82% מהחב’: להסכם עם האמירויות השפעה חיובית על החברה

סקר של חברת המידע העסקי cofacebdi בנוגע לציפיות של החברות הישראליות לגבי השפעת הסכם השלום על פעילותן: 82% מהחברות מעריכות כי להסכם השלום עם האמירויות השפעה חיובית על החברה שלהן • בענפי ההיטק, התעשייה והמסחר כבר החלו לבחון אפשרויות עסקיות באיחוד האמירויות • 26% מהמנהלים ציינו שירצו לקיים כנסים ונופשי חברה באמירויות • בתוך כך: לאומי הנפיק ערבות בנקאית ראשונה ל-First Abu Dhabi Bank‏

דגלי ישראל ואיחוד האמירויות בכבישי נתניה לאחר ההכרזה על הסכם השלום | צילום: פלאש 90

האם הסכם השלום עם איחוד האמירויות מביא איתו הזדמנויות עסקיות חדשות? חברת המידע העסקי CofaceBdi קיימה סקר בקרב 230 מנהלים של חברות עסקיות. 82% מהנשאלים השיבו כי הם מעריכים שלהסכם השלום תהיה השפעה חיובית על החברה שלהם, כאשר למעלה מ- 80% מהמשיבים מענפי ההייטק, התעשייה והמסחר מעריכים שתהיה השפעה חיובית על החברה שלהם, לעומת כ- 60% מהמשיבים המשתייכים לענף הבנייה.

בענף ההייטק לא מבזבזים זמן וכ- 67% מהמשיבים ציינו שכבר החלו לבחון באופן אקטיבי אפשרויות עסקיות באחוד האמירויות. גם בענף המסחר מבינים את הפוטנציאל וכ- 57% מהמנהלים ציינו שבכוונתם לטוס בשנה הקרובה לאמירויות על מנת לבחון הזדמנויות עסקיות.

250/200 סייד בר + קובייה

מהסקר עולה כי, התחום המעניין ביותר מבחינה עסקית את החברות הישראליות הוא חקלאות ותעשייה (32%). תחומים נוספים שצוינו כמעניינים: נדל”ן ותשתיות (19%) והייטק (10%). 37% ציינו תחומים אחרים, כמו  מזון, רפואה ומשפט ורק 2% הביעו התעניינות בתחום הפיננסיים באמירויות.

לשאלה האם תשקלו לקיים כנסים ונופשי חברה באמירויות השיבו 26% המנהלים בסקר שכן, 24% מהם ענו בשלילה ו- 50% השיבו שעוד מוקדם לדעת.

“הסכם השלום של ישראל עם איחוד האמירויות הוא בשורה כלכלית גדולה לא פחות מהבשורה המדינית” כך אומרת תהילה ינאי, מנכ”לית משותפת בחברת CofaceBdi, “מדינת האמירויות נחשבת לאחת מהכלכלות הגדולות והחזקות בעולם הערבי. הפתיחות של האמירויות למערב ומדיניות המשק החופשי בעשורים האחרונים מיצבו את מעמדה כמרכז אזורי מוביל בתחום המסחר, התחבורה, הפיננסים וההשקעות”.

“בסקר שערכנו, 22% מהמנהלים שהשתתפו בסקר ציינו שהם כבר פועלים עסקית באמירויות, בין אם באופן ישיר ובין אם באמצעות צד שלישי. הסכם השלום מביא איתו הזדמנויות חדשות גם עבור חברות מתחומים שלא הייתה להם נגיעה באמירויות, כמו תיירות, רפואה, מזון, הייטק וחקלאות”.

870/135 ליינר ארטקל

ניצנים ראשונים 

ויש גם מי שמבצע בפועל: במסגרת הסכם שיתוף הפעולה ההיסטורי שנחתם לאחרונה באבו דאבי בין בנק לאומי ל-First Abu Dhabi Bank (FAB), בנוכחות יו”ר לאומי סאמר חאג’ יחיא, ומנכ”ל לאומי חנן פרידמן, החלו שני הבנקים ליישם הלכה למעשה את היחסים הכלכליים בין שתי המדינות.

בתוך כך, לאומי הודיע השבוע כי הוא הנפיק ערבות בנקאית ראשונה בדולרים לבקשת חברת טל תעופה בע”מ, וזאת בעקבות שיתוף הפעולה שהיא חתמה לאחרונה עם חברת התעופה הלאומית של אבו דאבי, Etihad Airways. ההסכם יאפשר לטסים מישראל להמריא למפרץ הערבי, לאסיה ולמזרח הרחוק, עם טיסות המשך בשלב זה, דרך ירדן, טורקיה או יוון.

הערבות הבנקאית הועמדה כאמור לבנק FAB לטובת חברת התעופה Etihad Airways, וזאת במטרה להבטיח תשלומים בגין כרטיסי טיסה שיירכשו על ידי  טל תעופה.

בנק FAB מנסיכות אבו דאבי נחשב לבנק הגדול ביותר באיחוד האמירויות ואחד מחמשת הגדולים במזרח התיכון, עם היקף נכסים המוערך בכ-235 מיליארד דולר. הבנק, אשר כשליש ממניותיו מוחזקות ע”י זרוע ההשקעות של ממשלת אבו דאבי, פעיל בכלל שירותי הבנקאות, לרבות בנקאות עסקית ושירותים הנוגעים לשווקים פיננסיים.

במסגרת הסכם ההבנות שנחתם מול לאומי, סיכמו הצדדים כי יפעלו יחד לקידום קשרים עם תאגידים ומוסדות פיננסיים בישראל ובאיחוד האמירויות ויספקו במשותף את הפלטפורמה הבנקאית הנדרשת לקיום קשרים אלה, כגון שירותי סליקה בין הבנקים, קווי אשראי בין בנקאיים, קידום מסחר והשקעות, מסחר במט”ח, ופעילות בתחום ההשקעות באמצעות לאומי פרטנרס ולאומיטק, אשר יסייעו ביצירת חיבורים בין חברות ישראליות לבין קרנות העושר ומשקיעים מאיחוד האמירויות.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה