SUV ספורטיבי – אקספלורר ST • נסיעת מבחן

פורד אקספלורר SUV פופולארי בגודל בינוני (לפחות בארה”ב) עם המון מקום ולא מעט כח | הוא יכול לספק בגרסה הבכירה פתרון לאנשים שחולמים על רכב ספורט ומתניידים ביום יום עם רכב פנאי מגודל | אז איך עושים את זה? 

אקספלורר ST | צילומים: יצרן

היסטורית, פורד אקספולרר איתנו כבר מ-1990, SUV פופולארי בארה”ב שנמכר כאן מאז ומעולם, הוא ארוך רחב וגבוה ויש לו שבעה מקומות ישיבה. ב-2020 יצא דגם חדש לחלוטין שהגיע לישראל עם מנוע טורבו, צנום במושגים אמריקאים: בנפח 2.3 ליטר. התכנסנו היום לפגוש את הגרסה הבכירה והספורטיבית, ST.

כבר בעיצוב יש הבדל בין הגרסה ה”רגילה” לספורטיבית: קודם כל הצבע, כחול-מירוצים, הכיתוב על הרכב בשחור ואדום, גימור בשחור מבריק לגריל הקדמי, מראות הצד, ידיות הדלתות, מסגרת החלונות, גימור בשחור לפגושים מלפנים ומאחור וחישוקים בקוטר “20 – כך שברור שזו לא הגרסה הרגילה.

250/200 סייד בר + קובייה

תא הנוסעים: שחור מלא העין, חוץ מהמסכים לא היה צבע אחר במפעל… אבל ככה זה ברכבים ספורטיביים… יש מושבי ספורט עם עיסוי אקטיבי, ושלא תשכחו איפה אתם, יש לוגו ST בגב המושבים ועל גלגל ההגה. רשימת האבזור ארוכה, וכוללת בין השאר: לוח מחוונים דיגיטלי מלא, 12.3, מערכת שמע B&O עם 14 רמקולים, מערכת חניה אוטומטית, ועוד מלאאא תוספות, כנהוג בתעשיית הרכב האמריקנית.

עוד קצת: תאורת LED מלאה, חיישני תאורה וגשם, שמשות כהות מאחור, מראות מתכהות אוטומטית, משטח טעינה אלחוטי, חיישני חניה קדמיים ואחוריים, דיבורית BT, בקרת אקלים מפוצלת ל-3 אזורים, מושבים קדמיים חשמליים עם חימום ואוורור ועוד.

מערכת המולטימדיה: גודלה 10.1 אינץ’, היא אנכית ומתפצלת לשניים ברגע שתחברו את האנדרואיד אוטו. למרות שהיא לא דוברת עברית, הסתדרנו מצוין עם תפעולה.

תופים בבקשה: הרכב הראשון שראיתי שמכיר באופן רשמי בוויז, ולוח המחוונים מסתנכרן איתו באופן מלא זה האקספלורר. חידוש חידוש.

השורה השנייה: מרווחת כמובן, יש פתחי מיזוג בשפע עם בקרה נפרדת  וילונות נגללים ועוד 

השורה השלישית: מרווחת יותר מהממוצע, הכניסה אליה נוחה.

תא המטען: קיבל שדרוג ובין רכבי הפנאי שבעה מקומות שאני מכיר, הוא מציע את תא המטען הגדול ביותר. כמקובל בתוצרת ארה”ב המושבים של השורה השלישית מתקפלים חשמלית.

בטיחות כוללת: בלימה אוטונומית עם זיהוי הולכי רגל, בקרת סטייה מנתיב אקטיבית עם שמירה על מרכז נתיב הנסיעה, ניטור שטח מת בצידי הרכב כולל תנועה חוצה מאחור, אור גבוה אוטומטי, בקרת שיוט אדפטיבית, סיוע אקטיבי להיגוי בעת תמרון חירום, חיישני חניה היקפיים, בלימה אוטונומית גם בנסיעה לאחור במהירויות חניה. ועוד.

Inner article

המנה העיקרית: רכבי פנאי מעולים יש הרבה, הם יכולים להיות חסכוניים, חכמים מרשימים, אינטליגנטיים ואפילו כאלו שיש להם המון כח. האקספולרר הוא לא אף אחד מאלה, פורד היא חברה עממית ולא מדובר ברכב יוקרה. אבל כל אלו לא מצליחים לגעת בלב של חובבי רכב, כן אלו שמסובבים את הראש שהם רואים מכונית ספורט, אלו שעדיין חולמים לפעמים על מכוניות שרירים אמריקאיות, בשביל אלו יש לפורד יש תרופה שעדיין לא נמצאת בסל התרופות…קוראים לה אקספלורר ST. כן, למרות הגודל, הוא מצליח לעשות את מה שאף רכב פנאי לא עושה, לרגש! להגביר את קצב פעימות הלב ולהזכיר לכם שלא משנה הגיל, בקטע הזה לא התבגרתם…

בשביל זה צויד האקספלורר במנוע V6 טורבו בנפח 3.0 ליטר שמייצר הספק של 400 כ”ס ומשודך לתיבת 10 הילוכים אוטומטית, ויש גם הנעה כפולה, כדי שהוא גם יוכל לפנות, אם צריך…

אפשר אם רוצים לנסוע איתו מנהלתית ולהוביל איתו שבעה נוסעים מרחקים ארוכים, ואפילו צריכת הדלק תהיה סבירה, משהו סביב ב- 10 ק”מ לליטר, אבל רגע אחרי שהורדתם את הנוסעים ביעד, זה הזמן לסגור את המוזיקה המשובחת, להעביר את החוגה למצב ספורט, ואז זה מתחיל. לוח המחוונים משתנה וגם הצליל. לא משנה אם אתם ברמזור, בנסיעה עירונית או מחוץ לעיר, זמזום מנוע של 8 צילינדרים מעורר את כל התא (כפי הנראה מדובר במשהו שמגיע מהרמקולים, אבל למי אכפת…) ולמי שיודע, זוהי המוזיקה שאנחנו אוהבים שתצא מהרמקולים… ומרגע זה לא תרצו לצאת מהרכב.

הדחף, התאוצה והיכולת של המנוע למרות משקל של 2,243 ק”ג להאיץ את המכונה הזו למאה קמ”ש ב-6 שניות, מרשים. בוא נאמר, שגם רכבים ממש מהירים לא מכירים נתונים כאלו. מדובר על חוויה נדירה לרכב בסדר גודל כזה. וכל המסה הזו יושבת על הכביש והצמיגים הענקיים פשוט נדבקים לכביש ומצליחים להשכיח מאיתנו את האורך-רוחב-משקל של הדבר הזה. 

שורת סיכום: לא יודע עוד כמה זמן ימשיכו לייצר באמריקה כאלו רכבים, אבל עד אז, אם אתם שייכים לזה אל תפספסו את האקספלורר ST.

המחיר: 384,900 ₪

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה