כיצד מגייסים כספים: 'ביזנעס' עושה סדר בקמפיינים

כך עבר גם הציבור החרדי לדיגיטל • קמפיינים פרסומיים מוסבים מהפרינט ומשרד הפרסום הגדול בעולם הוא… גוגל • ומדוע חוברות הצדקה עדיין מציפות את תיבות הדואר הביתי שלנו? • גיוס המונים, פרק ראשון בסדרה

צילום מסך מתוך הקמפיין האינטרנטי של ויז'ניץ

רובכם בטח מכירים את זה שבכניסה לבניין שלכם מוטלות להן עשרות חוברות 'צדקה' לקרנות השונות המנוהלות על ידי עמותות החסד, או לחילופין, על "סגולות" שבמקרה אין להן סוף… אך ספק רב אם תעידו כי אכן תרמתם וכי הפרסום הזה אכן עובד.

לא מעט אנשים גם רוטנים על הקמפיינים האלה וטוענים כי "אין סיבה שארגוני הצדקה יממנו ספאם בעלות יקרה – כשזה לא מספק את הסחורה ובעצם ממומן מכספי צדקה".

עם זאת, קשה להאמין שזו אכן טענה נכונה, כי אף חברה, גם אם היא עסקית, לא תממן קמפיין שיווקי שנועד לכישלון.

הפתרון הירוק

עם התקדמות הטכנולוגיה והדיגיטל, התקדם לו גם רעיון גיוס ההמונים. מדובר בעשרות רבות ואפילו מאות אתרים, אפליקציות וסטארט-אפים שונים, שתפקידם, בסופו של קמפיין, להביא לגיוס הסכום המרבי, או "סכום היעד", בעבור סטארט-אפ, מטרות למען הקהילה, עמותות, התרמות ועוד.

מדובר ב'מוצר' שכבר קיים קרוב לעשור, אך בשנים האחרונות צבר תאוצה רבה – בעיקר לאור נהירת ההמונים לאינטרנט. מה שכמובן הביא בשנים האחרונות לפיתוחים וסטארט-אפים של פלטפורמות רבות בתחום.

בכלל, ללא קשר לגיוס ההמונים, כיום, רוב רובם של תקציבי הפרסום, הן מהחברות הגדולות במשק והן מעסקים קטנים ובינוניים, מופנים לעבר הפרסום בדיגיטל.

כך בעצם, צנחו בשנים האחרונות מחירי הפרסום במדיות הפרינט, וגם מספר הקמפיינים המופנים אליהם הולכים ומצטמצמים מיום ליום.

אולי יעניין אותך גם:
• גיוס המונים: העמלות, המס וההצהרה של הנגיד החרדי
• גיוס המונים: כמה כדאיים הקמפיינים בדיגיטל?
• גיוס המונים: כך תצאו לדרך מוכנים ומתוזמנים
• "להכאיב לאנשים בוואטסאפ זה לא דיגיטל" | ראיון 'ביזנעס'

כמה זמן 'ישבתם' על העיתון הבוקר?

נתונים רשמיים של חברת פייסבוק העולמית מצביעים על כך שמשתמש ממוצע 'יושב' מינימום בין חצי שעה לשעה בכל יום על האתר. קשה להאמין שזהו הזמן שאתם מקדישים לקריאת העיתון היומי או המגזין השבועי והחודשי שהגיע אל תיבת הדואר הביתית שלכם.

וכל זה עוד לפני שדיברנו על מנוע החיפוש הגדול בעולם – גוגל, תיבת הדואר האלקטרוני (מייל) שלכם, מנוע חיפוש הוידיאו הגדול בעולם – יוטיוב, ואתרי התוכן השונים.

רק רגע, שכחנו את הוואטסאפ. רוצים לגלות כמה שעות ביום זה "שורף" לכם? תסירו את האפליקציה ליום אחד בלבד (!) מהסמארטפון שלכם ותופתעו לגלות עד כמה אתם מכורים לזה!

עם נתונים כאלה, לא פלא שמשרד הפרסום המדורג במקום הראשון בעולם הוא… גוגל! גם הרשת החברתית פייסבוק מדורגת ברשימה הפותחת וזה עוד לא הכל.

החרדים נוהרים

לא משנה אם תגדירו את זה "לצרכי פרנסה", או כל תירוץ אחר שיביא לאישור מטעם רב הקהילה שתחזיקו בסמארטפון "כשר". המציאות היא שהעולם החרדי עבר בשנים האחרונות שינוי מטורף ובלתי נתפס ברמת השימוש בדיגיטל והחשיפה אליו.

גם אם אין לכם סמארטפון, סביר להניח שלפחות פעם בשבוע, אם לא על בסיס יומי, אתם בסביבת מחשב ואינטרנט. רוצים לעשות ניסוי? תלכו לבית כנסת או השטיבלאך הכי קרובים לבית ותשאלו כמה אנשים אקראיים מתי בפעם האחרונה הם נחשפו לאינטרנט. את התוצאה תופתעו לגלות. זאת, כמובן במידה והסקר שלכם לא יופנה בטעות לביישנים שיעדיפו לשקר מאשר לענות בחיוב על ה"עבירה".

לנהירה הזאת, ישנן גם סיבות נוספות מעבר ל"צרכי פרנסה" ובראשן שירות הלקוחות של החברות השונות וספקיות השירותים השונים, כמו הבנקים וקופות החולים. בכלל, כל הרשויות הממשלתיות בארץ עוברות לדיגיטל. כך למשל, לצורך הנפקת תעודת זהות ודרכון ביומטרי חייבים להזמין מראש תור ברשות האוכלוסין – והאפשרות לכך ניתנת אך ורק באמצעות אתר האינטרנט של הרשות.

את התפנית הדרמטית ב"נהירה" ניתן לראות גם בדברי הרבנים, שבצדק, נלחמים נגד התופעה הקשה של האינטרנט. אם בעבר היו שוללים זאת מכל וכל – היום כבר מאשרים מכשיר 'כשר' לצרכי פרנסה.

זו גם הסיבה לעלייה המטורפת ברמת הקצאות תקציבי הפרסום, כמו גם קמפיינים לגיוס תרומות לעמותות החסד, שהופנו בִּן רגע לדיגיטל החרדי.

בפרקים הבאים נספק לכם הצצה מרתקת לעולמם של ה'שנוררים' בעידן הדיגיטלי של המגזר החרדי, ולעולם הפרסום החרדי שעובר לדיגיטל – גם כשמדובר בקהל שמרני.

כתיבת תגובה