוך מ-12,000 ש”ח. לשכירים ברמות הכנסה גבוהות יותר יש תמריץ לחזור לעבודה מבלי לקבל הטבות מהמדינה.

פריסת מע”מ למשך 6 חודשים תסייע מאד לעסקים אך היא עדיין לא מהווה תשובה לרפורמה חשובה ופשוטה יותר שיש לקדם והיא מעבר כלל המשק לתשלום מע”מ על בסיס מזומן.

סיוע במימון לעסקים ודחיית הלוואות בוודאי יקל על העסקים שנאלצו ליטול הלוואות כדי לממן את המשך פעילות העסק.

דמי אבטלה לעצמאים צריך אכן לתת על בסיס שוויון מוחלט מול שכירים, בוודאי שבתקופת משבר הקורונה.

נושא מרכזי וחשוב ממנו התעלמה עד כה הממשלה הינו המאבק בעודף הרגולציה. הקפאת רגולציה חדשה לשנה היא ההחלטה הנכונה ביותר, אולם מנגד אי אפשר להבין מדוע ממשלה שהעבירה החלטה באוקטובר 2014 על פיה נדרשה כל רשות רגולטורית להפחית את הרגולציה ב 25% עד תום 2020, אינה דורשת לקבל דיווח מכל הרשויות שהחלטה זו אכן בוצעה, אם אין עוקבים אחר ביצוע אין ערך להחלטות.

Inner article

יש בהחלט מקום לביצוע רפורמות להגדלת ההשקעות, שכן נוכח הליך התייעלות הכפוי שעבר המשק ופיטורי העובדים, נוצר צורך ליצור כ 150 עד 200 אלף מקומות עבודה חדשים, יחד עם זאת חייבים לשפר מיד את כל תכנית הסבת והכשרת עובדים שעדיין מקרטעת ואינה נעשית תוך שליטה של מינהלת מרכזית אחת.

ביצוע התיקונים וההשלמות שמוצעים על ידינו בתכנית יסייעו רבות לחיזוק המגזר העסקי ויתרמו ליציאתו מהמשבר.

 

הכותב הוא נשיא איגוד לשכות המסחר

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה