בג”ץ רכש הגומלין: “הגיעו לפשרה בתוך שלשה שבועות”

שבעה מכרזי תחבורה ציבורית שמתעכבים כשנה וחצי הגיעו אתמול לבג”ץ • השופטים: הגיעו לגישור בתוך שלשה שבועות • דו”ח מיוחד לאחר שלשה חודשי מאבק התחבורה בבית שמש חושף את תלונות התושבים • רוב הטענות: על הקווים העירוניים • בקווים הבינעירוניים קיים מחסור עצום של נסיעות ואוטובוסים • החסר העיקרי: בקווים לירושלים 

ממתינים לאוטובוס בשכונת קנה בשם-חפציבה, בית שמש | צילום: באדיבות ועד הפעולה

האם בג”ץ יצליח לפתור את משבר התחבורה הציבורית שמעכב שבעה מכרזי תח”צ לכמיליון נפש יותר משנה וחצי מהשומרון ועד היישובים הערביים – ועובר בירושלים ובית שמש? אתמול הורתה נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, יחד עם השופטים עוזי פוגלמן ומני מזוז, ליבואני האוטובוסים ולמפעילות התחבורה הציבורית לפתוח בהליך גישור מהיר שיארך שלשה שבועות בלבד. במהלך הגישור ייקבע האם מפעלי ייצור (הרכבת) האוטובוסים ‘מרכבים’ ו’הארגז’ יקבלו עדיפות במכרזי התחבורה הציבורית – שגורמים נזק בכל יום שאינם נפתחים ומוסדרים.

כזכור עיקר הדיון – שאף גרר אתמול הפגנה על יד בית המשפט העליון – הוא האם חוק המכרזים חל על מכרזי התחבורה הציבורית, למרות שהחברות הינן פרטיות או ציבוריות ולא ממשלתיות. בית המשפט בירושלים סבר כי מדובר בחברות שמספקות למדינה את השירות, ומשך חלה חובת רכש הגומלין על המכרזים הללו, וכתוצאה מכך יש לרכוש את האוטובוסים בחו”ל אך להרכיבם במפעלים בישראל. עתה, תסבוכת רכש הגומלין תהיה חייבת להגיע לבג”ץ בכל מקרה, והוא אף עתיד לדון בנושא בחודש הבא.

חשוב להדגיש, כי עיני הנוסעים אמנם נשואות אל המכרזים הללו, אך כזכור אלה נסגרו מכבר, והצרכים של הערים השונות השתנו כך שיש לפתוח אותם, ולשנותם בהתאם. בינתיים, יש להעביר תקציבי תוספות שירות כדי לחלץ את משברי התחבורה.

עד לתאריך 16 בפברואר על הצדדים להגיע לסיום תהליך הגישור, שאותו ינהל אילן קרני, מי ששימש כמנכ”ל מטרופולין ואף ניסה לפשר בנושא בעבר, ללא הועיל.

הקטסטרופה במספרים

 

אחת הזרועות החשובות במאבק הנוסעים הינו קו פניות הציבור ‘הזכות לנסוע בקלות’ המרכז את תלונות התושבים בזמן אמת על מחדלי התחבורה הציבורית בבית שמש – אחת הערים הסובלת מהזנחה בת שנים בפיתוח אשכולות הקווים בה.

הקו הטלפוני פועל ע”י מענה אוטומטי ומכסה את כל האופציות לתלונות תוך תיוגן ורישומן בזמן אמת, ובהמשך ממיר את הנתונים המתקבלים במערכת באמצעות הקשה – לפקסים דיגיטליים שמשוגרים אוטומטית ישירות למשרד התחבורה. 

הקו החל לפעול ביוזמת ועד הפעולה של תושבי בית שמש, וכעת רוכזו סך התלונות שהצטברו בו במהלך החודשים נובמבר ודצמבר 2019. מדובר על קרוב לאלפיים תלונות הנוגעות לכלל הקווים בעיר, ומלמדות על שורה בלתי נתפסת של מחדלים מכל סוג אפשרי. המספרים והנתונים המלאים – בטבלה הבאה:

דוח תלונות תושבי בית שמש | באדיבות: ועד הפעולה

“הדו”ח מקיף את נובמבר ודצמבר. מאז, הצטברו תלונות נוספות מאלפי תושבים שהגישו בזמן אמת תלונה דרך הקו”, אומרים בוועד. מהדו”ח עולה שרוב תלונות התושבים הן בקווים העירוניים. בקווים הבינעירוניים קיים מחסור עצום של נסיעות ואוטובוסים במיוחד בקווים לירושלים.

ומה הפתרון לטווח הארוך?

חברי ועד הפעולה בבית שמש, נתן רובינשטיין ויגאל חדד: “בטווח הארוך מוסכם על כולם שהמכרז אליו יצא משרד התחבורה אמור להיות מבוטל, היות והוא חוזר על הכשלים המרכזיים של המכרז הקודם: ניסוח ללא התחשבות במאפיינים הייחודיים של העיר, ובעיקר בלי לקחת בחשבון באופן מלא את קצב הצמיחה הגבוה של האוכלוסייה. לאחר מכן יש לצאת במכרז חדש, שינוסח ע”י גורמי מקצוע בעירייה ובמשרד התחבורה המכירים היטב את צרכי העיר וכמובן בשיתוף עם ציבור התושבים”.

ועד הפעולה אף צפוי להגיש למבקר המדינה תלונה מיוחדת המתבססת על הנתונים האמורים. 

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה