תתמקד בנדל"ן וב-Yellow: 'פז' תמכור את בית הזיקוק באשדוד?

מול האיומים על תעשיית הזיקוק העולמית: חברת פז חוששת מעתיד ירוק ותנסה למכור את בית הזיקוק באשדוד בכמיליארד דולר • על פי דיווח באתר 'דה מרקר', המכירה היא במסגרת שינוי המגמה שמוביל היו"ר אברהם ביגר – לפיו פז צריכה לממש את הפוטנציאל הנדל"ני שלה ולהתמקד ברשת Yellow ובתחנות התדלוק.

חנות נוחות של 'ילו' | צילום: דניאל שטרית, פלאש 90

שילוב של תשואה נמוכה ואיומים עתידיים על תעשיית הזיקוק בישראל ובעולם יובילו את 'פז' למכור את בית הזיקוק 'פז זיקוק אשדוד' בכמיליארד דולר? ראשית נדגיש כי הנהלת פז מסרה בתגובה ל'דה מרקר' שחשף את כוונתה, כי "לא נעשתה פנייה לגורמים בשוק למכירת בית הזיקוק".

אולם לפי הדיווח, בנק ההשקעות 'לאומי פרטנרס' התבקש על ידי חברת פז לחפש רוכש לבית הזיקוק באשדוד. מכירת בית הזיקוק, כך על פי 'דה מרקר', היא חלק מהמגמה של יו"ר פז, אברהם ביגר, להתמקד בתחנות תדלוק וברשת Yellow ולממש את הפוטנציאל הנדל"ני הגדול של החברה. זאת, במקביל להיפרדות מנכסים תעשייתיים, שמרתקים הון רב ומייצרים תשואה נמוכה לבעלי המניות שבתורם – לוחצים על מדיניות דיבידנדים נדיבה יותר.

250/200 סייד בר + קובייה

כחלק ממגמה זו, ניתח 'דה מרקר', חתמה 'פז' בשבוע שעבר על מזכר כוונות למכירת 'פזקר', יצרנית חומרי איטום מבוססי ביטומן, לידי 'אינרום', תמורת 135 מיליון שקל. על פי הערכות, גם חברת פז שמנים – שמייצרת שמנים לתחבורה ולתעשייה, ונמצאת תחת איום של הגברת הרגולציה וגידול בנתח של רכבים חשמליים – עומדת למכירה.

עוד נכתב, כי בית הזיקוק נרכש על ידי פז מהמדינה ב-2006 וייצר מאז רכישתו תשואה נמוכה יחסית של 3% על ההון שהושקע בו. התשואה הנמוכה של בית הזיקוק גרמה לפז לבחון כבר בעבר חלופות למימושו על ידי פיצולו או מכירתו, אולם מסיבות של חילוקי דעות פנימיים בחברה, הדבר לא יצא לפועל.

לפי 'דה מרקר' הלחץ  למכור את בית הזיקוק נובע גם מהאיומים העתידים על תעשיית הזיקוק בישראל ובעולם, בין היתר בשל הכוונה להגיע בישראל ל-20% מצריכת האנרגיה של המשק מאנרגיות מתחדשות עד 2030, והכוונה ש-100% מכלי הרכב הפרטיים החדשים שיימכרו בישראל ב-2030 יהיו חשמליים.

עוד נכתב, כי השווי של חברת 'פז זיקוק אשדוד' במאזני 'פז' הוא 2.8 מיליארד שקל, נכון לסוף 2018. ואולם, על פי הערכות שווי לבית הזיקוק שמבוצעות באופן תקופתי על ידי חברות ייעוץ בינלאומיות, שוויו של בית הזיקוק נאמד בכמיליארד דולר.

Inner article

לפי הדיווח ב'דה מרקר' מנכ"ל פז לשעבר יונה פוגל והיו"ר אברהם ביגר היו חלוקים בדעתם לגבי פיצול בית הזיקוק. המחלוקת הועברה לבדיקה של חברת הייעוץ 'מקינזי', שהגיעה בקיץ 2019 למסקנה כי פיצול לא ייצר ערך לבעלי המניות של החברה. 'מקינזי' מכינה בשבועות האחרונים תכנית אסטרטגית חדשה ל'פז', בעקבות השינויים בהנהלת החברה, שכללו את מינויו של ביגר ליו"ר במקום יצחק עזר, סיום כהונתו של המנכ"ל פוגל ומינויו של ניר שטרן במקומו.

כאמור, מהנהלת פז נמסר ל'דה מרקר' כי "לא נעשתה פנייה לגורמים בשוק למכירת בית הזיקוק".

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה