בד"צ ועדת מהדרין: מותר לחמם פיצה בשבת?

משתתפים רבים בכינוסים התורניים של בית המדרש לתורה והוראה שע"י בד"צ ועדת מהדרין, שהתקיימו באשדוד ובבני ברק

הגאון רבי מרדכי גרוס, יו"ר ועדת מהדרין, בכינוס | צילום: יח"צ

מאות  עמלי-תורה השתתפו בכינוסים התורניים של בית המדרש לתורה והוראה שע"י בד"צ ועדת מהדרין, שהתקיימו באשדוד ובבני ברק. הכינוסים עמדו בסימן הידורי כשרות בחלב ובמוצריו. את השיעורים ההלכתיים השמיעו חברי בד"צ ועדת מהדרין.

באשדוד  התקיים הכינוס בחול המועד  בבית המדרש אמרי חיים ברובע ז. שיעורים הלכתיים השמיעו חברי בד"צ ועדת מהדרין, הרבנים הגאונים הרב אברהם יהושע הורביץ והרב פנחס לייבוש פדווא. הגרפ"ל פדווא עסק בשאלת הבישול של גבינה צהובה והאם מותר לחמם בשבת פיצה על פלטה של שבת. הגרא"י הורוויץ התמקד בשידרוג הפיקוח על הכשרות באמצעות מצלמות. הפיקוח באמצעות מצלמות, שהונהג ע"י בד"צ ועדת מהדרין לאחר התייעצות עם פוסקי הדור מרן הגרש"י אלישיב והגר"ש הלוי וואזנר, זכר צדיקים לברכה, מאפשר פיקוח תמידי על כל הנעשה ברפת ובמכוני החליבה במשך כל שעות היום והלילה. ההשגחה באמצעות מצלמות הינה ההשגחה הקפדנית, האמינה והבטוחה ביותר.

במוצאי שבת בראשית השתתפו רבים בכינוס התורני שהתקיים בבית המדרש "אוהל תמר", בבני ברק. את השיעור התורני נשא הגר"מ גרוס, יו"ר בד"צ ועדת מהדרין.

הגר"מ גרוס הקדיש את שיעורו לחידושים הטכנולוגיים בתחום הנדסת מזון, כמו שיבוט בעלי חיים, והשלכותיהם ההלכתיות  על תעשיית החלב ומוצריו. במהלך השיעור הביא את התייחסותם לנושא של גדולי הפוסקים, בדורות ראשונים ואחרונים, אשר עסקו בשאלות דומות והניחו את היסודות לגישה ההלכתית בנושא.

הגר"מ גרוס גילה בדבריו, שהשאלה עלתה על שולחנם של הרבנים הגאונים, חברי בד"צ ועדת מהדרין.  חברי הבד"צ שמעו סקירות מקצועיות מפי המומחים לדבר וגיבשו את עמדתם ההלכתית ואת ההנחיות ההלכתיות הדרושות. חברי בד"צ ועדת מהדרין מתכנסים בקביעות מדי חודש בחודשו דנים ומקבלים החלטות הלכתיות מעשיות המנחות את גורמי הייצור למהדרין בתנובה.

הרב אברהם שלזינגר, מפקח הכשרות מטעם בד"צ ועדת מהדרין, עסק בשאלת ההמתנה לאחר אכילת גבינה צהובה. בדבריו סקר את הקריטריונים ההלכתיים ודרכי הייצור של גבינות קשות, גבינות צהובות וגבינות מותכות. נושא זה נדון במספר מאמרים הלכתיים שהתפרסמו בקבצי "בנתיב החלב" ובהם מאמרו של יו"ר בד"צ ועדת מהדרין הגרי"מ שטרן.

את הכינוסים הינחה הרב אהרן וולקן, מרכז בד"צ ועדת מהדרין.

.

כתיבת תגובה