9,000 יח"ד ליד 'הדסה'? העירייה וקק"ל מתנגדות למהלך

מול קידום התכנית של רמ"י להקמת שכונה חדשה עם 9,000 יחידות דיור, קק"ל מתריעה מפני תכנית הבנייה שמקדמת רמ"י סביב בית חולים הדסה עין כרם: "פגיעה אנושה ביער ובריאות הירוקות שנותרו בעיר הבירה. יש לשמור עליהם בכל מחיר" | לפי התכנית, אמורות לקום 8,400 יחידות דיור באזור עין כרם ועוד 400 יחידות דיור בהר הצופים

הדסה עין כרם | צילום: יוסי זמיר, פלאש90

 קק"ל יחד עם עיריית ירושלים הודיעו כי יפעלו בכל דרך חוקית וציבורית כדי למנוע את קידום תוכניות הבנייה באזור סובב הדסה. זאת, בתגובה לפרסומים בדבר החתימה על הסכם להשבת קרקעות בין ״הדסה״ לרשות מקרקעי ישראל, תוך כוונה לקדם בניית אלפי יחידות דיור באזור זה.

 על פי ההסכם, הדסה תעביר מאות דונמים ממערב לקמפוס בית החולים בעין כרם שבמערב העיר, נוסף על קרקעות שליד קמפוס הדסה בהר הצופים שבמזרחה. משרד השיכון ורשות מקרקעי ישראל (רמ"י) יתכננו בשטח הקמת 8,400 יחידות דיור באזור עין כרם ועוד 400 יחידות דיור בהר הצופים. בתמורה תשלם רמ"י להדסה 350 מיליוני שקלים כמקדמה – שתושקע בפיתוח בית החולים.

לאור ההחלטה, בקק"ל פועלים יחד עם עיריית ירושלים נגד אישור התכנית ומסבירים כיצד היא תגרום לנזק חסר תקדים לטבע ולנוף. השטח מהווה בית גידול עבור מינים רבים של בעלי חיים, כגון צבאים, והוא משמש כאגן היקוות (אגן־ניקוז) של מעיינות האזור. כמו כן, בשטח קיימים אלפי עצים בוגרים בשטחי יער וחורש, והוא עשיר בטרסות עתיקות. נוסף לנזק הסביבתי, ההסכם הותקף על כך שהוא ייצור שכונה מנותקת מהעיר, שתהיה למעשה פרוור שיחמיר את בעיות התחבורה בעיר.

ענת גולד, מנהלת מרחב מרכז בקק"ל מסרה: "התכנית שמקדמת רמ"י יחד עם בית חולים הדסה, עלולה לפגוע אנושות בצביון הנופי של העיר ובשטחי הפנאי והנופש הסובבים אותה. שטחים אלה משופעים בערכי טבע, נוף ומורשת. זהו הצביון ההיסטורי למבט על העיר ירושלים מוקפת יערות. אנו מברכים שקק"ל רואה עין בעין יחד עם ראש עיריית ירושלים את הנושא ופועלים במשותף במאבק לטובת שמירה על הריאות הירוקות בירושלים לדורות הבאים. יש לשמר את השטחים הללו בכל מחיר. לא נאפשר לתכנית ההרסנית הזו לצאת לפעול".

כתיבת תגובה