גיוס המונים: כמה כדאיים הקמפיינים בדיגיטל?

תעשיית ה'שנור' המתקדמת חשפה את מנהלי העמותות לקמפיינים הדיגיטליים • כמה נוטלות הפלטפורמות, כמה כסף אמיתי נכנס, מי מבטיח להכפיל את התרומה אבל לא עומד בדיבורו ומדוע קרן 'מרומים' מכפילה בכל זאת כל שקל שנכנס • 'ביזנעס' מציג: הפרק השלישי בפרויקט גיוס ההמונים

התרמה בקמפיין דיגיטל | אילוסטרציה: shutterstock

החרדים עוברים לדיגיטל, לפחות לפי הנתונים והסטטיסטיקות בשטח. החילונים כבר שם מזה זמן רב, משרדי הפרסום והעסקים מקציבים סכומי עתק לפרסום בדיגיטל, אפילו 'קופת העיר', כפי שהסברנו בפרק הקודם, כבר נמצאת שם… ורק את עצם העניין (כמעט) שכחנו. האם זה באמת אפקטיבי לצאת בקמפיין גיוס המונים בדיגיטל? ומי הצליח בכך? על כל זה בפרק הזה, השלישי בסדרת הכתבות המרתקת של תעשיית ה"שנור" החדשנית.

'ביזנעס' מתרחב בניו-מדיה: מהיום, כל העדכונים – גם בוואטסאפ!

1,700,000 לטיפול הרפואי של החבדניקית

הדוגמה הכי טובה שניתן לתת לקמפיין גיוס המונים חרדי מוצלח, היא סיפורה של דינוש ריבקין בת הארבע וחצי שנזקקה לטיפול רפואי חמור בתוך שבועיים ממועד הקמפיין.

בשונה משאר הקמפיינים, הקמפיין של ריבקין היה מבוסס נטו על חברים שהפיצו ברשת, כמו גם המקצוענים שביניהם שפעלו במישורים התקשורתיים ובעולם המדיה האינסופי.

את הקמפיין פתח סרטון מרגש, שהפתיע גם את הבכירים שבענף הפרסום החרדי ועמותות הצדקה החרדיים, בה נצפתה דיינוש פונה לקהל ואומרת: "קוראים לי דינוש, אני בת ארבע". בהמשך, נצפתה דיינוש כשהיא "אוכלת" באמצעות זונדה ומשתפת את הקהל בכל מה שעובר עליה, במקביל לתיעוד מהציוד הרפואי והמוגבלות הקשה כשהיא בגן הילדים.

הקמפיין, שזכה להצלחה אדירה וסחף את הרשת הצליח לגייס תוך יומיים בלבד סכום של לא פחות ממיליון שבע מאות וחמישים אלף וארבע מאות עשרים וארבע שקלים.

אולי יעניין אותך גם:
• כיצד מגייסים כספים: 'ביזנעס' עושה סדר בקמפיינים
• גיוס המונים: העמלות, המס וההצהרה של הנגיד החרדי
• גיוס המונים: כך תצאו לדרך מוכנים ומתוזמנים
• "להכאיב לאנשים בוואטסאפ זה לא דיגיטל" | ראיון 'ביזנעס'

מה הופך את הקמפיין לויראלי?

אז זהו, שבמקרה של דינוש, כפי שניתן לראות בתמונות, הקמפיין שבר שיא, שהגיע בעיקר בגלל הרגש שהיה בסרטון, אך זהו לא בכל הקמפיינים לגיוס המונים.

סיפורים מרגשים ומיזמים חברתיים מעניינים תמיד היו ויהיו, אבל עדיין, מרבית הקמפיינים נופלים "בין הכיסאות" ולא ממש מצליחים להרים ראש.

הסיפורים הטרנדיים והפופולריים של גיוס ההמונים בישראל, כללו כמובן גם הם את מה שהיה בראש סדר היום של המדינה, פרשת אלאור אזריה, שמשפחתו גייסה באמצעות אתר גיוס ההמונים "הדסטארט" למעלה משש מאות אלף שקל עבור הטיפול המשפטי, מאתיים אלף שקל יותר מסכום היעד שעמד על ארבע מאות אלף שקל.

בנוסף, גם קמפיין ההתרמה לילדים הסוריים שכונה "הסורים על הגדרות" זכה להצלחה מטורפת, כמו גם סיפורו של הילד אסף יסעור שהותאמו לו ידיים ביוניות. כמו תמיד, הישראלים הכי אוהבים את חיילי צהל שנלחמים להגנתם בשדה הקרב וכך הוכתר בהצלחה גם הקמפיין לגיוס כסף להתאמת ביתו של הלוחם יהודה ישראלי, שנפצע קשה במבצע "צוק איתן", לבעלי מוגבלות.

"העובד הכי מסור באמריקה" שקיבל רכב מ'פורד'

ג'יימס רוברטסון, בן 56 מדטרויט, עבד עד לפני כשנתיים וחצי במפעל שהיה במרחק של 34 ק"מ מעבודתו, אך בהעדר כסף לרכב או לתחבורה ציבורית הוא נאלץ ללכת את מרבית המרחק הזה ברגל מדי יום – הלוך וחוזר.

רוברטסון, היה יוצא מביתו בשמונה בבוקר על מנת להגיע למשמרת העבודה שהתחילה בשעה 14:00 בצהריים. את הדרך חזור התחיל רוברטסון בשעה 22:00 בערב ממקום העבודה והגיע הביתה בשעה 4:00 לפנות בוקר.

בעקבות המסע המפרך נאלץ רוברטסון לישון רק שעתיים ביממה, אך כל זה לא עצר בעדו מללכת מדי יום לעבודה, במשך עשר שנים – מבלי להתלונן.

עם זאת, היה מי שעשה את עבודת ה"התלוננות" לרוברטסון והגיע להישג מרשים שכבש את כותרות הענק בפריים-טיים.

היה זה סטודנט צעיר בן 19 מאוניברסיטת ווין סטייט בדטרויט שנחשף לסיפורו האנושי והקים עמוד גיוס המונים באתר GoFundMe. סכום היעד בקמפיין עמד על 5,000 דולר בלבד ומטרתו הייתה רכישת "רכב ישן וזול" עבור רוברטסון. אך הקמפיין המרגש שזכה לכינוי "העובד הכי מסור באמריקה" גייס הרבה מעבר לצפוי – 350 אלף דולר.

אך מסתבר שהכסף עבר הסבה לתחום אחר – ביטוח ותחזוקת רכב יוקרה. גם אנשי השיווק של סוכנות הרכב 'פורד' זיהו את הוויראליות שעשויה לסייע להם רבות ואלה תרמו לרוברטסון רכב חדש במתנה.

לצד כל אלה, ניתן למצוא ברשת גם קמפיינים הזויים, שהופכים לוויראליים מהסיבה הזאת, אחד מאלה הוא הקמפיין שיעד הגיוס שלו עמד על שלושת אלפים וחמש מאות שקלים בשביל… קיום טקס בליל חג השבועות על הר כרכום, שמטרתו בקשת סליחה ממי ש"נרצחו על חופש האמנות" במעמד חטא העגל… אגב, הקמפיין הזה לא הגיע גם לא ליעד הזעום הזה. אתר הדסטארט שמאפשר גיוס בשיטת "הכל או כלום" לא העביר את התשלום למארגנים מהסיבה כי הוא לא עמד ביעד.

"לא מומלץ. זה מונופול שמבוסס על שיטת ההכפלות"

שוחחנו עם אחד ממגייסי התרומות הגדולים במגזר, שאף לקח חלק בקמפיין הגיוס של דינוש ריבקין איתה פתחנו את הכתבה והוא כלל לא ממליץ על השיטה. לדבריו, הוא "לא מאמין בזה".

"רוב הנתונים שאתם רואים בקמפיינים לגיוס ההמונים אינם אמיתיים. מדובר בתורמים המבטיחים להכפיל את הסכום שייתרם – אך בדרך כלל אינם עומדים במילה שלהם". בנוסף, הוא מציין נתון חשוב נוסף: "ישנן תרומות רבות שגם ככה מגיעות לעמותה, כדוגמת תקציבים ממשלתיים ועירוניים שמועברים אך ורק לצרכי מראית עין ועמידה ביעדי הקמפיין".

חשוב לציין כי גם על התקציבים האלה, הנתרמים מתקציבים עירוניים וממשלתיים, שבלאו הכי היו מועברים לעמותה, על העמותה "לקזז" את העמלה לאתר גיוס ההמונים – שזה הרווח שלה. "הייתה לי שיחה עם מנהל מוסד לאחר יום התרמה מוצלח, כלפי חוץ כמובן, והוא ממש בכה לי. שאלתי אותו: מה קרה, הרי זה ממש הצלחה? תשובתו הייתה כי בעל האתר אכן יצא ברווח. 6.5% מ-4.5 מליון הוא לקח… אבל מתוך המיליון (האמיתי) שגייסנו, נכנסו רק 900 אלף, כי הפלטפורמה גבתה את אחוזיה. וכל זה עוד לפני עלויות הפרסום שעמדו על סכום של למעלה ממאתיים אלף שקל".

עם זאת, כששאלנו אותו לגבי הקמפיין של דינוש, הוא הודה כי זה אכן אפשרי להצליח. "כסף חי זה תרומות של עד אלף ₪", הוא אומר. "במקרה של דינוש 95% של התרומות נעו בין מאה שמונים לחמש מאות שקלים. הייתה תרומה אחת גדולה של 250 אלף. אני בעצמי ראיתי את ההעברה ששולמה באירו – 50 אלף".

לדבריו, בדרך כלל, כשעמותה פותחת בקמפיין ראשון לגיוס המונים באינטרנט, ההחלטה נובעת מכיוון שישנן קרנות מיוחדות, התורמות רק עבור נושאים ותחומים ספציפיים, כדוגמת קרן 'מרומים' שמוכנה להכפיל כל שקל שנתרם. "הם משלמים בפועל, אבל רק לנושאים ספציפיים", הוא אומר כשהוא מתייחס לנאמר מקודם על תופעת ההכפלות. "למשל, אם בית הרפואה 'קפלן', לשם דוגמה, צריך לשנת הפעילות שלו ארבע מאות אלף שקל? הוא צריך לגייס מאתיים אלף, והקרן תכפיל. זאת, בנוסף לעלויות הפרסום שממומנות על ידי הקרן".

ומדוע ב'מרומים' מוכנים להכפיל דווקא בקמפיין דיגיטל ולא בכל קמפיין? לדבריו, "כשהתרומה עוברת דרכם, אזי בעצם נוצרת אצלם רשימת תורמים מפולחת ופוטנציאלית שעשויה לעזור במקרה וקופת הקרן תתרוקן ויידרשו לצאת לסבב התרמה נוסף עבור הקרן".

תכל'ס, האם זה שווה או לא? מה הם האל"ף בי"ת של קמפיין גיוס המונים? ומה הם סודות המקצוע של אנשי הגיוס בדיגיטל? על כל אלה ועוד בפרק הבא והרביעי בסדרה המרתקת הזאת.

כתיבת תגובה