84 יח"ד בגבעת שמואל יועמדו להשכרה ע"י קרן הריט 'אקונה'

עסקה ראשונה לקרן הריט למגורים – אקונה: רוכשת מ׳אפריקה מגורים׳ פרויקט הכולל 84 יח״ד בגבעת שמואל | עלות העסקה: כ-216 מיליון שקלים | אפריקה ישראל מגורים צפויה להניב מהעסקה רווח של כ-22 מיליון ₪ (לפני מס) | הסכם הניהול להקמת הפרויקט עבור הרוכשת כולל מנגנון ייחודי אשר יאפשר לאפריקה ישראל מגורים לקבל מענק נוסף, במקרה של עליית מחירי הדירות בפרויקט

מארק שימל | צילום: יח"צ

עסקה ראשונה לקרן הריט למגורים – אקונה.

הבעלים של אקונה, מארק שימל, ומנכ״ל אקונה, יאיר טל,  הודיעו היום על סגירת העסקה הראשונה של אקונה, לרכישת קרקע ושירותי ניהול להקמת בניין מגורים בפרויקט "סביוני גבעת שמואל" של אפריקה ישראל מגורים שבשליטת קבוצת לפידות קפיטל בראשות יעקב לוקסנבורג. הבניין מיועד ל-84 יח"ד ותמורתו, בתוספת עלות הבנייה ודמי הניהול, תשלם אקונה סך של כ-216 מיליון שקלים. הפרויקט יהיה משותף עם אפריקה מגורים, כשאפריקה מגורים גם תנהל את תהליך ההקמה.

המגרש נמצא בשכונה חדשה הנמצאת בהקמה, הממוקמת בצפון מערב גבעת שמואל, במרחק של כ-500 מטר מתחנת הקו האדום של הרכבת הקלה. השכונה כוללת 7 בנייני מגורים, מתוכם 4 בנויים (695 יח"ד סה"כ), והיא מאופיינת בעיקר במשפחות צעירות. בדיקת הביקושים בשכונה מלמדת כי קיים ביקוש לדירות 3-5 חדרים, ובהתאם, הדירות שתוצענה בפרויקט תהיינה בנות 3-6 חדרים. צפי האכלוס הוא סוף  2024.

בהתייחסו לעסקה הראשונה של אקונה, אומר הבעלים, מארק שימל, כי יש צורך בשינוי בפרדיגמה השולטת בשוק הדיור בישראל. ״שכירות ארוכת טווח היא הפתרון לבעיית הדיור העמוקה בישראל, לעליית המחירים ולמצוקת הדיור של הדור הצעיר. כפי שמקובל ברוב מדינות העולם הנאור, מגורים בשכירות ארוכת טווח, המעניקה לשוכר את כל הנוחות לטווח ארוך, בשקיפות, בנוחות ובמחיר הוגן, היא הפתרון הראוי, שיסייע גם בייצוב שוק הדיור ובהורדת המחירים״, אומר שימל.

יאיר טל אומר כי זו יריית הפתיחה המבשרת את כניסתה של אקונה לתחום. ״העסקה הזו היא עסקה ראשונה מאוד משמעותית לאקונה, הן משום המיקום, שהוא איזור ביקוש, והן בשל העובדה שהיא נעשית עם יזם שהוא מהמובילים בישראל״. אומר טל. ״אנחנו מנהלים בימים אלה מו״מ על עוד 5 מתחמים, ואלה יעניקו לנו את הדחיפה ליישם כאן קרן ריט למגורים שמיישמת עבור השוכרים סביבת מגורים איכותית המשלבת קהילה ולייף סטייל מהמעלה הראשונה״.

סביוני גבעת שמואל של אפריקה ישראל מגורים | הדמיה: ארקריאטיב

מיכה קליין, מנכ"ל אפריקה ישראל מגורים: "אנו שמחים להודיע על ההסכם הייחודי עם קרן הריט אקונה, בבעלותו של מארק שימל בניהולו של יאיר טל בה בחרנו כשותפה לדרך בשכונת סביוני גבעת שמואל. עסקה זו מאפשרת לנו לנצל הזדמנות עסקית ליצירת ערך משמעותי כבר היום באחד מפרויקטי הדגל של החברה. חרף העובדה שאפריקה ישראל מגורים פועלת כל העת להגדלת מלאי הדירות העתידי שלה, אנו רואים לנכון לפעול מעת לעת למימוש הזדמנויות עסקיות ייחודיות, כפי שאנו עושים בעסקה זו, כאשר בנוסף לרווח גדול ממכירת המקרקעין, החברה תהנה מהכנסות גם ממתן שירותי ניהול מגוונים וכן ממענק מיוחד במקרה של המשך עליית מחירי הדירות הפרויקט".

על המגרש שנמכר יוקם כאמור בניין מגורים בן 84 יחידות דיור, המיועד להשכרה על ידי הקרן וחניון תת קרקעי משותף עם בניין נוסף, בבעלות אפריקה ישראל מגורים. קרן הריט תרכוש את הזכויות במגרש תמורת כ-86 מיליון ₪, עסקה אשר תניב לאפריקה ישראל מגורים רווח צפוי של כ-22 מיליון ₪ לפני מס.

בנוסף, הצדדים התקשרו בהסכם שיתוף ושירותי ניהול בהיקף של כ-4 מיליון ש"ח במסגרתו אפריקה ישראל מגורים תיתן לקרן הריט שירותי ניהול בהקמת הבניין והחניון המשותף והחזר הוצאות בסך של כ-2.7 מיליון ש"ח. ההסכם גם כולל מנגנון ייחודי, המאפשר לאפריקה ישראל מגורים לקבל מענק נוסף בגין המקרקעין במקרה של השבחה של שווי הבניין של קרן הריט מעבר לסכום שנקבע.

עסקאות נוספות בדרך

העסקה נסגרה לאחר מו״מ שהתנהל בין הבעלים של אקונה, מארק שימל, והמנכ״ל, יאיר טל, לבין אפריקה מגורים, כחלק ממספר עסקאות שהקרן צפויה לסגור בזמן הקרוב. בנובמבר 2020 הודיע מארק שימל על הקמתה של קרן ריט חדשה למגורים: ״קרן אקונה״, כחלק ממהפיכה שהוא מתעתד להוביל בשנים הקרובות בשכירות לטווח ארוך בישראל. לצורך ניהול הקרן מינה שימל למנכ״ל את יאיר טל, מומחה לשכירות ארוכת טווח, וממייסדי החברה הממשלתית לדיור ולהשכרה – דירה להשכיר, בה כיהן בתפקידים בכירים במשך שש שנים, מהן כשנתיים כמנכ״ל. קודם לכן מילא שורה של תפקידים בכירים במשרד האוצר, האחרון שבהם – סגן בכיר לחשב הכללי.

אקונה מנהלת כיום משא ומתן מתקדם לקיומן של עוד 5 עסקאות, ובמקביל מתנהל מו״מ גם עם 3 משקיעים המתכוונים להיכנס לקרן. בסך הכל, מתכוונת החברה לרכוש אלפי דירות בעשור הקרוב, אשר ישמשו אותה לצורך השכרתן לטווח הארוך לשוכרים. אקונה שואפת לייצר נתח שוק משמעותי משוק השכירות הקונצרנית עד לשנת 2030. פיזור הדירות צפוי להיות כלל ארצי, בדגש על אזור המרכז ובסמוך לסביבת תחנות המטרו ויתר מערכות הסעת ההמונים.

כתיבת תגובה