26% מהעסקים שנבדקו ניצלו את הקורונה להעלמת הכנסות

מבצע ביקורות מס הכנסה ארצי שהתמקד בעסקים פעילים בתקופת הקורונה שההכנסה המדווחת שלהם נמוכה בהשוואה לעסקים אחרים בענף • נמצאו ליקויים ב- 26% מבתי העסק שנבדקו

מס הכנסה בבני ברק |אילוסטרציה: באדיבות המצלם

רשות המסים ערכה מבצע ביקורות מס הכנסה ארצי שהתמקד בעסקים בעלי פעילות גואה בתקופת הקורונה, שההכנסה החייבת המדווחת שלהם נמוכה בהשוואה לעסקים מאותו ענף. במסגרת הפעילות נבדקו עסקים מענף המסחר, מכירת כלי בית, מאפיות, מכולות ומינימרקטים, דוכנים, קיוסקים ומזנונים.

במהלך המבצע נערכו ביקורות ב-148 בתי עסק, ונמצא כי ב-38 מתוכם לא נרשמו הכנסות כחוק. כמו כן, נמצאו 23 הפרות של חוק המזומן. המבצע נערך לאחר ניתוח אנליטי לאיתור העסקים וקדמו לו פעולות סמויות בהן תצפיות וקניות ביקורת, והשתתפו בו מבקרי ניהול ספרים ממשרדי פקיד השומה ברחבי הארץ.

באזור הדרום הגיעו המבקרים למינימרקט בבאר שבע, המשמש גם לאיסוף חבילות. במהלך הביקורת עלה כי תקבולים עבור עמלות מדואר ישראל בסך 5,100 ש”ח לא נרשמו בספרי העסק. כשנשאלה על כך ענתה בעלת העסק: “עדיין לא הוצאתי להם חשבונית מס או קבלה עבור מספר חודשים כי אינני יודעת איך”.

באזור המרכז הגיעו המבקרים למאפיה בהוד השרון, שם מצאו צ’ק על סך 5,662 ש”ח שלא נרשם בספרי העסק. כמו כן, עלה כי קנייה מקדימה שנערכה במקום לא נרשמה או תועדה כלל.

באזור הצפון הגיעו המבקרים לאיטליז באזור נצרת, שם מצאו תקבולים בסך 5,100 ש”ח שלא נרשמו בספרים. כשנשאל על כך, ענה בעל המקום כי: “הלקוחות שילמו על חשבון חוב, מאחר שלא סגרו את כל החוב לא חשבתי שצריך לרשום.” עוד בצפון, בעסק לחומרי בניין באזור בית שאן, נמצא בביקורת שנערכה שתקבולים בסך 5,000 ש”ח לא נרשמו בספרי החשבונות .

באזור ירושלים ערכו המבקרים 3 קניות ביקורת מקדימות במינימרקטים באזור ומצאו כי רישומי התקבולים לא תועדו כלל בסרט הקופה או בספרי העסק.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה