15 אלף במזומן: כך נלקחה הפאנית מב”ב לחקירה

זהו סיפורה של פאנית מבני ברק שזומנה לחקירה ברשות המיסים ועומדת בפני כתב אישום – רק כי לא ידעה מספיק את חוק המזומן • עוה”ד רני שורץ ואושר הרוש במאמר מיוחד על קנסות על שימוש בכסף מזומן

פאות. צילום: Iakov Filimonov | שאטרסטוק

סיפור שקרה לא מזמן, ג’. פאנית מצליחה מבני ברק, זכתה לביקור של אנשי רשות המיסים שבאו לבצע ביקורת ספרים. את הביקורת היא עברה בקלות, היא מנהלת עסקת מסודר מאד, רושמת הכל ומקפידה להוציא חשבוניות וקבלות. אבל אז החוקרים גילו כי היה מקרה בו היא מכרה פאה בעלות של 15,000 שקלים, הוציאה קבלה, רק שאת התשלום היא קיבלה בכסף מזומן. כמו כן, היה מקרה נוסף, בו היא קיבלה מלקוחה שיק מוסב (שיק של מישהו אחר, שמועבר הלאה) ובלא שהלקוחה חתמה מאחור. על שני מקרים אלה היא זומנה לחקירה, ועומדת בפני כתב אישום.

היא הרי לא עבדה “בשחור” ועל הכל הצהירה ושילמה מיסים, אז מה הבעיה פה? ובכן, נעים להכיר – “החוק להגבלת השימוש במזומן”.

מהו חוק המזומן?

הכסף המזומן בסכומים גדולים נפוץ היום פחות לא רק בגלל שאנשים התרגלו לשלם באשראי, אלא גם בגלל החוק לצמצום השימוש במזומן שנכנס לתוקף לפני כשנתיים. חוק זה נועד להילחם בתופעת ה”הון השחור” בישראל. החוק חל על בעלי עסקים וגם על אנשים פרטיים, והוא קובע הגבלות על השימוש במזומן ובשיקים, לרבות במתן הלוואות, תרומות ומתנות.

אז מה אסור ומה מותר?

החוק החדש קובע כי תשלום מזומן בעסקה עם בעל עסק יהיה מוגבל לסכום של עד 11,000 ₪. בעסקה שסכומה גבוה מסך 11,000 ₪, יאסר על העוסק לקבל או לשלם תשלום במזומן העולה על שיעור 10% מגובה העסקה. בעסקה בין שני אנשים פרטיים שאינם עסק (למשל מכירת רכב), סכום עסקה במזומן לא יעלה על סך 50,000 ₪. גובה הסכומים שאסורים הוא שרירותי, יותר נכון  נקבע בפשרה פוליטית.

החוק מגביל לא רק שימוש במזומן אלא אוסר גם על ‘עוסק’ את השימוש בשיק (המחאה) ללא ציון שם המוטב, וכן נאסר על כל אדם שימוש בשיק ללא ציון שם המוטב בסכום העולה על 5,000 ₪, לרבות במתן תרומה, הלוואה או מתנה. במסגרת החוק נקבעו סנקציות כלפי מפרי הוראות החוק, ובהן עיצומים כספיים ועונשים כבדים נוספים, תוך קביעה ספציפית של עונש ייחודי החל על עורך-דין או רואה חשבון, המפרים את הוראות החוק.

ומה קורה למי שנתפס?

עבירה על חוק צמצום במזומן יכולה להביא לקנסות, לחילוט כספים (החרמה של הכסף עד לתום התהליך המשפטי), ולהעמדה לדין. כל זה גם אם לא התקיימה שום הלבנת הון או העלמת מס. כלומר, כסף “לבן” ומסודר גם אותו אסור לשלם במזומן בסכומים האמורים, או בשיק מוסב ללא חתימה.

Inner article

נחזור למקרה של ג. הפאנית: למרות ששילמה את כל המיסים ועבדה באופן מסודר, היא נאלצה לשלם את הקנס. למרות חוסר המודעות שלה לחובה החוקית הזו, ולמרות הקפדתה לעבוד באופן מסודר, הכלל הוא כי אי ידיעת החוק לא פוטר מקיום החוק.

ראוי להדגיש, כי החוק מסייג ואינו חל על תשלום מזומן בין קרובי משפחה, למעט תשלום המהווה שכר עבודה, כאשר “קרוב משפחה” מוגדר בחוק כ”בן זוג, הורה, הורה של הורה, בן, בת אח או אחות וילדיהם, נכד או נכדה ובני זוג של כל אחד מאלה, וכן אדם הסמוך על שולחנו”.

 

עו”ד רני שורץ מומחה במיסוי מכס ומע”מ, ושותף במשרד ירון-אלדר פלר שורץ ושות’. עו”ד אושר הרוש עוסק בליטיגציה מסחרית

מומלץ עבורך

24 תגובות ל: "15 אלף במזומן: כך נלקחה הפאנית מב”ב לחקירה"

 1. ארץ אוכלת יושביה!!!

 2. מצחיק יש בעיר … קבלנים ומשפצים שמקבלים כל יום מאות אלפי שקלים במזומן וזה לא מעניין את אף אחד ובטח לא את רשות המסים כרגע במתחם הוילות באזור העליון של … יש וילה ששופצה בעלות של מיון שח והקבלן קיבל את כל הכסף במזומן בלי שום בעיה!!

 3. ביבי אתה יושב על השיבר. איך נתת לחוק מטופש כזה להרוס לאנשים חיים כתב אישום על שטות כזו??? הזייה

 4. מס הכנסה זבל

 5. הם מחפשים שיהיו גנבים

 6. פרסומת למשרד עו”ד

 7. ברור שבכנסת מעדיפים שיפוצים במיליון שקל במזומן יש להם נתח לכיס בשושו נבלות אשכרה גונבים לכולם בארת בפנים ואף אחד לאמנדבר מה יהיה עם זה?????

 8. אם הכל מסודר, למרות שלפי החוק אפשר לדרוש את הקנס, על פעם אחת לא דורשים אותו, אלא אם כן אתה מבני ברק…

 9. אם לא היתה מצהירה על הפאה, לא היתה מסתבכת, אתם מבינים? בגלל ההגבלות האלה אנשים יתחילו לרמות, ממשלה מטומטמת וכל זה הסכמים פוליטיים

 10. ומה יעשו אותם אנשים שהם מוגבלים בבנק
  חוק שלא מאפשר לאנשים להיות הגונים וישרים

  חוק האומללות

 11. להקיא

 12. מדינת סדום

 13. מצדקנות יתר עומדת לדין, היתה רושמת 10,000 בקבלה בלבד והיתה יוצאת נקיה.
  אם הסיפור נכון היא הצדיקה היחידה בסדום בני-ברק, אבל הוא לא (כנראה)

 14. חוקי סדום? למי אכפת מה אמצעי התשלום כל עוד מדווחים על ההכנסות בצורה מסודרת?

 15. אז בפעם הבאה היא תקבל 15,000 שח במזומן ולא תוציא קבלה וחשבונית מס ואף אחד לא ידע והמדינה תפסיק עוד יותר מאי דיווח.

 16. שהשופט מלצר עושה חגיגות חתונה הקורונה בסדר ואומר שלא ידע שאסור אז אי ידיעת החוק פוטרת מהעונש אבל שפאנית שעבדה בצורה הכי מסודרת וישרה לא ידעה את החוק המזומן אז אי ידיעת החוק אינה פוטרת מהעונש . בושה למדינה שישחררו אותה ויפסיקו להטפל לאנשים הקטנים

 17. פאנית יקרה . בפעם הבאה לא להוציא קבלות וחשבוניות על מזומן בכלל – ישר לכיס. בלי מיסים, בלי קנסות. בהצלחה

 18. עלוקות

 19. טוב מאוד!
  “שכחה”
  אמין

 20. ברית-המועצות קמה מחדש בישראל.

 21. נתפסים לאדם הקטן שמרוויח את לחמו ביושר..וגם אתם מדגישים הכל היה לפי הספר.למה לא נותנים אזהרה או קנס סימלי.מתנהגים אליה כאילו גנבה מיליונים.

 22. החלק המפתיע בכתבה זה שיש משוגעים שמשלמים על פאה 15 אלף שח

 23. עם חופשי בארצנו עלאק.. מדינה פח!

 24. מי שדוחף לחוקים האלו הם האמריקאים. הם מפסידים מאות מיליארדים כל שנה,

כתיבת תגובה