20 מלש”ח לשכונות, שמירת זכויות ועסקת 150 מלש”ח בב”ב

הממשלה הקצתה כ-20 מיליון ש”ח לשיקום שכונות בערים ת”א-יפו, פ”ת, ירושלים, אשדוד, נתניה, בני ברק ואילת • במשרד השיכון בוחנים אפשרויות להידוק השמירה על זכויות הדיירים במקרה של פירוק שאליו תתגלגל החברה היזמית של תמ”א 38 • וגם: פינוי בינוי (תמ”א 38/2) ראשון ברחוב הירקון בבני ברק בהיקף של 150 מיליון ש”ח

אילוסטרציה. צילום: חן ליאופולד | פלאש 90

כ-20 מיליון ש”ח יוקצו באופן מיידי לפרויקט שיקום שכונות בערים ת”א-יפו, פ״ת, ירושלים, אשדוד, נתניה, בני ברק ואילת כך החליטה הבוקר הממשלה.

בהמשך, תתוקצב ההצעה בעוד סכום של מיליוני שקלים נוספים כדי להכניס ערים נוספות לתוכנית שסובלות בשנים האחרונות מתופעת המסתננים הקשה – כמו לוד וקרית מלאכי.

250/200 סייד בר + קובייה

חה”כ מאי גולן שגיבשה את ההצעה, אמרה כי היא “גאה ושמחה לבשר שממשלת ישראל אישרה לפני דקות אחדות את הצעת המחליטים שגיבשתי בשיתוף רה”מ, שר האוצר ושר השיכון להכרה בשכונות שבהן ריכוז גבוה של מסתננים בלתי חוקיים – כאזורי עדיפות לאומית.

“מדובר במהלך תקדימי אשר עושה צדק כלכלי וחברתי עם התושבים המקוריים של השכונות שנפגעו קשות מריכוז המסתננים הבלתי חוקיים בתוך שכונות מגוריהם. התקציב שהוקצה יאפשר להשקיע ביד רחבה באותן אוכלוסיות מוחלשות אשר כורעות תחת הנטל שנגרם מאז הגעת המסתננים”.

ההערה לא עזרה

מקרים רבים של ‘תמ”א 38/1′ שמסתיימים בבעיות קשות מול היזם שמגיע לפירוק והדיירים נותרים ללא סעד – עומדים לקבל סוף טוב יותר בעתיד הקרוב ממש. משרד הבינוי והשיכון הודיע היום (א’) על בחינת אפשרות לשינוי לוח התשלומים בפרויקטים של תמ”א 38/1, במקביל לפתיחה של הליך שיתוף ציבור בנושא. הבחינה החדשה נובעת בין היתר ממספר מקרים אשר הגיעו לשולחנו של ממונה חוק המכר, בהם נמצא, כי רוכשי דירות בפרויקטים מסוג תמ”א 38/1, בהם היזם נכנס להליכי פירוק ואיבד כספים אשר שולמו עבור הדירה, וזאת על אף היותה של הערת אזהרה רשומה על שם הדיירים בהתאם לחוק.

במשרד השיכון הבהירו, כי בדרך כלל, כספו של רוכש דירה חדשה מקבלן מוגן באמצעות חוק המכר, בו נקבעו חלופות שונות כיצד יישמרו הכספים ששילם רוכש הדירה לקבלן בעבור הדירה. לצד הבטוחות הנפוצות בשוק קרי: ערבות בנקאית ופוליסת ביטוח, מאפשר החוק, בתנאים מסוימים, גם מתן בטוחה מסוג הערת אזהרה. בבדיקה שערך משרד הבינוי והשיכון נמצא כי בפרויקטי חיזוק (תמ”א 38/1 – להבדיל מתמ”א38/2 פינוי בינוי) נעשה שימוש נרחב בבטוחה מסוג זה.

כאמור, מתברר שהערת אזהרה לא תמיד עוזרת. כעת, פונה משרד הבינוי והשיכון לציבור במטרה לשמוע עמדות שונות ונוספות כיצד ניתן לטפל בסוגיה של הערות אזהרה בפרויקטים מסוג תמ”א 38/1. בין היתר, נבחנת האפשרות לשינוי לוח התשלומים בפרויקטים מסוג תמ”א 38/1 בהם הבטוחה היא מסוג הערת אזהרה.

Inner article

ב”ב: פינוי-בינוי ענק

חברת פרויקט הירקון 2018 בע”מ בשיתוף צ. גליק יזמות ובנייה הודיעה השבוע כי חתמה על הסכם עם קבוצת שיווק הנדל”ן סן חן לשיווק דירות בפרויקט תמ”א 38/2 הראשון ברחוב הירקון מספר 80 -86 ומכבים 85  בבני ברק. במסגרת הפרויקט תקים החברה 137 יח”ד חדשות בשישה מגדלים בני 6 קומות כל אחד, בהתאם לתב”ע המאושרת, הבניינים יוקמו במקומם של שני בנייני רכבת בעלי 4 כניסות בכל בניין, בהם מתגוררים 48 דיירים.

היתר בניה לפרויקט צפוי להתקבל במהלך החודש הקרוב, כך שתחילת העבודות צפויות להתחיל בעוד כ- 3-4 חודשים.

הפרויקט בהיקף של כ-150 מיליון שקל מלווה פיננסית על ידי חברת ברקת מימון נדל”ן בראשותם של רוני בירם וגיל דויטש, ואיילון ביטוח, הפרויקט יוקם בשני שלבים, כאשר בשלב הראשון יוקמו שלושת המגדלים הראשונים ולאחר מכן שלושה מגדלים נוספים.

שלב הבניה הראשון צפוי להימשך כ-28 חודשים.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה