35 מיליון ש"ח לטכנולוגיות להפחתת סיכונים סביבתיים

רשות החדשנות והמשרד להגנת הסביבה מחלקים מענקים בסך 35 מיליון ש"ח לטכנולוגיות סביבתיות • במהלך השנה יפורסמו עוד קולות קוראים לקבלת מענקי תמיכה נוספים בתחום • שומרים על הכדור

זאב אלקין | צילום: הדס פרוש, פלאש 90

במשרד להגנת הסביבה וברשות החדשנות הודיעו על תמיכות בסך כולל של 35 מיליון ש"ח, עבור פיילוטים של טכנולוגיות להפחתת סיכונים סביבתיים. הדבר מגיע לאחר שהסתיים הסבב הראשון של המשרד להגנת הסביבה ורשות החדשנות, להענקת תמיכה במתקני טכנולוגיות סביבה בהיקף של 15 מיליון ש"ח.

'ביזנעס' מתרחב בניו-מדיה: מהיום, כל העדכונים – גם בוואטסאפ!

התמיכה שמעניקים המשרד להגנת הסביבה ורשות החדשנות, מיועדת לבחינת היתכנות בהיקף תעשייתי של טכנולוגיות שמצמצמות את זיהומי האוויר, ומפחיתות את הסיכונים הסביבתיים. מבחינה מעשית הדבר כולל בין היתר את תחומי: הפחתת זיהום האוויר מחומרים מסוכנים, תחבורה, שריפות וכדומה.

תחומים נוספים הם האופטימיזציה של תהליכי ייצור ותהליכי ייצור נקיים יותר, טיפול וניקוי סביבה שזוהמה, כגון מים וקרקעות מזוהמות, בדיקת חומרים וכן ניטור ובקרה של זיהום, במקור הפליטה ובסביבה, פיתוח הייצור של מוצרים ידידותיים יותר לסביבה, כגון בניה ירוקה, פיתוח שירותים סביבתיים כגון ניהול פסולות, ניהול משאבי מים וניהול שפכים, ייצור ואגירת אנרגיה נקייה, התייעלות אנרגטית, מחשוב ובקרה של תהליכי טיפול בזיהום ועוד.

במסגרת התכנית של המשרד להגנת הסביבה, פורסם קול קורא לפיילוטים חדשים בתחום הטכנולוגיות הסביבתיות, על מנת לקדם פיתוח והטמעה של הטכנולוגיות האלו. במשרד להגנת הסביבה אומרים כי ייתכן שפיתוחים של טכניקות סביבה חדשניות עלולים להיכשל בשלב היציאה למסחור של הטכנולוגיה. על מנת להתגבר על כך, במשרד להגנת הסביבה ורשות החדשנות הכינו תכנית שכוללת מענקים כספיים, בנוסף להסרת חסמים רגולטורים, על מנת שאותן טכנולוגיות אכן יגיעו לשלב מעשי.

למעלה מ-50 בקשות הוגשו בעקבות הקול הקורא, במגוון תחומים של טכנולוגיות סביבה, מתוכן, זכו חמש עשרה ההצעות הטובות ביותר שלדברי רשות החדשנות, הציגו פוטנציאל בעל השפעה סביבתית חיובית והצטיינו בחדשנות טכנולוגית.

בשנה הבאה, מבטיחים ברשות החדשנות ובמשרד להגנת הסביבה, יוענקו עוד מענקים ותמיכות בסכום כולל של 20 מיליון שקלים, זאת במסגרת קולות קוראים נוספים שיפורסמו במהלך השנה הקרובה.

בתגובה לדברים אמר השר להגנת הסביבה חה"כ זאב אלקין, כי הוא גאה בהשקעה בפיתוח טכנולוגיות סביבתיות שהובלה ע"י המשרד להגנת הסביבה. "אנחנו רוצים להפוך את ישראל למעצמה של טכנולוגיות סביבתיות בדומה למעמד שיש לנו היום בהרבה תחומים שקשורים לטכנולוגיות. כל התחום של הסביבה הפך היום לאחד מהשווקים הגדולים והדינמיים בעולם, שיושקעו בו טריליוני דולרים בשנים הקרובות וחשוב שמדינת ישראל לא תפספס את ההזדמנות הכלכלית הזאת. היום אנחנו אחרי סבב ראשון של תמיכה בפיילוטים של טכנולוגיות להפחתת סיכונים סביבתיים, ואנו מזמינים את היזמים והתעשייה הישראלית לגשת לסבב השני של תמיכה", כך אלקין.

מנכ"ל רשות החדשנות, אהרן אהרן, אמר כי שיתוף הפעולה בין רשות החדשנות והמשרד להגנת הסביבה יוצר שינוי חשוב שרשות החדשנות מקדמת. זאת, באמצעות התמיכה בפיילוטים בתחומי הגנת הסביבה. "אנו תומכים בהרחבת תחומי הפעילות של ההייטק ומחברים אותו אל מגוון אתרי הרצה בישראל, תוך קידום החדשנות בכלכלה הישראלית וביסוס ערוצי צמיחה נוספים לחברות טכנולוגיה באמצעות לקוחות ראשונים בישראל", כך אהרן אהרן.

כתיבת תגובה