עשו את זה: המיליארדרים הצעירים בעולם

ים של כסף: 71 צעירים שנהיו מיליארדרים, אולי אפילו לפני שלמדו מה עושים בכלל עם כסף • מי היא המיליארדרית שעשתה שני מיליארד דולר בארבעה ימים, ואיך? • כמה שווה פלטפורמת התשלומים של הצעיר בן ה-28? • הונו של איזה יזם אינטרנט נחתך בכמחצית במהלך השנה האחרונה, והאם הוא בדרך לצאת מהרשימה? • וגם, בלתי נמנע: איך בסוף כמעט הכל קשור לפוליטיקה • ביזנעסופ”ש בסקירה מיוחדת על האנשים שהכסף גדל במהירות הרבה יותר גבוהה מהם

דולרים | צילום: pixabay.com

כולנו עובדים קשה מאוד, על מנת שנוכל לרכוש דירה סבירה עם משכנתא סבילה (ל-20 שנים אצל ברי המזל, חצי יובל למהדרין, וכל המרבה…). אך בתקווה שלא נעורר את קנאתכם, נספר לכם שיש כאלו שדווקא שפר עליהם גורלם, וכבר בגיל מאוד צעיר הגיעו לעושר בלתי נתפס.

במגזין ‘פורבס’, פרסמו לאחרונה את דירוג עשירי העולם לשנת 2019, כאשר המדד העיקרי הוא כמובן גובהן של ערימות הכסף שברשותם, אולם מדד הגיל סוקר שם באופן נרחב כמעט לא פחות. כי ככל שהאדם יותר צעיר ויותר עשיר, במבטם של אותם שכסף הוא כל עולמם – זה  הרבה יותר נחשב. וגם, כנראה יותר מלהיב, תודו.

מבין כל המיליארדרים בעולם, 2,153 במספר, ישנו מספר שיא של 71 צעירים וצעירות מתחת לגיל 40. המעניינים מבין הנתונים הם, שקרוב למחצית מהמופיעים ברשימה נמצאים בה השנה בפעם הראשונה, וכי רוב המיליארדרים הצעירים (41 מתוך ה-71) עשו את הונם בעצמם ולא ירשו אותו מהוריהם.

נתונים נוספים העולים בסקירה הם, כי מבין 71 המיליארדרים הצעירים שעשו את הונם בעצמם – 30 מתוכם הגיעו לכך דרך תעשיית הטכנולוגיה, היזמות, וההיי טק, שבעה מביניהם התעשרו על ידי עיסוקם בתחום האופנה והקמעונאות, ושבעה נוספים זכו לכך באמצעות עסקי נדל”ן.

גם בשנת 2019, מבין כל 41 הצעירים שהצליחו להיות מיליארדרים בכוחות עצמם, ישנו רוב מוחלט לגברים. רק אשה אחת, צעירה במיוחד, הצליחה לעשות את המיליארד הראשון שלה בכוחות עצמה. שאר המיליארדריות הצעירות ירשו את ההון העצום שלהן, וממש לא הגיעו אליו בכוחות עצמן.

כאשר מחשבים את כל 71 המיליארדרים הצעירים יחד, עולה כי השווי הכולל שלהם עומד על 299 מיליארד דולר, זהו זינוק עצום מהשנה הקודמת. לשם השוואה, בשנת 2018 היו רק 63 מיליארדרים צעירים, כשההון הכולל שלהם עמד על 265 מיליארד דולר. הצד השווה שבין רשימות העשירים בשתי השנים האחרונות, הוא ש-17 מביניהם הגדילו את הונם, ואילו 24 מיליארדרים נהיו טיפהל’ה פחות עשירים, נעבאך.

מגזין פורבס | צילום: pixabay

רחוק מפנינים מכרה, ושלל לא יחסר

המיליארדרית הצעירה בעולם, היא קיילי ג’נר, מלוס אנג’לס, קליפורניה. היא רק בת 21 (!) וכבר מיליארדרית. והיא האשה היחידה ברשימה שעשתה זאת בזכות עצמה.

בכך היא זוכה ביושר רב לתואר “המיליארדרית הצעירה ביותר על פני כדור הארץ”, ועוקפת בכך את יורשות העצר הנורבגיות, המבוגרות ממנה בשנה ושנתיים בהתאמה, שהחזיקו בתואר “המיליארדריות הצעירות ביותר בעולם” במשך שלש שנים.

כאמור, בשנה האחרונה ג’נר עקפה אותן בדירוג, וזאת על ידי האימפריה שהקימה.

תשאלו, איזו אימפריה יכולה כבר צעירה בת 21 להקים?

ובכן: כאשר היא הייתה ג’נר בת 15 בלבד, היא פתחה את מותג האופנה הראשון שלה, יחד עם אחותה הגדולה. המיתוג האקסקלוסיבי של השתיים, הביא לכך שמותג האופנה שלהן החל להימכר בחנויות נחשבות במיוחד, כגון: השדרה החמישית, ניומן מרכוס, נורדסטרום, ועוד.

שלוש שנים לאחר מכן, כאשר הגיעה לגיל 18, השיקה ג’נר את המותג ‘קיילי קוסמטיקה’, המשווק מוצרים בתחום הטיפוח, שלו סדרה של מוצרים רבים הנמכרים דרך הרשת. הפופולריות של מוצרי הטיפוח של ג’נר הייתה כה רבה, עד שהדבר גרם לקריסת אתר האינטרנט בו נמכרו מוצריה בתוך פחות מדקה, וזאת עקב הביקוש הרב למוצרי המותג.

עם הזמן, פתחה ג’נר חנויות נוספות בתחום האפנה ובתחומים נוספים, והיא משתפת פעולה עם מעצבים נחשבים בעולם בעיצוב משקפי שמש ומוצרי אקססוריז נוספים. לקראת סוף שנת 2017, הגיעה חברת קיילי קוסמטיקה למכירות בסך של מיליארד דולר, וכעבור קצת יותר משנה לאחר מכן – גם מייסדת הרשת הגיעה להון עצמי שחצה את סך מיליארד הדולר. בכך כאמור היא הפכה למיליארדרית הצעירה בעולם, וכל זה בזכות נחישות, יוזמה וכישרון.

הקוסמטיקה בשירות הדיפלומטיה הארמנית

ואי אפשר שלא להתייחס מעט להקשר הפוליטי, כאשר עוסקים בג’נר ומשפחתה.

משפחתה של קיילי ג’נר, מגיעה בין היתר ממוצא ארמני. הארמנים, כידוע, עברו רצח עם אכזרי במיוחד על ידי הטורקים בין השנים 1915-1918. לפי ההערכות, למעלה ממיליון וחצי ארמנים נרצחו על ידי הטורקים באותן שנים. בגלל ענייני דיפלומטיה ומדינאות, רוב מדינות העולם אינן מכירות ברצח העם הארמני, מכיוון שהן חוששות מההשלכות שיהיו לכך עקב התגובות הבלתי צפויות של נשיא טורקיה ארדואן.

השואה הארמנית | צילום: wikipedia

וכך, היות שרוב המדינות צריכות את ארדואן ומדינתו, הנחשבים למתונים ביותר מבין כל המדינות והמנהיגים האיסלאמיים (למרות שעוד מתון כזה ואבדנו….) – הן חוששות להכיר ברצח הנורא שביצעו הלאומנים הטורקים בארמנים.

אלא שבגלל ההשפעה הרבה שיש לג’נר ולמשפחתה בתקשורת וברשתות החברתיות, נשמעים לאחרונה יותר ויותר קולות הקוראים למדינות העולם להכיר ברצח העם הנורא שהתבצע ע”י הטורקים בארמנים. מה שמלמד, שגם אם ג’נר עשתה את הונה ע”י מכירה של מוצרי טיפוח, כנראה שהכוח הרב שלה מתפרשׂ הרבה מעבר לגבולות מוצרי הטיפוח.

וללמדנו בא, שאפשר שאת השולטן המודרני יותר קל לנצח עם בושם – מאשר עם נשק וסנקציות כלכליות…

פלטפורמת התשלום ששווה למעלה מ-20 מיליארד דולר

מיליארדר נוסף צעיר במיוחד, הוא ג’ון קוליסון בן ה-28, שהקים בשנת 2010 יחד עם אחיו את פלטפורמת התשלומים סטרייפ.

בתחילת דרכה, סיפקה סטרייפ כלים לתשלומים עבור מפתחים, והיא משכה אליה בעיקר חברות טכנולוגיה אמריקאיות קטנות. אלא שכעבור תקופה קצרה לאחר מכן זכתה סטרייפ לפופולריות רבה, לאור השימוש המאוד נוח שהיא מעניקה בהשוואה לפלטפורמות תשלום אחרות.

המפתחים בעמק הסיליקון בארה”ב קיבלו בהתלהבות רבה את הפלטפורמה החדשה, שבה ניתן לקבל תשלומים בכרטיס האשראי ולחייב אותו דרך האינטרנט ובאפליקציית המובייל. וזאת בלי צורך להשתמש בכלים הקיימים, שהצריכו הסכמים מסורבלים עם בנקים או חברות תשלומים שונות.

עם סטרייפ, אפשר לקבל תשלום ברשת גם בכרטיס אשראי, גם בביטקוין, וגם בכלי תשלום נוספים. מיותר לציין, שהפלטפורמה מאובטחת ושמורה מכל הונאה. הפופולריות הרבה של סטרייפ התחילה לאיים לאחרונה גם על פייפאל, ענקית התשלום הדיגיטלי. יש לה משתמשים ברוב מדינות העולם, והכלים שהיא מציעה ללקוחותיה מגוונים מאוד.

וכאשר זה כך, לא פלא שג’ון קוליסון הצעיר כבר מיליארדר.

בשנה האחרונה הגיעה סטרייפ לשווי של למעלה מ-20 מיליארד דולר, מה שהעלה את השווי של שני האחים המייסדים ללמעלה משני מיליארד דולר. סכום מכובד לכל הדעות.

לא כל הנוצץ זהב, השנה האחרונה של שפיגל?

אך כמו כל דבר בעולם, הכל כגלגל המסתובב. צעיר נוסף שעשה את הונו בעצמו – הוא אוון שפיגל, שייסד את הרשת החברתית ‘סנאפצ’ט’. בשנים שעברו, הרשת החברתית הייתה פופולרית במיוחד אצל צעירים, מה שהביא כסף רב למייסד החברה. אלא שלאחרונה, הפופולריות של הרשת החברתית שייסד שפיגל מתחילה לדעוך, יתכן, שבעקבות כך שהמתחרה ‘אינסטגרם’ שבבעלות פייסבוק, אימצה לתוכה כמה מהפיצ’רים הפופולאריים של סנאפצ’ט.

בשנה שעברה, עמד ההון העצמי של שפיגל על 4.1 מיליארד דולר, ואילו השנה עומד הונו על 2.1 מיליארד דולר, ירידה של כמעט מחצית. האם זו השנה האחרונה שבה אנו רואים את שמו של שפיגל מופיע ברשימה, או שמא הוא יצליח להמציא את עצמו מחדש ולגרום להונו לצמוח שוב? אין לדעת.

כך או כך: הרשת החברתית שייסד שפיגל סובלת בשנה האחרונה מירידה חדה במשתמשים, כמו גם תחרות קשה מאוד מצד יישומונים של רשתות חברתיות אחרות שנחשבות פופולריות יותר.

דבר אחד בטוח, האיש כנראה לא רעב. תירגעו.

איך אומרים מטבע וירטואלי בסינית?

אחד השמות המבטיחים ברשימת המיליארדרים הצעירים, הוא ג’יהאן וו, צעיר סיני בן 33 שייסד חברה בשם ‘ביטמיין’, העוסקת בתחום המטבעות הווירטואלים. כיום, מחזיק וו בלמעלה מ-20% ממפעלי השבבים של החברה שייסד, והוא מכהן בה כמנכ”ל משותף. לפי ההערכות של ‘פורבס’, הונו של וו עומד על כ-1.5 מיליארד דולר. זאת למרות שהחברה שלו טרם הונפקה לציבור.

סביר להניח שכאשר החברה תונפק, ערך השוק שלה יעלה בגלל כמות המשקיעים הרבה, וכך גם חשבון הבנק של וו. אז תזכרו את השם הזה: ג’יהאן וו. וכמו שאמר זקן סיני: יש מיליארד סינים בעולם, אבל אין הרבה מיליארדרים סינים. (למרות שבסין יש את המספר הגבוה ביותר של מיליארדרים מבין כל מדינות העולם, אם נתחשב בכך שמדובר בכמה מאות בלבד מתוך מיליארד איש – זהו גרגר חול בערימת שחת).

תשאף גבוה – תגיע גבוה

שם נוסף שהצטרף השנה לרשימת המיליארדרים הצעירים -הוא ג’יימס מונסיס. רק בן, 39 אבל כבר מיליארדר.

מונסיס איננו עוסק בתחום האופנה, לא בתחום האינטרנט, ואפילו לא בנדל”ן.

אז איך הוא עשה את הכסף שלו אתם שואלים?

התשובה במילה אחת קצרה:

‘ג’ול’.

סיגריית ג’ול | צילום: pixabay

מונסיס, ייסד יחד עם שותפו העסקי את חברת הסיגריות האלקטרוניות המוכרת – JUUL. בסוף שנת 2018 הם הפכו למיליארדרים, לאחר שחברת הטבק אלטריה (אחת מתאגידי הטבק הגדולים בעולם) רכשה חלק נכבד מג’ול, לפי שווי שוק של 38 מיליארד דולר.

בג’ול לא זנחו את העובדים, והמייסדים שהפכו למיליארדרים דאגו גם לכל 1,500 עובדי החברה, שקיבלו בונוס בסך כולל של שני מיליארד דולר. בחישוב פשוט, זה אומר שכל עובד בחברה קיבל כ-1.3 מיליון דולר. סכום מכובד לכל הדעות.

כיום, כל אחד מהמייסדים מחזיק בכמעט שני אחוזים ממניות החברה, כשכל אחד מהם אמור להרוויח 500 מיליון דולר נוספים ממכירת המניות שברשותם לאורך השנים.

ואם נחפש גם כאן את  ההקשר הפוליטי, הנה: חברת הכנסת קרן ברק ממפלגת הליכוד שנבחרה לאחרונה לכנסת, שימשה בתפקידה הקודם כלוביסטית בכנסת מטעם חברת ג’ול.

הון ושלטון, הון ושלטון, את המנגינה הזאת אי אפשר להפסיק.

אשה אחת, שני ימים, וארבעה מיליארד דולר

הזכרנו את ג’יאהן וו הסיני, אך ישנו עוד שם מפתיע שמגיע אף הוא מסין, אלא שהפעם מדובר דווקא בסינית – יאנג הויאן שמה.

הויאן בת 37, וההערכות הן כי הונה עומד על כ-25 מיליארד דולר. חשוב לציין, שמרבית ההון של הויאן הגיע אליה בירושה מאביה, לקיים את הנאמר “לא תמה זכות אבות”. הויאן מחזיקה ב-57% ממניות חברת הנדל”ן הסינית “קאנטרי גארדן”, מה שמביא לה עוגן כלכלי חזק ויציב במיוחד, משום שהונה אינו תלוי באפליקציה טרנדית כזו או אחרת, אלא בנכסים המחוברים חזק לקרקע, תרתי משמע.

בשנה האחרונה זינק הונה של הויאן בשני מיליארד דולר בתוך ארבעה ימים.

הכיצד?

הדבר התרחש בזכות עליה חדה במניות החברה שלה, לאחר שהחברה דיווחה על מכירות בסכום של (תחזיקו חזק) – שמונים וחמשה מיליארד דולר בשנה, ‘בלבד’ כמו שאומרים. עם נתונים כאלה, אין זה פלא ש-57% האחוזים של הויאן הוסיפו לה עוד שני מיליארדים בתוך ארבעה ימים. הלוואי עלינו.

ילד הפלא היהודי שמנהל את העולם בפועל

ואיך אפשר לסיים את הרשימה, בלי להזכיר את מארק צוקרברג, הצעיר היהודי המבריק ששינה את העולם בדרכו שלו, ושמחזיק היום בשלש אפליקציות חזקות ופופולריות במיוחד: פייסבוק, וואטסאפ והרשת החברתית אינסטגרם.

מארק אליוט צוקרברג, בשמו המלא – כובש בסערה את המקום הראשון מבין רשימת הצעירים, עם הון עצמי המוערך בלמעלה מ-62 מיליארד דולר. הרבה יותר מכל אלו שהוזכרו כאן ברשימה גם יחד. האדון רק בן 34, והוא כמעט ולא הולך עם חליפות, אלא מעדיף את הקפוצ’ון הנוח יותר, שכבר נתפס כחלק מדמותו המיתולוגית.

מארק צוקרברג, מייסד פייסבוק. צילום: Frederic Legrand – COMEO | שאטרסטוק

אצל צוקרברג כמעט ומיותר לדבר על ההקשר הפוליטי. ההשפעה החזקה שיש לצוקרברג, היא כמעט בלתי נתפסת. כדוגמא, נזכיר את הדיווחים על ההתערבות הרוסית בבחירות בארה”ב, התערבות שלפי החשש התרחשה ברשת החברתית פייסבוק בעיקר. הדבר גרם לצוקרברג להיות מוזמן לשימוע בבית הנבחרים האמריקאי. צוקרברג אכן הופיע בשימוע, ששודר, איך לא – בפייסבוק.

למרות שההון של צוקרברג ירד מעט בהשוואה לשנה שעברה, ירידה די קטנה של 8.7 מיליארד דולר ‘בלבד’, ככל הנראה עדיין לא מדובר על מה שיאלץ את צוקרברג לקחת הלוואה מהבנק בתנאים נוחים. למעשה, רוב הירידה בשווי נכסיו, נגרמה ממכירת מניות חברת המדיה שלו, המממנת את הפעילות הפילנתרופית המנוהלת ע”י אשתו של צוקרברג.

כיהודי, שומר צוקרברג על קשר עם הישראלים, גם אם מדובר בקשר וירטואלי בלבד. כך למשל, הוא הצטרף דרך הפרופיל האישי שלו בפייסבוק לקבוצה של צעירים תל אביביים. התגובה הראשונית של המשתמשים המופתעים הייתה: “אנחנו מקווים שהחבר החדש בקבוצה אוהב חומוס”. צוקרברג עצמו לא נשאר חייב וענה כי: “כולם אוהבים חומוס”.

לאחר מכן הוא כתב בקבוצה הישראלית, כי הוא שמח להיות שם על מנת להיות מחובר יותר לישראל ולתל אביב. “עבר יותר מדי זמן מאז הביקור האחרון שלי פה. תודה לכם על יצירת הקהילה הזאת”. כתב מייסד הרשת החברתית, שגרם לכל העולם לשרוף את זמנו בשיטוט אחר פוסטים ברשת, כשבזכות זה הוא מגיע לעשיריה הראשונה של עשירי העולם. וכל זה, להזכירכם, בגיל 34.

וכן, בניגוד להרבה שמועות – צוקרברג הוא יהודי מאמין. בשנת 2016 הוא נשאל האם הוא אתאיסט, וענה: “לא, אני גדלתי כיהודי. עברתי תקופה שבה פקפקתי בדברים, אבל כיום אני מאמין שהדת חשובה מאוד”. כמו כן, בנאום שנשא לפני כשנתיים בטקס סיום באוניברסיטת הרווארד סיפר צוקרברג, כי הוא אומר את תפילת “מי שבירך” בכל פעם שהוא עומד בפני אתגרים בחייו.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה