22 ק"מ ו-3 מחלפים: אושרה התמ"א להארכת כביש 6 צפונה

התכנית להארכת כביש 6 צפונה מתקדמת שלב נוסף לקראת ביצוע: הממשלה אישרה את תוכניות המתאר הארציות להארכת כביש 6 צפונה, ממחלף סומך ועד לבית העמק והקמת שלושה מחלפים חדשים | מטרתו העיקרית של הכביש, היא חיבור נוח לנהריה, עכו וכרמיאל, לאזור הקריות ולכיוון דרום ולהפחית משמעותית את הגודש בכבישים המרכזיים בצפון ולסייע להפיכת כביש 4 לציר המשמש בעיקר תחבורה ציבורית

מחלף אבליים | הדמיה: ינון יעוץ תכנון ומחקר

הממשלה אישרה את תוכניות המתאר הארציות להארכת כביש 6 צפונה, ממחלף סומך ועד לבית העמק. הכביש החדש, שאותו מקדם משרד התחבורה והבטיחות בדרכים, באמצעות חברת חוצה ישראל בעלות של כ-3 מיליארד שקלים, יחבר את יישובי הצפון למרכז הארץ ויפחית משמעותית את גודשי התנועה בצפון.

הארכת כביש 6 צפונה היא אחד הפרויקטים החשובים במסגרת חיזוק הפריפריה וחיבורה למרכז. התוכניות שאושרו בממשלה (תמ"א 31/א/8, תמ"א 31/א/1/9) מאפשרות לחברת חוצה ישראל להתחיל את העבודות כבר בשנה הבאה. פתיחת הכביש מתוכננת לשנת 2028.

הארכת כביש 6 לכיוון צפון כוללת סלילת כ-22 קילומטרים של כביש דו-מסלולי תלת-נתיבי, ממחלף סומך ועד לבית העמק, והקמת שלושה מחלפים חדשים (אבליים, מכר ובית העמק). כמו כן תישמר רצועה למסילת ברזל עתידית. הפרויקט יבוצע במתכונת BOT, שבה היזם מממן, מתכנן, בונה ומפעיל את הפרויקט לתקופה קצובה.

הפרויקט ישפר את החיבור בין אזור הצפון למרכז הארץ, יקצר משמעותית את זמני הנסיעה ויאפשר חיבור נוח לנהריה, עכו וכרמיאל, לאזור הקריות ולכיוון דרום. הכביש צפוי להפחית משמעותית את הגודש בכבישים המרכזיים 70 ו-4 וכביש 22 בחלקו הצפוני, ולסייע להפיכתו של כביש 4 לציר המשמש בעיקר תחבורה ציבורית. על פי בדיקות שנערכו על ידי חוצה ישראל, לאחר סיום הפרויקט, מהירות הנסיעה בשעות השיא בבוקר צפויה לגדול פי שתיים ואף יותר.

עבודות ההקמה יגדילו את היקף התעסוקה בצפון ויוסיפו אלפי משרות חדשות במהלך שנות העבודה. כמו כן, צפוי כי הארכת הכביש תעודד צמיחה של יישובי הצפון כמרכזי תעסוקה אטרקטיביים, כפי שקרה בעבר עם הגעת כביש 6 ליקנעם ולקרית גת.

מחלף אבליים | הדמיה: ינון יעוץ תכנון ומחקר

שרת התחבורה מירי רגב הסבירה כי "במסגרת מחויבותי העמוקה לפיתוח הפריפריה וחיבורה למרכז הארץ, באמצעות מערכת כבישים ומסילות, אני שמחה לבשר על התקדמות שלב נוסף בפרויקט הארכת כביש 6 צפונה. לאחרונה פרסמנו את מסמכי המיון המוקדם, וכעת אנו מציינים את העברת תוכניות המתאר. בקרוב יוכלו תושבי עכו, נהריה וכל הצפון להגיע בנסיעה מהירה ובטוחה ללא רמזורים, מהבית ועד למרכז ולדרום הארץ. כולנו מייחלים לחזרת השקט לצפון ולחזרת כל המפונים לביתם. אנו ממשיכים בעבודות בידיעה שיום זה בוא יבוא!"

מנכ"ל משרד התחבורה והבטיחות בדרכים משה בן זקן: "דברים קורים מהר במשרד התחבורה. לאחרונה, פרסמנו את מסמכי המיון המוקדם, ולפני מספר ימים אישרנו בממשלה את תוכניות המתאר, הכל במטרה להשלים את הכביש תוך ארבע שנים מהיום. כל זה קורה במסגרת מחויבותנו העמוקה לפיתוח הפריפריה וחיבורה למרכז הארץ, כחלק מחזון שרת התחבורה לחיבור ישראל. נמשיך לקצר תהליכים ולהאיץ את פיתוחה של מדינת ישראל, מצפונה ועד דרומה.".

מנכ״ל חוצה ישראל, דן שנבך: ״שלב נוסף בפרויקט הלאומי המשמעותי, הארכת כביש 6, שיחבר את הצפון למרכז הארץ. כביש 6 הינו עורק תחבורתי ראשי במדינת ישראל, והארכתו תהווה מנוף כלכלי תעסוקתי אזורי וכן תביא להפחתה משמעותית בגודשי התנועה, על ידי חיבור תחבורתי רצוף ויעיל.״

2 תגובות ל: "22 ק"מ ו-3 מחלפים: אושרה התמ"א להארכת כביש 6 צפונה"

  1. ו מה עם הרכבת לקרית שמונה?! אני יודע את התשובה! הגליל העליון לא חלק של מדינת ישראל!? שמור למדינת הפלסינית לעתיד!

  2. הכביש היה אמור להיפתח ב2008….מעניין מתי באמת יפתח

כתיבת תגובה