58 מיליון נוספו לקצבאות ניצולי השואה עד סוף 2020

ועדת הכספים אישרה את עדכון שיעורי הקצבאות של ניצולי שואה • העדכון יחול רטרואקטיבית מחודש אוקטובר 2019 • עד לסוף שנת 2020 תעמוד התוספת על 58 מיליון ₪

ניצולי שואה | אילוסטרציה: shutterstock

עדת הכספים בראשות ח"כ משה גפני, אישרה היום (ג') את עדכון שיעורי התגמולים לבעלי נכות הנובעת מפשעי הנאצים וכתוצאה מהמלחמה בנאצים.

עפ"י חוק נכי המלחמה בנאצים וחוק נכי רדיפות הנאצים, רשאי שר האוצר באישור ועדת הכספים להעלות בצו את שיעור השכר הקובע ואת שיעורי התגמולים השונים עפ"י החוקים הללו, וכן את התגמולים לעניין הטיפולים הרפואיים עבורם. עדכון התגמולים נובע משינויים במדד השכר בסקטור הציבורי, אליו מוצמדים התגמולים, בהתאם למדד המתפרסם על ידי הלמ"ס. זאת בדומה לתגמולי נכי צה"ל. כך אישרה הוועדה היום עדכון רטרואקטיבי לשיעורי התגמולים החל מיום 1 באוקטובר 2019.

250/200 סייד בר + קובייה

עו"ד גליה מאיר אריכא, יועמ"ש הרשות לזכויות ניצולי שואה: "העלות הכוללת מאוקטובר 19 עד סוף השנה, עומדת על 58 מיליון ₪, היא עבור ניצולי השואה. תקבול המינימום עמד עד כה על 2,400, הוא עלה בעקבות תוספת השכר בספטמבר ל-2,420, ויעמוד כעת על 2,453 ₪ לחודש, עלייה של 33 ש"ח. בתגמול מקסימום של 100 אחוז התוספת היא של 83 שקלים לחודש. בתגמול למעוטי הכנסה התגמול יעמוד על בין 82 ל-136 ₪ בחודש. ככל שאחוזי הנכות והנזקקות עולים, גם העלייה בעקבות המדד גדלה".

במהלך הדיון עלתה סוגיית הפערים בין ניצולי שואה שעלו ארצה לאחר שנת 53 ולפניה, וכן לעניין הגדלה משמעותית יותר מידי פעימה, לניצולים הזקוקים לכך.

יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני: "נצטרך לחשוב על כל המערכת הזו, במיוחד בתקופה שיש בה פחות ופחות ניצולים, צריך למצוא את הדרך לסייע להם כמה שיותר".

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה