70% מגידול העופות להטלה בארץ מתרכז בקו ה-7-0 ק"מ מגבול לבנון

בכנס "טכנולוגיות השקיה מדייקת" שפתח את סדרת כנסי החורף של מו"פ צפון ושה"מ חשף פארוק דבור, מנהל מחוז גליל-גולן במשרד החקלאות: "70% מגידול העופות להטלה בארץ מתרכז בקו ה-7-0 ק"מ מגבול לבנון והביקוש למיגוניות עצום" | לדבריו, "נאלצנו לקבוע קריטריונים, כגון שמירה על חיי העובדים והמשך רציפות תפקודית למשקים חיוניים. כעת פועל המשרד לגיוס תקציב נוסף של 30 מיליון שקלים להרחבת פריסת המיגוניות"

תרנגולות בלול | צילום: Bukhanovskyy, שאטרסטוק

פארוק דבור, מנהל מחוז גליל-גולן במשרד החקלאות, אמר בכנס חקלאי מקצועי, בתחום ההשקיה המדייקת בו השתתפו מאות חקלאים וחוקרים: "לצד הפעילות השוטפת של פיקוד העורף, משרד החקלאות מציב בימים אלו, 580 מיגוניות בשטחי החקלאות בדרום וצפון הארץ. "הביקוש למיגוניות עצום, רק בענף העופות, יש קרוב ל-2,900 מבני לול (כולל חוות), כאשר 70% מגידול העופות להטלה בארץ מתרכז בקו ה-7-0 ק"מ מגבול לבנון" אמר דבור, והוסיף "חרף המאמץ הרב שנעשה, לא ניתן למגן את הצפון בפרט ואת המדינה בכלל, בפרק זמן של שלושה חודשים, שנה או שנתיים, דבר הדורש גם תקציבים מאד גדולים ולוגיסטיקה מורכבת. לפיכך נאלצנו לקבוע קריטריונים, כגון שמירה על חיי העובדים והמשך רציפות תפקודית למשקים חיוניים. כעת פועל המשרד לגיוס תקציב נוסף של 30 מיליון שקלים להרחבת פריסת המיגוניות על ידי המשרד".

עוד ציין דבור: "מלחמת 'חרבות ברזל' גרמה לטלטלה בענף החקלאות, בפרט בסוגיית כוח האדם. בד בבד הורגש שכל עם ישראל מבין את גודל השעה ואת חשיבות החקלאות הישראלית לשמירה על ביטחון המזון ועל גבולות המדינה, כאשר אנשים מכל פינות הארץ הביעו הזדהות חסרת תקדים עם החקלאים, והתנדבו לסייע להם ללא שום אינטרס או מניע פוליטי".

דבור אף שיתף את משתתפי הכנס כי במשרד החקלאות מתקיימים מאמצים להרחבת נוהל התמיכה בעובדים בחקלאות באזורי לחימה, במסגרתו תקצב המשרד 50 מיליון שקלים עבור החקלאים, "המשרד פועל במטרה להרחיב את הנוהל גם למועצות מקומיות" אמר דבור.

פארוק דבור, מנהל מחוז גליל-גולן במשרד החקלאות, בכנס טכנולוגיות השקיה מדוייקת של מו"פ צפון ושה"מ | צילום: מו"פ צפון

בכנס 'טכנולוגיות השקיה מדייקת' הציגו חוקרים ונציגי חברות אג-טק ישראליות מובילות בעולם, מחקרים וחידושים טכנולוגיים. הכנס פתח את סדרת כנסי החורף המקצועיים בחקלאות, ביזמת מו"פ צפון במכון המחקר מיגל בחברה לפיתוח הגליל, ושירות ההדרכה והמקצוע (שה"מ) במשרד החקלאות, בשיתוף מועצת הצמחים וקק"ל.

חיה רק-יהלום, מנהלת מו"פ צפון: "עכשיו יותר מתמיד, ועל אף המציאות המאתגרת, מצאנו לנכון לקיים את סדרת כנסי החורף כמדי שנה, כדי להמשיך ללוות ולחזק את החקלאים, לדאוג שהחקלאות הישראלית תשוקם, תמשיך לצמוח ותהיה איתנה מתמיד, מאחר וכיום אין כבר ספק לאיש במדינה כי חובה לתמוך ולעודד את החקלאות".

בין החידושים הטכנולוגיים שהוצגו בכנס: פלטפורמה של חברת Treetoscope המשלבת חיישנים חכמים ובינה מלאכותית (AI). לבדיקת צריכת מים ספציפית לכל מטע. פלטפורמת השקיה מדייקת של חברת Phytech כלי ניטור צימחי למדידה רציפה של עקת מים והתפתחות וגטטיבית של הצמח, בשילוב כלי ניטור מתקדמים לקרקע, אקלים ומערכת ההשקיה. חברת Rivulis הציגה את Rivulis Climate, תוכנית חלוצית בעולם מיועדת לחקלאים, להצטרף לזירות מסחר בינלאומיות המתמחות בקרדיטים של פחמן וחברת נטפים הציגה מערכת חדשה GrowSphere להשקיה מדייקת, בקרי השקיה ומערכות ניטור חדשות.

כתיבת תגובה