SERES 5 – אבזור מפתיע, כח מנוע מפתיע, ומה פחות הפתיע?

שוק הרכב הישראלי עובר שינוי היסטורי: מסירות הרכב של ינואר 2024 מספרות את מה שכולנו רואים על הכביש | בפעם הראשונה בישראל כבשו הרכבים הסיניים את המקום הראשון בטבלת המכירות (בדירוג ארץ המוצא) | נתון נוסף, פחות מפתיע: 23.2 אחוז מהרכבים החדשים הם חשמליים | מפה לשם תיאמנו נסיעת מבחן על רכב חשמלי ממוצא סיני –  SERES  5

SERES 5 | צילומים: יצרן

העיצוב מפתיע. SERES  (סרס) – הוא יצרן כמעט אנונימי בישראל. הוא אמנם מכר כמה מאות רכבי פנאי בישראל בשלש השנים האחרונות מהדגם SERES 3  אבל יופי ועיצוב זה לא היה התחום הבולט שלו. ה-SERES 5  הוא לא ריענון המותג אלא מהפיכה עיצובית ומפתיעה.

המיצוב מפתיע. אולם התצוגה המרכזי של SERES  נחנך בהרצליה לצד אולמות תצוגה של לנד רובר, בנטלי ומותגי יוקרה אחרים, וזה מראה לנו איך סרס ממצבת את עצמה בישראל, גם המחיר, מחירו של SERES 5 נושק ל- 240,000 ₪ בגרסת ההנעה הכפולה ומתחיל ב-220,000 ₪ להנעה אחורית.

המכירות הפתיעו. רק בינואר נמכרו 406 יחידות. יש יבואנים סיניים שלא מכרו בכל שנת 2023 כ"כ הרבה מכוניות…

רמת האיבזור מפתיעה. כי היא באמת משהו שקשה למצוא גם ברכבי יוקרה שעולים פי 4 !

עיצוב פנים הרכב לא כל כך מפתיע. כי טסלה היו ראשונים… הממשק ללא מתגים ובצבע הנכון הוא נראה יוקרתי. החומרים רכים אבל לא ברמה של רכבי יוקרה. המושבים מגיעים עם ריפודי עור נאפה ו- 3 צבעים לבחירה: קאמל מהמם, שחור סביר ואדום מסמיק… הם מאווררים ומחוממים גם במושב האחורי, ויעשו לכם מסג' איכותי במושבי השורה הקדמית. אה, ודיפוני דמוי העץ רק נראים יוקרתיים…

לא מפתיע, אבל כיף להתרגל. זה רכב שלא תכירו בו את השַׁלָּט, כי הוא באמת שולט על הכל. הוא יפתח ויסגור לבד את הדלתות, האורות, החלונות ואפילו ידליק את המנוע ויסגור אותו אחרי שתצאו מהרכב.

לא תופתעו מכך שכנראה טסלהY  עמדה במרכז הפיתוח של SERES. (ועולה בערך אותו דבר בישראל…). רואים את זה במסך שחולש על כל מערכות הרכב ובגג שמש פנורמי שאמנם מגדיל את תחושת המרווח ומוסיף הרבה אור, אבל בקיץ הישראלי, הוא יותר כמו מתקן שיזוף… ל- SERESישראל יש כיסוי מותאם, שלא הוצג בימי המבחן הגשומים מחוסר רלוונטיות.

יש הפתעה עם הטווח? כעיקרון, הטווח הגיוני: כמעט 500 ק"מ מוצהרים ברכב המבחן. בעולם האמיתי ובנסיעה רגועה תצליחו להגיע ל-400 ק"מ ותהיו מרוצים. אבל אם תהפכו לנהגי מרוצים ותעבירו את הרכב למצב "מרוץ", תרוקנו את הסוללה אחרי 240 ק"מ! אז נכון שקבעתי שיא שלילי שאפילו היצרן לא שמע עליו… אבל מצד שני, גם ברכבים זוללי דלק לא נקראתי מעולם לתחנה אחרי 240 ק"מ. אבל, והאבל הגדול הוא, עלות החשמל – שעולה כיום חמישית ממחיר הדלק.

רמת הנוחות מפתיעה פחות, תוצאה של משקל סוללות כבד שגורם למתלים להרגיש לעיתים כמו טרמפולינה. תופתעו לשמוע שללא נוסעים ובמצב מרוץ, המצב השתנה לטובה.

מערכת מצבי נהיגה מפתיעה. מעבר למצב רגיל, נוח וספורט יש גם מצב מרוץ, בעצם זה הרכב המהיר ביותר שנהגתי עליו אי פעם. לחיצה עליו מביאה את הרכב למהירות של 100 קמ"ש תוך בערך 4 שניות! זה קצת יותר מהר מבנטלי…

מערכת המולטימדיה מפתיעה. המסך ענק (15.6) והרזולוציה גבוהה, וזאת בנוסף ללוח מחוונים דיגיטלי בגודל 12.3 אינץ'. להכיר את כל הפונקציות לוקח לא מעט זמן, כמה? מצאתי ביוטיוב סרטון של כמעט 30 דקות שמסביר על התפריטים ותתי התפריטים. מי שמכיר אותי יופתע מזה שאני לא מתוסכל מכך שכל מערכות הרכב, אבל כולן, כן אפילו פתח הטענת הסוללה – נפתח מהמסך, שלא נדבר על פתחי המיזוג… או מכך שבפקק גוש-דני, הרכב פותח מצלמות 360 ומרגע זה עד לסיום הפקק לא הצלחתי לשנות כלום בבקרת המיזוג. ולמרות זאת… ב- SERES  5 בנו את זה חכם: יש מסך קיצורי דרך שניתן להתאים באופן אישי ובצורה מאד פשוטה, בטח אחרי שהוא יתורגם לעברית באופן מלא.

מפתיע שסוף סוף נהגתי ברכב בישראל שיש לו שיקוף לטלפון סלולרי (אנדרואיד ואפל) ואחרי כמה שעות הוא כבר הופך להיות אלחוטי! מתחת למיזוג ישנם שני משטחי טעינה אלחוטית לטלפון הנייד, לשימוש הנהג והנוסע. ויש גם תצוגת נתונים על השמשה הקדמית HUD , מצלמת  DVR מובנית ומערכת מצלמות 360 מעלות שכבר הזכרנו. ובקיצור, רכב טכנולוגי מעל המצופה.

המושב האחורי מרווח, יש פתחי מיזוג עם שקעי כח, רצפה שטוחה ותאורת לד.

תא המטען נפתח חשמלית ולמרות נפח של רק 367 ליטר, הוא מרגיש גדול. ניתן לקפל את המושבים ואז כבר יש 723 ליטר מכובדים. יש גם תא מטען קדמי בנפח 65 ליטר, שזה בעיקר גימיק חביב שמספיק לכבל טעינה ולשישית מים…

אין הפתעות בבטיחות, אבל יש התרעות קוליות שמבטיחות שבחיים לא תעשו עבירת תנועה וזה קצת חופר. ומה ברשימה? מערכת בלימה אוטומטית הכוללת זיהוי הולכי רגל ודו גלגלי, ניטור רכבים ב"שטח מת" ותנועה חוצה מאחור, בקרת שיוט אדפטיבית הכוללת מצב זחילה ושמירת מרכב נתיב, התראה על ערנות נהג, אזהרה על פתיחת דלת כאשר רכב חולף, בקרת עמעום אורות, בקרת נסיעה במנהרה ועוד.

לא תופתעו שאחרי 769 מילים וקצת יותר משבוע מאז שהחזרתי את הרכב, אני לא מצליח לסכם את החוויה.

בצד החיובי יש כאן רכב עתידני, טכנולוגי, חזק מאד, מהודר וחסכוני. ועוד מאות מילים ממש טובות ומפרגנות. מהצד השני, זה כמעט רבע מיליון שקל – שזה לא מעט לרכב שאמור לחסוך לכם כסף, בטח עם האופק של גזרות כלכליות כמו אגרת רישוי גבוהה, ומס נסועה (לפי קילומטר) שיושת אוטוטו על בעלי הרכבים החשמליים.

לא החלטתי אמנם, אבל אתם, תנו קפיצה להרצליה ובקשו נסיעת מבחן… ואם אתם בקטע של נסיעה ממש מהירה, אל תבואו אחרי ארוחת בוקר…

תגובה אחת ל: "SERES 5 – אבזור מפתיע, כח מנוע מפתיע, ומה פחות הפתיע?"

  1. רבע מיליון לרכב סיני לאן הגענו

כתיבת תגובה