אתם בפנים? אלה 500 המיליארדרים של ישראל

אל דאגה, רוב העשירים הגדולים שאתם מכירים מהציבור החרדי בישראל לא נמנים בין 500 המולטי-מיליארדרים של ישראל שמיפה ‘דה מרקר’ • מי בכל זאת בפנים: משפחת גרטלר, משפחת רחמני, בני משפחת האדמו”ר רבי אלעזר אבוחצירא ובודדים נוספים

ברשימה. לוי רחמני | צילום: יח''צ

נפתח בסיפור יהודי עתיק. דלפון יהודי מצא דינר זהב, לאחר שחשב כיצד הוא יוכל למנף את הדינר ולהתעשר ממנו, החליט להניחו על האדמה ליד ביתו של עשיר העיירה ולעצמו הוא אמר: “כסף הולך לכסף, ודאי יצטרף לדינר זה עוד כמה דינרים שינשרו מכיסו של העשיר”.

יצא העשיר מביתו, הביט ארצה ולמראה דינר הזהב קרא בקול: “הו, כסף הולך לכסף”, ותוך כדי דיבור התכופף העשיר והכניס את הדינר לכיסו.

זאת המסקנה שעולה מתוך עיון קצרצר ברשימת 500 עשירי ישראל והיקף ההון שלהם הצומח משנה לשנה כמו עץ סקויה ענק: כסף הולך לכסף.

את רשימת 500 האנשים העשירים בישראל מפרסם מגזין TheMarker‏, ומופיעים בו הישראלים בעלי השווי הנכסי הנקי הגבוה ביותר, ככל שהיה ידוע למערכת המגזין.

בכתבה של איתן אבריאל שפורסמה בדה מרקר (כשמעריכי השווי הם: דניאל איסלר, יעל בלקין, נתנאל גאמס, איתמר כהן, דניאל סופר ועמיר תדמור), ניתן לראות את הגרף החד בגידול ההון של עשירי ישראל. בשנת 2005 ההון הכולל של 500 עשירי ישראל עמד על 56,000,000,000 דולר. שש שנים לאחר מכן, בשנת 2011 הוא טיפס ל-88,000,000,000 דולר, ואם נזוז שוב שש שנים קדימה, נגיע בשנת 2017 לזינוק מטורף אל המספר הבלתי נתפס של 168,000,000,00 דולר. אבל זה עוד לא הכל. חכו עוד כמה שורות לנתוני 2019.

מניתוח הנתונים עולה שישנן מספר סיבות לקפיצות החדות בגידול ההון של העשירים בישראל. הסיבה הבולטת היא: תקנות המס בישראל, לרבות “חוק מילצ’ן” המעניק לעולה חדש או תושב חוזר פטור מתשלום ומדיווח על כל נכסיו והכנסותיו מעבר לים למשך עשר שנים. תקנות אלה הפכו את ישראל למקלט מס חלומי ולמגנט למיליונרים-יהודים. עד כה, עלו לישראל מאות מיליונרים מחו”ל, וחלקם התגלגל אוטומטית לרשימת העשירים.

ההון הכולל של 500 עשירי ישראל לשנת 2019 עומד על פי דה מרקר על… תחזיקו חזק: 230,000,000,000 דולר, וההיקש לאגדת העם שפתחנו בה, בולט לעין: העשירים ממשיכים להתעשר ובמהירות, בעוד הציבור הרחב מתמיד במצבו הכלכלי הרעוע ומתמודד עם עליות מחירים של תנובה או הקטנת אריזות בחברות אחרות.

זה המקום לצטט את עורכי הרשימה הכותבים כי “ברשימת 500 האנשים העשירים בישראל של מגזין TheMarker‏ מופיעים הישראלים בעלי השווי הנכסי הנקי הגבוה ביותר, ככל הידוע למערכת. השווי מחושב על פי סך הנכסים של אדם, משפחה או קבוצת אנשים, על פי מיטב המידע ושיקול הדעת העיתונאי. הנכסים שנבדקו כוללים אחזקות בחברות (ציבוריות ופרטיות) ובעסקים שונים, בניירות ערך, בנדל”ן ובמזומנים. במקרה של פעילות עסקית משמעותית בחו”ל, נעזרנו בהערכות שווי כפי שפורסמו באמצעי התקשורת הכלכליים המובילים בעולם. בקרב מתעשרי ההייטק, אם חלפו חמש שנים ממימוש האקזיט ולא ידועה חלוקת הכסף בין המייסדים, פיצלנו את הונם שווה בשווה.

“השווי הנכסי הנקי מיוחס לתאריך 1 באפריל 2019, ומחושב על פי שער דולר של 3.6 שקלים. לצורך הרכבת הרשימה הסתייענו במקורות המידע הבאים: מידע ציבורי גלוי, אתר TheMarker Finance‏, ארכיונים, אתר הבורסה, מערכת בלומברג, אתר BDi-Coface‏, רשם החברות, משרדי יח”צ ושיחות עם מקורות ומקורבים למדורגים. אנשים שחיים גם בחו”ל וגם בישראל הוכנסו לרשימה אם הם בעלי אזרחות ישראלית. כאשר לא היה בידינו מידע מספיק מהימן להערכת העושר, ויתרנו על הכללת האדם ברשימתנו”.

הון, שלטון, עיתון

כזכור, שלושת התיקים של ראש הממשלה בנימין נתניהו עוסקים בקשרים של הון-שלטון-תקשורת והדברים אף בולטים לעין ברשימת המיליארדרים.

העיתונים “ישראל היום” ו”מקור ראשון” נמצאים בשליטתה של מרים אלדסון, האישה העשירה בישראל; ערוץ הטלוויזיה 13, לאחר שהתמזג עם ערוץ 10, נשלט על ידי לן בלווטניק, העשיר מספר 32 בעולם על פי ‘בלומברג’; העיתון ‘גלובס’ נמצא בבעלות ענת אגמון, לשעבר אשתו של מריוס נכט, אחד המיליארדרים של צ’ק פוינט.

Inner article

 

ב”הארץ” יש לליאוניד נבזלין, כמעט מיליארדר, חבילת מניות מיעוט; אתר החדשות החדש “זמן ישראל”, שעלה בחודש שעבר לאוויר, נמצא בבעלות סת קלרמן, מיליארדר אמריקאי; קבוצת “ידיעות אחרונות” נמצאת על המדף וכמעט נמכרה כמה פעמים לשורה של מיליארדרים, בהם חיים סבן; בערוץ 12 שולטת משפחת ורטהיים, הבעלים של קבוצת קוקה קולה ישראל, וגם טייקון הגז יצחק תשובה.

האדמו”ר רבי פנחס אבוחצירא | צילום: באדיבות המצלם

חשוב להזכיר שבסדרת אירועים שאין לה מקבילה בשום מקום אחר בעולם, יצאו בשנים האחרונות מרשימת העשירים ומהמשחק הכלכלי כמה טייקונים ישראלים – נוחי דנקנר, אליעזר פישמן ולב לבייב.

מאידך, שמות אחדים ברשימת המיליארדרים וברשימת ה’כמעט’, מפריכים די בקלות את הטענה ששכיר לא יכול להיות עשיר. כך למשל אושרה למנהל הפניקס לשעבר, אייל לפידות, חבילת שכר חסרת תקדים בהיקף של עשרות מיליוני שקלים, כדי שידלג לחברת שיכון ובינוי. ואילו מנכ”ל טבע קאר שולץ, המנהל שהיה אמור להושיע את החברה, קיבל אשתקד שכר של 32 מיליון דולר.

בישראל לעומת ארה”ב ישנה הגבלה על שכר הבכירים בחברות הפיננסיות לתקרה של כ־3 מיליון שקל בשנה, אך בארצות הברית שכר המנכ”לים עלה בשנה שעברה ב־6.3%, לשכר (ממוצע) של 18.6 מיליון דולר בקרב 200 המנכ”לים הבכירים – כפליים מעליית השכר של שאר העובדים במגזר הפרטי. איש העסקים רמי אונגר ממוקם במקום ה-22 עם שווי מוערך של 2.1 מיליארד.

ואילו אנ”שינו כמעט ולא נמצאים כאן. ממבט ראשון נדמה שאין כמעט חרדים ברשימה עם שווי מעל ל-100 מיליון דולר למעט בודדים או יורשים. ‘ביזנעס’ שואל בקול האם החרדים יודעים לעשות את כספם בהשקט ובהצנע, או שמא המגזר טרם פרץ את תקרת הזכוכית של עצמו.

מי בכל זאת מוכר לכם ברשימה? משפחת גרטלר נמצאת במקום ה-50, עם שווי מוערך של 1.2 מיליארד דולר. בעשירייה ה-17 ממוקמים מוטי בן משה ששוכן במקום ה-162, עם 205 מיליון דולר. יורשי אלי הורביץ מחברת ‘טבע’ מוקמו במקום ה-165 עם 200 מיליון דולר, ומשפחת רחמני הידועה, נמצאת במקום ה-166 וגם היא עם 200 מיליון דולר.

פרופסור אמנון שעשוע | תמונה: יונתן סינדל, פלאש 90

יורשי האדמו”ר רבי אלעזר אבוחצירא זצ”ל התמקמו במקום ה-239 עם 105 מיליון דולר ואילו פרופ’ אמנון שעשוע מחברת ‘מובילאיי’ שעשה את אחד האקזיטים הגדולים במדינה נמצא במקום ה-39, עם שווי של 1.465 מיליארד דולר, כשחלק נכבד מתוכו – כשליש, הוא הרוויח רק בשנה החולפת.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה