36 שעות, גם מקוונות, 280 שקלים ואתם 'סטודנטים'

קורס ב-280 שקלים בלבד, מעניק לרוכשיו, שאינם חייבים להשתתף בו פיזית, 'כרטיס סטודנט' המהווה הטבה שיכולה להגיע עד אלפי שקלים • מודעה שפורסמה בריכוזים החרדיים מציעה השתתפות בקורס, והמוקדנית מבהירה ל'ביזנעס': מדובר בקורס של 36 שעות • מרכז י.נ.ר: "הקורס אכן מתקיים, אך אורכו 60 שעות. לא אחראים על פרסומים פיראטיים" • חשיפה בלעדית

המודעה המזמינה להירשם אל הקורס המסובסד המעניק תעודת סטודנט | באדיבות המצלם

ארבעים יום בדיוק לפני שעומדים מיליוני יהודים בעולם לדפוק על ליבם באמירת "על חטא שחטאנו לפניך בדעת ובמרמה" התפרסמה מודעה שנדמה כי מטרתה העיקרית אינה תמימה כפי שמשתמע ממנה אלא ניסיון לניצול פרצה בנהלי משרד התחבורה במטרה להשיג הנחה בסבסוד ממשלתי.

'ביזנעס' נתקל ב'הודעה משמחת' המבשרת על פתיחת קורס לגברים ולנשים במחיר 280 ₪ בלבד, במרכז י.נ.ר. על פניו, הרי זו יוזמה מבורכת עד מאוד. קורס שיעשיר את הלומדים בו רבות. 

Box

אך במבט מעמיק יותר המודעה גילתה, כי בהמשכה מופיעה בהבלטה הבשורה כי הרישום לקורס מזכה בתעודת סטודנט, בהטבות ובהנחות לתחבורה הציבורית ועוד.

כמו כן, מופיע במודעה, כי אלו שנרשמו לקורס כבר בשנה שעברה, אינם חייבים לשלוח שוב תמונת פספורט. (כלומר, ניתן להירשם לקורס יותר מפעם אחת).

רק בתחתית המודעה באותיות קטנות, מופיע נושא הקורס, ללא פירוט משכו, לוח הזמנים והשעות וכדומה.

נקדים ונציין כי ההנחה המיועדת לסטודנטים, מתוקצבת באופן מיוחד בעלות ממשלתית גבוהה, במטרה להקל על הסטודנטים שבדרך כלל אינם עובדים, ולאפשר להם לנסוע בתחבורה הציבורית בעד 50% הנחה. בפועל, מדובר בהטבה מצטברת שנתית של עד אלפי שקלים לכל סטודנט.  נציין, כי בנות הסמינרים הלומדות כל השנה – בשנות ההשלמה – זכאיות בזכות להטבה זו, מאחר שאינן יכולות לעבוד במקביל ללימודים האינטנסיביים. אולם אפילו סטודנטים באוניברסיטה הפתוחה אינם זכאים להטבה, אלא אם כן הם לוקחים לכל הפחות שני קורסים שנתיים. 

היות וזה מכבר נודע ל'ביזנעס' כי ישנם 'משווקים' של כרטיסי סטודנט, הסוחרים בהם ומוכרים אותם לכאלו שאינם זכאים להם, על מנת שיוכלו לקבל פרופיל סטודנט ב'רב קו', וכפועל יוצא, לזכות בהנחה משמעותית מאוד כל ימות השנה. אי לכך, המודעה משכה את תשומת ליבנו. 

Inner – Calcala

פנינו בשיחה טלפונית למספר המופיע בפרסום שבמודעה, ונענינו כי אכן, מדובר בקורס "מנהיגות בקהילה" הכולל 12 מפגשים שיתקיימו מיד אחרי סוכות, פעמיים בשבוע, בשעות 17:00-20:00 (כלומר קורס של 36 שעות בס"ה). כששאלנו אודות המחיר המדהים נענינו כי הקורס ניתן בהנחה משמעותית על מנת ל… הסכיתו ושמעו: לעזור לאברכים להשיג את ההנחה המבוקשת לתחבורה הציבורית.

בשיחה אף הדגישה לנו המשווקת, כי אין חובה להגיע לקורס וכי ניתן גם לשמוע את ההרצאות באופן מקוון.

המודעה שפורסמה בריכוזים החרדיים | באדיבות המצלם

בתגובה לפניה רשמית שלנו למרכז י.נ.ר על כך שמדובר בתרמית ובגזל, ואף עלול לגרום להפסקת הסבסוד כליל (כיוון שאם ינצלו את ההטבות מי שאינם זכאים להן באופן מאסיבי, הדבר יגרום להפסקת ההטבה כליל) ענו לנו ממרכז י.נ.ר כדלהלן: "כמידי שנה, בתחילת שנת לימודים, אנו מציעים קורס ייחודי לציבור האברכים: "קורס העשרה למנהיגות בקהילה". הקורס מיועד לציבור בני תורה על מנת להעניק ידע ומיומנויות בתחומי חינוך, קהילה, משפחה ועוד. 

"הקורס מאושר ע"י גוף אקדמי ועומד בכל הדרישות המקובלות במוסדות אקדמיים. משכו 60 שעות לימוד, ועלותו 500 ש"ח. בתקופה זאת המרכז מעניק מלגות לאברכים, ומי שעומד בקריטריונים, מקבל מלגה (של 220 ש"ח) ומשלם סך של 280 ש"ח בלבד לקורס. וזאת עד לראש השנה, ולאחר מכן העלות חוזרת לעלות המקורית.

"מרכז י.נ.ר לא מפרסם את הפרויקט, יתכן שישנם פרסומים שונים מהנאמר ע"י גורמים הרואים בפרויקט זה הזדמנות טובה לציבור האברכים ומפרסמים בלשונם וסגנונם ועל אחריותם בלבד".

אנו תוהים מדוע קיים הפרש שעות לימוד משמעותיים בין הנטען לנו על ידי המוקדנית בטלפון לבין הנכתב על ידי המרכז בתגובה. אולם ככל הידוע לנו, גם קורס של 60 שעות, אינו מזכה בהטבת סטודנט. ניסינו להשיג את הקריטריונים ממשרד התחבורה, ללא הצלחה.

מעניינת גם העובדה כי במודעה מופיע שמי שכבר נרשם בשנה שעברה אינו צריך לשלם שנית. האם הוא מקבל שוב את אותו הקורס? האם הוא מקבל אותו במתנה? למארגנים העלומים, הפתרונים.

מפליא מדוע המלגה האמורה אינה מופיעה באתר של מרכז י.נ.ר והפרסום אודותיה לא נעשה בדרכים הרגילות שבהן המרכז עושה שימוש תדיר. נדגיש, כי אכן מדובר בפרסום שכפי שתוכלו לראות בצילום הרצ"ב, הינו פיראטי, וייתכן כי למרכז י.נ.ר אכן לא היה מידע על העובדה שנעשה שימוש בלתי הולם בקורס שהוצע ובמלגה המוענקת בו. 

Inner – Nadlan

10 תגובות ל: "36 שעות, גם מקוונות, 280 שקלים ואתם 'סטודנטים'"

 1. מה אכפת לכם?

 2. למה להרוס
  כתבה מיותרת

 3. מהרסייך ומריביך ממך ייצאו
  בושה וחרפה
  לא די בכך שציבור האברכים ובני התורה מופלה לרעה ואינו זכאי לקבל הנחות בתח"צ
  עד שנמצאה דרך להישאר בן תורה תוך קבלת כרטיס סטודנט ולשלם עליו טבין ותקילין
  באתם להרוס? ליצור לבני התורה תדמית של גזלנים?
  גזל אתם אומרים, אולי תסבירו למה?
  למה אברך זכאי להנחה פחות מבת סמינר?
  למה אברך נחשב לפחות מסטודנט, בבא קמא לא טוב מדעי החיים כן טוב?
  אם אברך היה משלם 2000 שח על קורס ולא מגיע זה היה בסדר, מה אכפת לכם שהוא יוצא בזול יותר?

  הרצון להוציא כותרת הוא לא היתר גורף…
  עַל חֵטְא שֶׁחָטָאנוּ לְפָנֶיךָ בְּטִפְּשׁוּת פֶּה ומקלדת…..

 4. כל הכבוד על החשיפה למרות שהיא מציגה את הציבור החרדי באופן שלילי. צריך הרבה אומץ בימינו לומר את האמת גם כשהיא נגדנו

 5. בושה וחרפה. גם אם זה יש פה על פניו תרמית כל שהוא, לא מכבסים את הכביסה המלוכלכת בחוץ בשביל להשיג חשיפה כל שהיא.
  חסר לנו מסיתים? למה לשחק לידיים שלהם?
  תסירו את הכתבה הזו.

 6. כגולש קבוע באתר 'ביזנעס', אני בהלם מהתגובות של אנשים שומרי תורה ומצוות שמגיבים פה בכתבה.
  הרי הבושה הגדולה היא של מוסד הלימוד שגונב פשוטו כמשמעו מהמדינה!
  היאך אתם מהינים לבוא בתלונות כלפי האתר שמעלה את הבושה הזו בכדי שהיא תיפסק?!

  בושה וחרפה שמוסד שמתיימר להיות חרדי מרשה לעצמו לגנוב ואז רוחץ בניקיון כפיו וטוען שמישהו אחר מפיץ את הפרסום???

  כל הכבוד לאתר על החשיפה!
  תמשיכו לחשוף את השחיתות שפסתה בקירבנו עד שתיעלם כליל ותמנע מאיתנו עוד בושות וחטאים

 7. כל הכבוד על הכתבה
  גם אני ראיתי את המודעה הנ"ל ברמת בית שמש
  ונגעלתי מהניסיון לנצל כפשוטו כל הטבה שאפשר

 8. גם אני נדהמתי מכתבה מאתר שמתיימר להיות דתי/חרדי,
  לא נאה וראוי להיות עומד לצידם של עוכרי ישראל ומפיצים שנאה ורפש על ציבור קדוש

 9. אוי לאותה בושה, שגניבה הופכת לכשרה עבור אברכים. סטודנטים רגילים שלומדים בהמון מוסדות אקדמים משלמים שכר לימוד גבוה לא זוכים בקלות להנחה הזו

 10. לא מצדיק את המודעה הזו אבל המזוכיזם הזה שמחפש רק מה לא טוב אצלנו חייב להיפסק!
  בושה וחרפה כמה האתר הזה מוכן להידרדר בשביל רייטינג מדומה.

כתיבת תגובה