חוזרים לקצב הטבעי

הצריכה הפרטית חוזרת לקצב הטבעי – במבט קדימה אנו צופים המשך התמתנות בקצב הגידול | בארה"ב – הריבית תעלה גם על חשבון הצמיחה. השבוע יפורסמו שני נתונים חשובים להמשך הדרך | באירופה – נמשכה ההיחלשות בסנטימנט החברות, מחר נתוני האינפלציה. להערכתנו, למרות החששות ממיתון הבנק המרכזי יעלה את הריבית בשבוע הבא | ובסין הספרים נפתחים – השאלה הגדולה היא מה ימצאו שם

כרטיסי אשראי | צילום: הדס פרוש, פלאש 90

בארץ 

קצב הגידול של הצריכה הפרטית בישראל מתמתן, כך על פי נתוני המגמה בחודשים האחרונים במדדי הרכישות בכרטיסי אשראי ליולי ובפדיון ענפי המשק ליוני. חשוב לציין שזוהי ירידה מהקצבים הגבוהים שראינו בשנתיים האחרונות בעקבות הקורונה. במבט קדימה אנו צופים המשך התמתנות במיוחד בשנה הבאה לאור עליית הריבית המהירה של בנק ישראל שעוד לא הסתיימה.

ארה"ב

נאום נגיד הבנק המרכזי של ארה"ב בכנס השנתי בג'קסון הול היה קצר מהרגיל אך ממוקד. הנגיד הדגיש שהעלאות הריבית הנוספות של הבנק יובילו לתקופה ממושכת של צמיחה נמוכה, אך הדבר הכרחי כדי להוריד את האינפלציה. בכך, הנגיד מאשש את הערכתנו מהשבועות האחרונים שציפיות השווקים להפחתת הריבית בעוד כחצי שנה אינן מציאותיות, תומך בהמשך עליית התשואות ובתנודתיות בשווקים. זאת במקביל לכך שמחרתיים קצב צמצום המאזן של הבנק יוכפל ל-90 מיליארד דולר בחודש.

קצב העלאת הריבית תלוי בנתונים הכלכליים שיתפרסמו, והשבוע שני נתונים חשובים; סקר משרות הפנויות היום (שלישי) ודוח התעסוקה הראשוני לאוגוסט בשישי, כאשר אנו צופים התמתנות בקצב בשניהם.

 גוש האירו

באוגוסט נמשכה ההיחלשות בסנטימנט החברות בגוש האירו, כך על פי מדד מנהלי הרכש שירד ל-49.2 נקודות. נתון המאותת על התכווצות של התוצר בגוש האירו ברבעון השלישי. המומנטום החיובי מהסרת הגבלות הקורונה התפוגג, ובמקומו התעצמו החששות ממיתון לאור הצפי לעלייה מהירה בריבית, הזינוק במחירי המזון והאנרגיה ואי-הוודאות האנרגטית. הפגיעה במדינות אינה סימטרית וגרמניה בולטת לשלילה לאור ההטיה של המשק הגרמני לכיוון של תעשייה.

בכל העולם מרגישים את הזינוק במחירי האנרגיה, אך באירופה המצב חמור לאור הסנקציות על/של רוסיה. בשבוע האחרון הבנצמארק למחיר הגז באירופה זינק קרוב ל-350 דולר למגה-וואט-שעה, כמעט פי-23 מהמחיר הממוצע לפני הקורונה. בעקבות זאת האינפלציה בגוש האירו עדיין עולה, ונראה זאת בנתון המקדים לאוגוסט שיתפרסם מחר (רביעי). להערכתנו, למרות החששות ממיתון הבנק המרכזי בגוש האירו יעלה את הריבית בחצי נקודת אחוז בחמישי הבא, ויאותת על המשך עליית ריבית גם בהמשך השנה.

Inner article

 

סין

סין אישרה לרשויות בארה"ב להתחיל לבצע ביקורת לדוחות הכספיים של חברות סיניות הרשומות למסחר בארה"ב, פעולה שעד עכשיו אסרה בטענה של שיקולי ביטחון. מספר מקרים מתוקשרים של חברות סיניות שהונו משקיעים לצד לחצים פוליטיים תרמו לחקיקה ב-2020 שקבעה שחברה ציבורית תימחק ממסחר במידה ולא עברה ביקורת חיצונית במהלך 3 שנים. בעקבות זאת מספר חברות בבעלות ממשלתית (חלקית או מלאה) מחקו עצמן ממסחר בארה"ב. יש עוד כ-200 חברות סיניות ציבוריות הרשומות בארה"ב וכעת, פחות מחצי שנה עד ליישום, ייתכן שהצדדים הגיעו לפשרה. למרות ההתקדמות המשמעותית, נצטרך להמתין לפחות 3 חודשים עד שיסתיים חלק משמעותי מהביקורת ואז נדע האם השקיפות מספקת.

הכותב הינו ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה