2.5 מיליון דולר: התביעה הנגדית שמסעירה את הקהילה העסקית

לאחר שספג תביעת מיליונים מחברת 'לייבלנס' איש העסקים הקזחי לא נשאר חייב ומגיש תביעה נגדית על סך 2.5 מיליון דולר • על הפרק: טענות להשקעה כספית שבמקום לסטארט-אפ, הגיעה לכיסם של מייסדי החברה • מקס בלובבנד ל'ביזנעס': "הקזחי מנסה להכפיש את היהודים" • אך האם מהצד השני היו ידיים נקיות? עורכי דינו של הקזחי טוענים למשכורות מנופחות, בני משפחה בדירקטוריון, מאות אלפי שקלים שהגיעו לכיסם של אנשים פרטיים, והכל במסווה של חברת הזנק • והתגובה הרשמית? "קסיקבייב הביא לקריסת החברה. הכל נידון בבית המשפט"

תביעה. אילוסטרציה | צילום: Andrey_Popov, שאטרסטוק

זאבירגאלי קסיקבייב, הוא מיליארדר קזחי בעל עסקים רבים ברחבי העולם. קסיקבייב הגיש לאחרונה תביעה על סך של 2.5 מיליון דולר כנגד מקס בלובבנד, המתעסק בתחום היזמות. במשחק הפינג פונג של התביעות, קסיקבייב נותן את המכה השניה, זאת לאחר שבלובבנד הגיש כנגדו כבר תביעה על סכום דומה.

התביעה של בלובבנד עוסקת בכך שקסיקבייב לא עמד בהתחייבותו ולא המשיך להעביר כספים לחברת סטראט-אפ בשם 'לייבלנס' שהקים בלובבנד, בשלש פעימות. קסיקבייב החליט בשלב מסוים שלא להשקיע יותר בחברה לאחר שלטענתו מצא בה אי סדרים רבים וחוסר כדאיות.

250/200 סייד בר + קובייה

החברה עצמה, 'לייבלנס' אמורה לעסוק בתחום שידור חי של וידאו. בלובבנד עצמו, הציג בעבר סוג של אפליקציה המבטיחה שדף הפייסבוק העסקי שלכם יהפוך לאפליקציה בתוך שניות ספורות, שגם תוכל לשלוח בין היתר הודעות על מבצעים והנחות. בלובבנד מחזיק בעוד כמה אפליקציות בתחום שירותי הדת.

בעבר אף הציג בלובבנד את עצמו ככזה שיכול לפתח כלי שיפתח אפליקציה בתוך שניות ספורות. חשוב להדגיש שבעל השליטה בחברה הוא קסיקבייב הקזחי ולא בלובבנד הישראלי, זאת לאחר שהקזחי רכש למעלה מ-51% ממניות החברה.

התחייבויות – צריך לקיים, את זה כולנו יודעים. אך לדברי קסיקבייב, הצד שכנגד הפר, לכאורה, תנאים בסיסיים. בין היתר טען, כי משקיע (עלום) היה אמור להשקיע בחברה, אך התגלה כבלתי קיים. אולם לדברי קסיקבייב, מלכתחילה חשב כי יש משקיע נוסף, דבר שהפך את השקעה בסטארטאפ הישראלי לכדאי כלכלית.

חשוב להדגיש שמדובר במוצר טכנולוגי שיכול לשמש את רוב תושבי העולם ומרבית הרשתות החברתיות (וואטסאפ, פייסבוק, טוויטר, אינסטגרם, וויצט, ועוד) אכן מאפשרים את הפיצ'ר שבלובבנד פיתח. למרות זאת, בפני המשקיע הקזחי המוצר הוצג, לדבריו, כאילו יש לו היתכנות כלכלית עולמית ורווחית במיוחד.

870/135 ליינר ארטקל

כיום, עולה הרושם שלחברה אין תזרים מזומנים, לאחר שקסיקבייב הפסיק להזרים לה מזומנים. לטענתו, הוא עשה זאת, בין היתר, לדבריו, בעקבות משכורות עתק שנטלו לעצמם בני משפחת בלובבנד. מדובר על משכורות שלטענתו עמדו על עשרות אלפי שקלים וזאת בזמן שהחברה כולה הרוויחה פחות מעשרת אלפים שקלים.

מהצד הנגדי טוענים בחברה, כי את כל המשכורות ואת כל התקציב קסיקבייב אישר בכתב והדבר אף צורף להסכם ההשקעה שהוא חתם עליו. "היה לו צוות שלם שעשה בדיקת נאותות כולל יועצים שבדקו את התקציב ברחל בתך הקטנה", אומרים ל'ביזנעס'.

מגדל סונול | צילום Botend ויקיפדיה

בכתב התביעה שהוגש מטעם קסיקבייב נכתב, כי מרבית ההשקעה נוצרה על מנת לרפד את כיסם של בני משפחת בלובבנד ומקורביהם. כתב התביעה מדגיש כי לא מדובר במוצר מצליח שירד לטמיון אלא בתרמית שנועדה לרפד בצורה משמעותית את כיסם וחשבונות הבנק של מספר אנשים. "הם הציגו לתובע מצגי שווא לגבי המוצר, תוך ניצול ציני של האמון שרכש להם התובע וחוסר הניסיון שלו בתחום. הכל כדי לסחוט ממנו מיליוני שקלים אשר שימשו לכל דבר שהוא, למעט למטרה שלשמה הושקעו", נאמר בכתב התביעה.

"לא עמדה בתחזיות"

לכתב התביעה צורפה חוות מקצועית של מר גדעון שלום בנדור, הבעלים של חברת אס קיוב, שמתמחה בהערכות שווי של עסקים בישראל ובארצות הברית, מתן חוות דעת מומחה לבתי משפט, מס ועוד. החברה ביצעה עד היום הערכות שווי ל-2,000 חברות – בארץ ובעיקר בחו"ל. כמות ההערכות שהחברה מבצעת היא כ-300 בשנה.

בנדור עצמו עבד בעבר במחלקת הפיתוח של אפל (Apple) בקליפורניה והיה אחראי על מערכות הפעלה בשפות שונות, ובעיקר עברית, ערבית סינית ויפנית. כעת הוא נמצא לעיתים בישראל ומתעסק בתחום הסטראט-אפים, בשנת הקים את אס קיוב שכאמור הגישה את חוות הדעת המקצועית בנוגע לנושא הנוכחי.

בחוות הדעת רושם בנדור: "על אף הניתוחים המתוארים בדוח המצ"ב, נראה כי למרות השקעה של 2.5 מיליון דולר על ידי מר קסיקבייב… החברה לא עמדה בתחזיותיה ולא רשמה הכנסות כלל". וזאת למרות, שבאותה תקופה לא היו לחברה מתחרות נוספות בשוק.

בנדור אף מותח ביקורת קשה על חגיגות השכר של המייסדים ובני משפחותיהם על חשבון כספי ההשקעה שהיו מיועדים, לדבריו, לפיתוח, לשיווק ולפרסום האפליקציה.

בנושא זה, חשוב לציין כי בית המשפט קיבל את טענת התובעים נגד קסיקבייב, והורה לו לתקן את התביעה שהגיש וכן להגישה מחדש. זאת לאחר שחלק מהטענות שהעלה קסיקבייב בכתב התביעה נדחו על הסף.

בנוסף, חשוב לציין, כי תוך כדי ההליך המשפטי ניסה קסיקבייב למחוק את התביעה הנגדית שהגישה החברה נגדו, אך לא הצליח בכך.

לפסק הדין המלא

"לא בעל מניות ולא מנכ"ל"

'ביזנעס' שוחח עם זיגמונד בלובבנד שטען כי "יש כאן סכסוך בין המיליארדר (קסיקבייב, י.ק.) לבין הסטארט-אפ, הסיפור עצמו קרה לפני שבע שנים והקזחי מנסה להכפיש יהודים. אכן בעבר הייתי מנכ"ל החברה, אך כיום אני לא עוסק בזה זה סיפור ישן נושן, תבעו את הבנאדם בכמה תביעות וכדי להתחמק מזה הוא מפמפם את הסיפור".

בתגובה לטענה לפיה "הקזחי מנסה להכפיש יהודים", גורם המקורב לטייקון הקזחי מסר שהטענה שקסיקבייב פועל נגד יהודים הינה טענה אווילית, זאת מאחר שקסיקבייב בחר להשקיע את מיטב כספו בסטארט-אפים בישראל. אך כמו בכל תיק, כאשר נגמר שלב העובדות, מתחיל השלב האומנותי של זריקת העגבניות. אגב, בצד הנגדי טוענים כי ככל שידוע להם קסיקבייב לא השקיע בסטארט-אפים ישראליים נוספים.

בלובבנד הוסיף ואמר ל'ביזנעס': "תקרא את התביעה נגדו, בית המשפט מוריד שם כל הזמן עוד ועוד סעיפים, הוא (קסיקבייב, י.ק.) החליף כבר שלושה עורכי דינים, הוא לא שילם משכורות לעובדים, ובנוסף לכך אני לא בעל מניות ולא מנכ"ל בחברה".

שאלנו את בלובבנד על המשכורות שקיבל בהיותו מנכ"ל, כמו גם על בני משפחתו שלדברי קסיקבייב מכהנים בדירקטוריון החברה והשפעתם רבה על החלטות אלה (למען ההגינות נציין כי לטענת הצד שכנגד – בדירקטוריון כיהנו קסיקבייב ובנו כדירקטורים שאישרו כל עסקה עם בעל עניין. אחר כך מינו עורכי דין שישבו מטעמם בדירקטוריון. אלה, לדברי אנשי בלובבנד, מעולם לא העלו טענה לגבי המשכורות או התשלומים. אף לא פעם אחת). בנוסף, ניסינו להבין מדוע עסקה של שכירת קומת משרדים במגדלי 'סונול' בתל אביב לא דווחה לטענת קסיקבייב, כפי שמתחייב בכל עסקה של חברה בורסאית. בשלב זה, בלובבנד – הפנה אותנו למשרד יחסי הציבור שמטפל בנושא – שמגיבים להלן לדברים, אחד לאחד.

זיגמונד בלובבנד ומקס בלובבנד, חברות קשורות | מקור: צילומסך דן&ברדסטריט

בשיחה עם איש יחסי הציבור של בלובבנד הוא טען כי המיליארדר הקזחי מנסה להטיל רפש על מיוצגו. לשאלותינו המפורטות, אודות הסטראט-אפ של מר בלובבנד, האם הוא אכן שווה כפי שהוא מוצג והאם אכן נמשכו משכורות גבוהות; שאלנו אודות כהונת בני משפחת בלובבנד בדירקטריון החברה; האם עתידה להיות מושגת פשרה בתביעות ההדדיות של הצדדים; האם בפרישה של קסיקבייב מהמיזם, הסטראטפ אפ ימשיך בפיתוחו; שאלנו גם על אי דיווח עסקת השכירות במגדל 'סונול' למשקיעים; תהינו האם יש תיעודים על מיליוני שקלים המפורטים בכתב התביעה כמי ש'נעלמו' או שולמו בחלקם לספקים בלתי מוכרים; וסדרת שאלות מפורטות על שכר הבכירים והמייסדים – על כל אלה ועוד בחרה 'בלובבנד' להגיב:

"הפנייה של אתרכם היא ניסיון נואש נוסף של מר קסיקבייב להסיר את תביעת החברה נגדו. ביולי 2015, הגישה החברה תביעה כנגד מר קסיקבייב, לאחר שזה הפר את התחייבותו, במסגרת הסכם השקעה עליו חתם, להזרים לחברה השקעה בסך 3 מיליון דולר.

"מר קסיקבייב הזרים חצי מיליון דולר בלבד מתוך כספי ההשקעה ונמנע מהזרמת היתרה, תוך העלאת תירוצים שונים (בעיקר לעניין מגבלות רגולטוריות החלות עליו, לטענתו, במדינת מוצאו – קזחסטאן). כחברת הזנק, הסתמכה החברה על ההשקעה אותה התחייב מר קסיקבייב להזרים והפרת התחייבותו גרמה לה לנזקים אדירים והובילה, לבסוף, לקריסתה ולפגיעה קשה בעובדיה.

"בחודש ספטמבר 2016, בניסיון לייצר משקל נגד לתביעת החברה כנגדו, הגיש מר קסיקבייב תביעה כנגד החברה, בעלי השליטה ונושאי המשרה בה. במסגרת תביעתו, טען מר קסיקבייב טענות שונות ומשונות להפרת הסכם ההשקעה, אלא שבית המשפט שדן בתביעה שהגיש מר קסיקבייב, קיבל את טענות הנתבעים והורה לקסיקבייב לתקן את תביעתו ולהגישה מחדש, לאחר שהגיע למסקנה, כי דינן של חלק ניכר מהטענות שנטענו בה, להיות מסולקות על הסף.

"בניסיון נוסף של מר קסיקבייב להביא למחיקתה של תביעת החברה כנגדו, דחה ביהמ"ש המחוזי (כב' השופטת רות רונן), בפסק דין מנומק, את הניסיון תוך שהוא קובע, כי מדובר בניסיון חסר תום לב של מר קסיקבייב, להביא למחיקתה של תביעת החברה המתנהלת כנגדו כדין".

עוד הוסיפו כי "כל טענותיו נולדו "יש מאין" על ידי עורכי דינו, למעלה משנה לאחר שנתבע ועל ידי החברה על הפרה יסודית של ההסכם. טענות אלה לא נשמעו מצד קיסקבייב קודם לתביעת החברה. 

"אפילו בבית המשפט המחוזי בעדותו לפרוטוקול קסיקבייב אמר שלא העביר את הכסף רק מכיוון שהבנק בקאזאחסטן ביקש כל מיני אישורים וגם לכך, הוא לא הביא ראיות".

בשיחה נוספת עם מייצגי מקס בלובבנד, הם מוסיפים באשר לשכירת המשרד במגדל סונול, כי "מדובר בעסקה בסכום נמוך ומקובל שלא חייב בדיווח, עבר את אישור הדירקטוריון וכדין. זו עוד טענה מופרכת שביהמ"ש לא קיבל".

על דבר הטענות למשכורות והחלטות דירקטריון מסרו אנשי היח"צ, כי "בהתאם למה שביהמ״ש קיבל: החברה היתה בשליטת איש העסקים הקזחי, מר קסקיבייב. אי אפשר היה לקבל שום החלטה מהותית בדירקטוריון בלי הסכמה של המשקיע הקזחי ושל בנו שישבו בדירקטוריון, בוודאי לעניין עסקאות עם בעלי עניין.

"בנוסף, הוא אישר את כל התקציבים והמשכורות (שהיו מקובלות לחלוטין וסבירות). לכן הטענות שלו נתפסו בביהמ"ש כחסרות תום ונדחו. לחזור עליהם בכתבה, זה להאשים בהאשמות שווא ולפגוע בשמו הטוב של בלובבנד ומשפחתו שלא יוותרו על כך".

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה