63% סבורים: התקשורת בישראל מקצינה מחלוקות

סקר המכון למחקרי ביטחון לאומי לגבי תפקוד התקשורת במשבר הקורונה: 49% – הפייק ניוז פוגע בהבנת המציאות שלנו • 61% – הטיפול התקשורתי לא אמין • 64% לא אובייקטיבי • ומי אחראי על הקיטוב בעם

טיפול לא מקצועי | מקור: המכון למחקרי ביטחון לאומי

סקר המכון למחקרי ביטחון לאומי (INSS) שבאוניברסיטת ת”א על תפיסות הציבור את תפקוד התקשורת במשבר הקורונה: 61% חושבים שהטיפול התקשורתי במשבר אינו אמין; 64% חושבים שהתקשורת אינה אוביקטיבית; 63% חושבים שהטיפול התקשורתי במשבר מקצין מחלוקות; 49% מעידים כי יכולתם להבין את המציאות נפגעה בשל ידיעות כזב (פייק ניוז).

המחקר המקיף החדש הוא חלק ממדד הביטחון הלאומי שערך המכון למחקרי ביטחון לאומי INSS – מדובר במדגם של למעלה מ 1,000 אנשים מכלל המגזרים בישראל והוא יוצג במלואו במסגרת הכנס הבינ”ל השנתי של ה INSS שייפתח ביום שלישי הקרוב (26.1) בשעה 17:30 בנאום הרמטכ”ל רא”ל אביב כוכבי. את המחקר ניהלה ד”ר ציפי ישראלי מה INSS.

61% מהציבור מוצא את הטיפול התקשורתי במשבר הקורונה כלא אמין, לעומת 39% בלבד שתופסים אותו כאמין. 64% מהמשיבים חושבים שהטיפול התקשורתי אינו אובייקטיבי לעומת 36% שגורסים שהינו אובייקטיבי. המגמה נמשכת גם באשר למרכיב המקצועיות, כאשר 58% מצאו את הטיפול התקשורתי כלא מקצועי בעוד 42% מצאו אותו מקצועי.

המחקר ביקש גם לבדוק את מידת שביעות הרצון של הציבור ממידת האחריות, לתפיסתו, של אמצעי התקשורת בבואם לעסוק במשבר – 60% חושבים שהטיפול אינו אחראי בעוד 40% בלבד חושבים כן, זאת ועוד – 63% מהציבור גורס שהתקשורת מקצינה מחלוקות קיימות בחברה, 31% חושבים שהיא אינה מקצינה מחלוקות אך גם אינה תורמת לסולידריות ו- 6% השיבו כי הטיפול התקשורתי תורם לסולידריות החברתית בזמן המשבר.

63% סבורים שהתקשורת מקצינה מחלוקות | מקור: המכון למחקרי ביטחון לאומי

נקודה מעניינת נוספת שעלתה במחקר היא שחלק גדול מהציבור חש שיכולתו להבין את המציאות נפגעה בעקבות ידיעות כזב (פייק ניוז) – 49% חשים פגיעה ביכולתם להבין את המציאות בעוד 15% השיבו כי יכולתם לא נפגעה, כל השאר העידו כי הם חשים שיכולתם נפגעה במידה מעטה.

ומה הוא אמצעי התקשורת שישראלים העידו שמשפיע על השקפת עולם יותר מכל? הרשתות החברתיות והטלוויזיה צועדות בראש עם 25% (לכל אחת) שהשיבו שהן משפיעות על עיצוב השקפת עולמם יותר מכל אמצעי תקשורת אחר, לאחריהן אתרי החדשות באינטרנט עם 22% , העיתונות המודפסת עם קצת יותר מ 5% והרדיו עם 5%. מעניין לציין ש- 18% השיבו שאף אחד מאמצעי התקשורת הללו אינו משפיע על השקפת עולמם.

Inner article

יצוין כי על פי מחקרי דעת קהל קודמים של המכון למחקרי ביטחון לאומי, שהתמקדו בנושאי צבא וביטחון, נמצא שכשמדובר בנושאים אלו רוב הציבור חשב שהתקשורת מדווחת בדרך כלל באופן אמין על המצב המדיני-ביטחוני. עוד מעניין לציין כי השנה חלה עלייה משמעותית באמון הציבור במומחים בתחום המקצועי לקבלת מידע ועובדות בנושאי ביטחון לאומי.

^^ הסקר נערך בשיתוף מכון מדגם, והוא כלל 1200 נשאלים.ות בגילאי 18 ומעלה המהווים מדגם מייצג מקרב האוכלוסייה הבוגרת בישראל.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה