אפקט הקורונה: הצרכנים ימשיכו להעדיף קניות אונליין

מחקר חדש של מאסטרקארד חושף את האפטר שוק של הקורונה על הקניות • 70% מהצרכנים מציינים כי המעבר לתשלומים דיגיטליים יהפוך לקבוע • כ-50% מציינים שישלמו פחות במזומן גם לאחר הקורונה
• בארה”ב חל גידול של 93% בסחר המקוון בחודש מאי ביחס לשנה החולפת • בארה”ב, בחודשים אפריל ומאי הצרכנים הוציאו יותר כסף בקניות אונליין מאשר ב-12 שנים האחרונות ברציפות בסייבר מנדי • 50% משתמשים יותר ברפואה מרחוק (Telemedicine)

קמעונאות | צילום: משה שי, פלאש 90

אילוצי הקורונה השונים אשר הוטלו על חיי היומיום הובילו לאימוץ הרגלים חדשים בקרב צרכנים במגוון רחב של תחומים. מחקר חדש של מאסטרקארד אשר נערך ב-15 שווקים שונים ברחבי העולם, חושף חלק מההרגלים החדשים ומציג מגמות מעניינות בתפיסת התשלומים של הצרכנים.

המחקר מצא כי הצרכנים מתרחקים מהשימוש במזומן ובוחרים בחוויות תשלומים שונות כדוגמת תשלום ללא מגע, תשלומים דיגיטליים או קניות מקוונות. 7 מתוך 10 (70%) ציינו כי המעבר לתשלומים דיגיטליים (טלפון, שעון וכו’) בתקופת הקורונה יהפוך אצלם לתהליך קבוע. בנוסף, כ-50% מהצרכנים מתכננים לשלם פחות במזומן גם לאחר הקורונה.

בהתפלגות אזורית, מאז פרוץ הקורונה כ-46% מהצרכנים באסיה פסיפיק ציינו שהם משתמשים במזומן לעתים רחוקות יותר. 66% מהצרכנים מדרום אמריקה (אמריקה הלטינית) משתמשים פחות במזומן או הפסיקו לגמרי את השימוש בו. באירופה שבה שיטת התשלומים ללא מגע נפוצה מאוד, 64% ציינו כי תשלומי קירבה (tap and pay) הם הדרך המועדפת שלהם לשלם בחנות.

עולם ה-eCommerce

מגמה נוספת שעולה מתוך המחקר מראה כי חלה עלייה חדה בסחר אלקטרוני. בארה”ב בלבד חלה נסיקה של 93% בהוצאות מקניות מקוונות (ביחס לחודש מאי 2019). בהתפלגות פנימית נמצא כי חלה עלייה של 149% במוצרים לשיפוץ הבית, 64% בהנעלה, 41% בהלבשה, 27% בחלקי רכב. לעומת זאת, בתחום הריהוט חלה ירידה של 4% ובתכשיטים ירידה של 33% בהוצאות. עוד נמצא כי בחודשים אפריל ומאי הצרכנים בארה”ב הוציאו 53 מיליארד דולר בערוצי הסחר המקוון נתון הגבוה יותר מההוצאות של 12 ימי סייבר מנדי האחרונים במשותף.

בחודש אפריל בקנדה חל גידול של 112% בקניות המקוונת וירידה של 4% מסך כלל הקניות. בבריטניה חל גידול 64% בסחר המקוון וירידה של 8% מסך כלל הקניות. בשילוב של אפריל ומאי המסחר האלקטרוני הגיע לשיא של 33% מסך כלל המכירות הקמעונאיות במדינה. ברזיל הציגה עליה של 41% בסחר המקוון וירידה של 19% מסך כל הקניות.

בנוחות ויעילות הקניות המקוונת, המחקר מצא כי 83% מחזיקים בכרטיסים ששמורים במאגר מידע מאובטח. 76% מציינים כי זה מאפשר תשלום אונליין מהיר יותר ו-71% מסכימים כי זה מאפשר תשלום נוח יותר.

למה הכי מתגעגעים?

מגבלות הקורונה גרמו לצרכנים להתגעגע לפעילויות שבעבר היו מובנות מאליהם. לדוגמה, 28% מהצרכנים ציינו כי חסרה להם האפשרות לאכול מחוץ לבית. 19% טיולים, 13% קניות, 12% אירועים חברתיים, 11% ללכת לעבודה, 9% קונצרטים, 8% אירועי ספורט ו-7% אירועי אומנות.

עוד נמצא במחקר כי 77% ציינו כי הם מודאגים מנושא ההיגיינה, 64% ציינו כי ימשיכו את ההתחברות הדיגיטלית לחברים ומשפחה, 60% יעבדו יותר מהבית, 59% אוכלים יותר, 50% יותר מתחברים לקהילות מקומיות, 50% משתמשים יותר ברפואה מרחוק (Telemedicine)  ו-47% פחות קונים בחנויות.

Inner article

המחקר של מאסטרקארד נערך השנה בין ה-27 לאפריל ל-17 במאי בקרב בני 18 ומעלה. 6750 ראיונות נערכו ברחבי 15 מדינות: אוסטרליה, ברזיל, סין, קולומביה, צרפת, גרמניה, הודו, איטליה, ספרד, יפן, מקסיקו, רוסיה, איחוד האמירויות, בריטניה, וארצות הברית.

בנוסף, המחקר כלל את דוח ה-Mastercard SpendingPulse הבוחן את מכירות קמעונאיות בכל סוגי התשלומים בשווקים נבחרים ברחבי העולם.

הממצאים מבוססים על פעילות מכירות מצטברת ברשת התשלומים של מאסטרקארד, בשילוב אומדנים מבוססי סקר עבור צורות תשלום אחרות, כגון מזומנים וצ’קים.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה