17,000 חשבונות ב’הר הכסף’ קיבלו תשובה שגויה

תקלה מביכה: אזרחים שפנו לאתר ‘הר הכסף 2’ קיבלו תשובה שאין על שמם חשבונות או פיקדונות, למרות שהיו אמורים לקבל תשובה חיובית • בנק ישראל מתנצל על התקלה ומבהיר כי מתוך 17,000 החשבונות הפונים שקיבלו תשובה שגויה, כ-7,000 אותרו וניתן להם מענה • ואיפה הכסף שלכם

הר הכסף | מתוך הפרסומת של משרד האוצר בעבר

בנק ישראל יוצא בקריאה לציבור לשוב ולאתר חשבונות בנק ללא תנועה וחשבונות של נפטרים באתר “הר הכסף 2” – המאפשר ללקוחות הבנקים לאתֵר, בקלות וללא עלות, חשבונות בנק ופיקדונות ללא תנועה על שמם. האתר מציג ללקוחות את שמות הבנקים בהם יש להם חשבון עובר ושב או פיקדון שלגביו הבנק לא הצליח ליצור קשר עם בעליו, עד חודשיים ממועד הפירעון.

המערכת אינה מציגה מידע אודות הסכומים בחשבון או בפיקדון – לצורך כך, ולצורך משיכת הכספים, על הלקוח לפנות לבנק ששמו ופרטי הקשר שלו עלו בתוצאת החיפוש. באותו אופן, “הר הכסף 2” מהווה גם כלי יעיל עבור יורשים לאתר חשבונות בנק של נפטרים ללא עלות.

250/200 סייד בר + קובייה

נכון להיום קיימים במערכת הבנקאית כ- 528,000 חשבונות בנק ופיקדונות ללא תנועה של יחידים, בסך מצטבר של כ- 6.5 מיליארד ₪. מזה, מספר חשבונות הבנק של נפטרים עומד על כ- 86,000 בסך מצטבר של כ- 1.6 מיליארד ₪.

בשבועות האחרונים הגיעה לבנק ישראל פניה שממנה התברר, כי חלק מהמידע באתר אינו מעודכן. בעקבות כך בוצעה בדיקה מקיפה ממנה עלה, כי בין החודשים יולי 2018 לאוגוסט 2019 התרחשה תקלה טכנית בתהליך העברת הנתונים על ידי בנק ישראל וקליטתם באתר הר הכסף 2 על ידי משרד האוצר. כתוצאה מכך, היו אזרחים שפנו לאתר וקיבלו תשובה שלילית, על פיה אין על שמם חשבונות או פיקדונות, בעוד שהם היו אמורים לקבל תשובה חיובית.

מנתונים שנאספו לאחר שטופלה התקלה, עולה שבמהלך התקופה האמורה פנו כ- 280,000 אזרחים לאתר. מתוכם: כ – 263,000 קיבלו מידע נכון (קיומו או העדר קיומו של חשבון ללא תנועה), וכ-17,000 קיבלו  מידע שגוי (כלומר, תשובה שאין חשבון ללא תנועה למרות שקיים כזה). מתוך 17,000 החשבונות האמורים, כ – 7,000 הפכו במהלך התקופה האמורה לחשבון פעיל (בין אם על ידי איתור יזום של הבנקים, או פניית הלקוחות לבנקים או ביצוע פעולה בחשבון).

 

Inner article

“יודגש, כי תשובות חיוביות שהתקבלו, ואשר מתייחסות לחשבונות בנק ופיקדונות ללא תנועה שטרם נפרעו באמצעות פנייה לבנקים, אינן בגדר טעות. כמו כן, התקלה לא נוגעת לחיפוש חסכונות פנסיונים ופוליסות ביטוח חיים (“הר הכסף 1”).  עוד יובהר, כי התקלה תוקנה עם גילויה, ומתקיים תהליך של הפקת לקחים על מנת למנוע את הישנותה. המידע המופיע באתר החל מתאריך 30 באוגוסט 2019 נכון ומעודכן.

“אנו מתנצלים על התקלה ומזמינים את הציבור הרחב, לבדוק שוב, ללא כל עלות, האם יש לו או לקרוביו שנפטרו חשבונות בנק ופיקדונות ללא תנועה”, נמסר מבנק ישראל.

מאחר והחיפוש באתר “הר הכסף 2” מוגבל ל – 10 חיפושים, מכסת החיפושים אופסה לכלל הפונים לאתר בתקופה הרלבנטית, על מנת לוודא שכל הלקוחות יוכלו לשוב ולבדוק את הנתונים לגביהם.

לאיתור פיקדונות ללא תנועה וחשבונות נפטרים יש להיכנס לאתר האינטרנט “הר הכסף 2” בכתובת: https://itur.mof.gov.il/#/main/home?org=bank

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה