87% סבורים: אי אפשר להתקיים משכר המינימום

המדד החברתי-כלכלי 2022: 68% מהציבור תומך במיסוי גבוה יותר על בעלי הון והכנסה גבוהה; מצביעי כל המפלגות תומכים בהגדלת המיסוי על בעלי הון | 51% מהישראלים תומכים בהעלאת מסים לצורך שיפור השירותים החברתיים | 87% מציינים כי שכר המינימום נמוך מידי ואי אפשר להתקיים ממנו | המקצועות החשובים ביותר בעיני הישראלים הם: רופא, מורה, אחות ועובדת סוציאלית; 72% מהציבור רוצה שהמדינה תשקיע יותר במקצועות הללו גם אם זה יעלה לקופה הציבורית | 83% תומכים בחופשת לידה לאבות ו73% מביעים תמיכה בהתאגדויות עובדים | ומה חושבים המצביעים החרדיים?

שכר מינימום | צילום: נתי שוחט, פלאש 90

רוב הציבור תומך בהגדלת ההשקעה הציבורית בשירותים לאזרח, גם במחיר העלאת מסים, תומך בהעלאת שכר המינימום ל-40 ש"ח לשעה, ורואה באופן חיובי את העבודה המאורגנת. מקצועות החזית החברתית, רופא, מורה, אחות ועובדת סוציאלית הם המוערכים ביותר על ידי הציבור הישראלי. רוב מכריע של הציבור תומך בתיעדוף לאומי של מקצועות השירותים החברתיים גם במחיר של עלות תקציבית גבוהה. 87% מהציבור מסכים שאי אפשר להתקיים משכר המינימום הנוכחי ו-83% תומכים בהעלאתו לרמה של 40 ₪ לשעה, או 7280 ₪ לחודש, לעומת 14% בלבד שמתנגדים. כך עולה מהמדד הכלכלי-חברתי שמתפרסם היום; המחקר בוצע על ידי קרן ברל כצנלסון וחברת מדגם בקרב 503 נשאלים המהווים מדגם מייצג של האוכלוסיה.

מקצועות החזית החברתית הם המקצועות המוערכים ביותר על ידי הציבור הישראלי -רופא (73%), מורה (56%), אחות (50%), עובדת סוציאלית (40%), חקלאי (32%), שוטר (28%), איש קבע בצה"ל (21%), מהנדס (20%), שופט (11%), מתכנת (11%), עו"ד (8%), עובד ממשל (4%), איש תקשורת (3%).

250/200 סייד בר + קובייה

72% מהציבור תומך בתיעדוף לאומי של מקצועות השירותים החברתיים (מורות, אחיות, עובדות סוציאליות) גם במחיר של עלות תקציבית גבוהה.

82% מהציבור תומך בקיצור שעות העבודה מ-42 ל-38 שעות בשבוע. התמיכה גבוהה עוד יותר בקרב הורים לילדים עד גיל 5 (88%). 83% מהציבור תומך במדיניות של חופשת לידה לאבות, לאחר שהאם חוזרת לעבודה, ו89% תומכים בהוספת ימי חופש להורים עובדים.

51 אחוז תומכים בהגדלת ההשקעה הציבורית בשירותים לאזרח, גם במחיר העלאת מסים, לעומת 39% שמתנגדים. (46% מבעלי ההכנסה הגבוהה מהממוצע תומכים, לעומת 55% מבעלי ההכנסה הממוצעת והנמוכה).

השירותים שבהם הכי חשוב להשקיע: שירותי הבריאות בבתי החולים וקופות החולים (53%), תשתיות התחבורה והתחב"צ, (37%) שירותי הרווחה (36%), מערכת החינוך הממלכתית (33%), חינוך ציבורי לגיל הרך (18%), שירותים פסיכולוגיים (12%)

מצביעי המרכז, השמאל והמפלגות הערביות תומכים במיוחד בהגדלת ההשקעה בשירותים: 71% בקרב המשותפת ורע"מ, 59% בקרב יש עתיד וכחול לבן, 59% העבודה ומרצ, 54% הליכוד, 44% ישראל ביתנו ותקווה חדשה, 44% ש"ס ויהדות התורה, 41% ימינה והציונות הדתית.

רוב הציבור תומך בעבודה מאורגנת ורואה בהתאגדויות צעד חיובי ומעוניין בוועד במקום העבודה. 73% רואה באור חיובי את מגמת ההתאגדות בעשור האחרון, לעומת 10% בלבד שרואים זאת בצורה שלילית. 71% מציינים שחשוב להם שיהיה להם ועד במקום העבודה, לעומת 22% בלבד שמתנגדים.

57% מהציבור מזדהה עם גישה סוציאל-דמוקרטית, לעומת 27.5% שמזהה עם גישה קפיטליסטית.

מצביעי כל המפלגות מזדהים יותר עם גישה סוציאל-דמוקרטית. 91% העבודה ומרצ, 71% המשותפת ורע"מ, 67% יש עתיד וכחול לבן, 54% ישראל ביתנו ותקווה חדשה, 52% הליכוד, 45% הציונות ותקווה חדשה (לעומת 44% קפיטליסטים), 44% ש"ס ויהדות התורה (לעומת 36% קפיטליסטים)

870/135 ליינר ארטקל

מנכ״ל המרכז הרעיוני בקרן ברל כצנלסון רמי הוד: ״גם לאחר שנים ארוכות של מדיניות של ייבוש השירותים החברתיים והתנערות המדינה מאחריותה החברתית כלפי אזרחיה, הישראלים תומכים בערכים של שוויון וצדק חברתי. לפי ממצאי המדד החברתי-כלכלי שפרסמנו, רובו המכריע של הציבור תומך במדיניות חברתית-כלכלית סוציאל-דמוקרטית, הכוללת הגדלת ההשקעה בחינוך, בריאות ותחבורה ציבורית, חיזוק העבודה המאורגנת וצמצום אי שוויון באמצעות מיסוי גבוה יותר על בעלי הכנסות גבוהות. הממצאים הללו עומדים בניגוד חד למאמצים הגוברים של קרנות ומכוני מחקר לייבא לישראל תפיסות של פירוק מדינת הרווחה וחברה שבה איש איש לעצמו, הלקוחות הישר ממצע המפלגה הרפובליקנית האמריקאית. תפיסות אלו לא רק זרות לערכים עליהם נוסדה ולאורם התפתחה מדינת ישראל, הן גם מנוגדות להעדפות של הישראלים, כפי שמראה המחקר.

״המחקר חושף פער נוסף – בזמן שבאוצר מדברים על קיצוץ רוחבי, רוב הציבור מעיד שיתמוך בהגדלת ההשקעה בשירותים החברתיים ובתשתיות, אפילו במחיר של העלאת מסוימת של המסים. בזמן שהמערכת הפוליטית דנה בעלייה מזערית בשכר המינימום שהולך ונשחק, רוב מוחץ של הציבור חושב שאי אפשר להתקיים משכר המינימום הנוכחי ושצריך להעלות אותו לרמה של 40 ₪ לשעה. ובזמן שעובדות ועובדי השירותים החברתיים קורסים מהעומס, ומסתכלים על הפער העצום שנפער בין השכר ותנאי העבודה שלהם לבין השכר והתנאים במגזר ההייטק – הציבור הישראלי מעיד שהמקצועות שהוא מעריך יותר מכל הם דווקא הרופאים והרופאות, המורות, האחיות והעובדות הסוציאליות, ושהגיע הזמן לתת למי שעובד בהם מעמד מועדף גם אם זה כרוך בעלות תקציבית גבוהה.

״הממצאים שלנו מראים בבירור שמצביעי כל המפלגות תומכים בשיעורים גבוהים במדיניות המזוהה עם השמאל הכלכלי, ושהתמיכה גבוהה במיוחד בקרב מצביעי מפלגות המרכז והשמאל. בכך, הוא נותן רוח גבית לנציגי המפלגות הללו להשתמש בכוח שהציבור נתן להם, ולהיאבק מתוך הממשלה על שינוי המדיניות לטובת הגדלת ההשקעה באזרחים".

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה