30 מיליוני שקלים לקידום סטארטאפים טכנולוגיים

20 אקסלרטורים – מאיצים טכנולוגיים של משרד הכלכלה בהשקעה של כ-30 מיליוני שקלים, פותחים את המחזור השני שלהם בימים אלו • שניים מהמאיצים מיועדים למגזר החרדי וישנם גם כאלו המשתלבים בכל שאר האקסלרטורים

מאיץ טכנולוגי 'מעוף טק' בירושלים | צילום: באדיבות המצלם

משרד הכלכלה והתעשייה, באמצעות הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים, מקדם תרבות של יזמות טכנולוגית בפריפריה. אחת התוכניות של המשרד, היא תכנית המאיצים הטכנולוגיים, שהושקה לראשונה ב-2019, במסגרתה הוקמו אקסלרטורים (מאיצים) ב-20 יישובים ברחבי הארץ, מצפון ועד דרום. כמו כן, הוקמו שניים נוספים שפועלים ברמה הארצית, ומיועדים למשרתי מילואים פעילים ולחברה הערבית. מלבד זאת, שני אקסלרטורים ייעודיים למגזר החרדי, פועלים בירושלים ובבני ברק . 379 יזמים חדשים, לקחו חלק בתכנית עד כה והיא הוגדרה כמוצלחת ביותר. כעת נפתחת ההרשמה לתכנית השנייה לשנת 2020.

מטרת התכנית היא האצת רעיונות ויזמות, משלב גיבוש הרעיון ועד לגיוס הכסף הראשון. בתכניות אלו ניתנים ליזמים, כלים ניהוליים, תכנוניים, ניתוח שוק ולקוח, הבנת המשמעות של קניין רוחני ועוד, עד פיתוח תכנית עבודה, אבני דרך ותכנית עסקית כוללת – הקצב תלוי ברמת הבשלות של המיזם שנכנס לאקסלרטור.

250/200 סייד בר + קובייה

כדי שמיזם טכנולוגי יעמוד על רגליו, מציע האקסלרטור מעטפת מקצועית תומכת, ליווי והכוונה בהקמת המיזם וקידומו אל עבר שוק המטרה, תוך סיוע באיתור לקוחות, שיתופי פעולה וגיוס השקעה. היזמים החדשים, מקבלים הכשרה יזמית ומיומנויות עסקיות; הרצאות ותכנים מקצועיים בנושאי יזמות טכנולוגית; חשיפה לתכנים מרתקים שיעשירו את המיזם והיזם ויובילו אותו אל השלב הבא; ליווי מנטורים מקצועיים, בעלי ידע בתחום הטכנולוגי של כל מיזם, ובעלי ניסיון בהקמה או בניהול סטרטאפים או חברות הייטק.

חברת NutriLess, שגייסה השקעה ראשונית של מיליון שקלים, הייתה בין הסטארטאפים שסיימו את המחזור הראשון, של תכנית האקסלרטור של מעוף-טק קריית שמונה. החברה פיתחה תהליך ייחודי, המאפשר להפוך פסולת רעילה הנותרת בתהליך ייצור יין, למקור מזון עשיר בחלבונים מלאים, סיבים תזונתיים, עשיר במגוון חומצות אמינו חיוניות ומינרלים.

Inner 620/130

מירה עוואד-ח'רייש, בוגרת מחזור מאיץ הייבריד 2018, גייסה סכום השקעה ראשוני, עבור פיתוח פלטפורמה שתסייע לטיפולים אסתטיים, המבוססת על טכנולוגיות מתקדמות של בינה מלאכותי וראייה ממוחשבת. הידע והנתונים עבור הטכנולוגיה, מסופקים מהשותף האסטרטגי ירין שחף, בעל בית הספר הגדול לאיפור בישראל.

שר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן: "התכנית הייחודית של הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים, היא כלי נוסף שנועד לתמרץ סטארטאפים בתחילת הדרך, בעיקר בפריפריה, ולתת להם הכלים המקצועיים והליווי הנדרש, לממש את הפוטנציאל ולהצליח. לצד קורסי היזמות בפריפריה, אנו פועלים בכלים נוספים, לרבות הקמת חממות טכנולוגיות, שיהוו בסיס לקידום החדשנות ולבניית אקוסיסטם יזמי טכנולוגי, שהם המפתח להמשך שגשוגה של הכלכלה הישראלית".

רן קויתי, מנהל הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה והתעשייה: "רעיון האקסלרטורים, הינו רעיון מקובל בעולם וגם כאן בישראל, בה לבדה פועלים למעלה מ-250 אקסלרטורים שונים, שהוקמו על ידי חברות הייטק, משקיעים, עמותות, גופים פרטיים ועוד, רובם ממוקמים במרכז הארץ. לאור הצלחת התכנית בשנה החולפת, אנו רואים חשיבות רבה להמשיך ולקדם את הנושא, שכן אנו רואים כי יש יזמים חדשים בכל רחבי הארץ, שיכולים להצליח ובגדול עם הכוונה וליווי מתאימים".

אביגדור פקטור, מנהל התוכנית מעוף טק ירושלים מסביר ל'ביזנעס', כי "אנחנו מחפשים לא רק את הרעיונות הטובים, אנחנו מחפשים גם את הברק בעיניים של מי שבא אלינו וחושף בפנינו את הרעיון שלו. בעולם היזמות ידוע, שכמעט אף פעם לא מצליחים על הפעם הראשונה. לכן חשוב שהיזם יגיע אם מספיק אנרגיה ליפול ולקום חזרה על הרגליים".

אביגדור מוסיף, כי "במחזור הקודם, היו לנו מספר יזמים עם רעיונות טובים מאוד. לדוגמה: קבוצת יזמים חרדיים שמפתחים פלטפורמה לניהול פרויקטים בענף הבניה. החידוש במיזם הוא שניהול הפרויקט, יהיה ברמת השטח ולא ברמת מנהל האתר. באופן זה, מעריכים היזמים שהם יוכלו לחסוך עד 30% בעלויות הבניה.

"התוכנית בירושלים מותאמת לציבור החרדי, כולל התחשבות בתאריכים בלוח השנה, סגנון המפגשים ואפילו ברמת הכשרויות של הכיבוד", מסכם אביגדור.

עלות התוכנית הארצית – 30 מיליון שקלים והיא תתקיים בישובים הבאים (מצפון לדרום): קרית שמונה, טבריה, נוף הגליל (נצרת עלית), עפולה, כרמיאל, נהריה, עכו, בני ברק (חרדים), רמלה, לוד, בית שמש, ירושלים (חרדים), מטה בנימין, אשדוד, קרית גת, אשקלון, שדרות, דימונה ואילת. בנוסף, כאמור, נפתחות 2 תכניות ברמה הארצית. שימו לב, ברשימה ישנן ערים עם אחוז חרדים גבוה, כדאי לנצל הזדמנות זו ולקפוץ על הרכבת טרם תצא לדרכה.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה