בין גרטלר לפינדרוס: כל מה שאולי פספסתם במגזין החג

'דאסו סיסטמס' או יעקב אשר? משחק השמות או עולם ההשקעות בחו"ל? • תקציר מתומצת של מגזין החג העשיר שהגיש 'ביזנעס' לקוראיו לחג הפסח • כנסו, צפו והקליקו על כל מה שמעניין אתכם ואולי פספסתם בין ההכנות לחג לטיולי חול המועד • מיוחד

שלל כתבות מגזין חג הפסח 'ביזנעס' | עיבוד תמונה: ביזנעס

חג הפסח שהסתיים זה עתה, מבשר את בוא הקיץ על שלל תכניותיו. ריחות של התחלה חדשה מרחפים באוויר, בעוד יום או יומיים יחזרו כבר כלי הפסח למקומם, הילדים לבית ספרם, ההתלהבות הראשונית מהחמץ הטרי תדעך והממשלה תתחיל לקרום שרים, סגנים והסכמים.

רגע לפני שאתם נכנסים לקלחת הארוכה והדביקה שתסתיים אי שם בחופש הגדול או בחגי תש"פ, 'ביזנעס' מגיש לכם סיכום פרויקט פסח: סדרת כתבות מרתקות ומעניינות שהופקו ממקלדותיהם של טובי כתבינו לאחר תחקירים ארוכים, רעיונות מבריקים וראיונות מצולמים.

אז… מה היה לנו?

ראשית, ח"כינו היקרים – בהווה ובעתיד – יצחק פינדרוס, יעקב אשר ומשה אבוטבול קיבלו אותנו לביקור בשעות הלוחצות של ערב החג ותרמו מזמנם לעסוק מול המצלמה ושאלותיו של יוני קדם – במצוקת הדיור החרדית. על הדרך, הם גם שיתפו אתכם בתוכניות שלהם לגבי הקדנציה הקרובה שתהיה מן הסתם מלאת עשייה מבורכת בכל התחומים. לחיצה על כל אחד משמותיהם של הח"כים – תוביל אתכם לצפייה בראיון המצולם איתם.

זה המקום לבשר כי 'ביזנעס' פותח בסדרה מרתקת 'ביזנעסMEN' שתעלה מפעם לפעם על נס איל הון או אדם המחזיק בידיו ארגז כלים תעסוקתי של משקי בית רבים. המשיכו לעקוב. בפרק הראשון של הסדרה, שירטט יעקב פלבינסקי בעט אמן את דרכו הפתלתלה של דן גרטלר אל התואר הנחשק 'המיליארדר החרדי'. כתבה שמתחילה בסיפור מתח, אקשן ודרמה וממשיכה כל הדרך אל החזקתם המופלאה של אלפי אברכי כוללים ובחורי ישיבות.

הנדל"ן, לאן?

מכאן, נמשיך לנושא החם והלוחץ אלפי משפחות מהמגזר החרדי: הנדל"ן.

מצוקת הדיור החרדית התחילה כאשר הערים הוותיקות ירושלים ובני ברק התפוצצו מאוכלוסין, או אז החלה בפריפריה התיישבות חרדית והתחרות על התואר 'העיר החרדית השלישית' הייתה קשה מתמיד. אולם כדאי שתדעו, שעוד הרבה לפני ההתפוצצות של הערים הגדולות הלכו חרדים לפריפריה והקימו נקודות אור רבות בערי הארץ. הבאנו לכם על קצה המזלג מספר מקומות כאלה.

אז הבנתם שהנושא המדובר זה נדל"ן ופתאום חשקה נפשכם לרכוש איזה דירה או שתיים עבורכם או עבור עתידכם ועתיד ילדכם. האתרים והעיתונים מלאים בפרסומות מבטיחות שמקרבים לכם את הפריפריה למרכז ומצמקים את הארץ היפה שלנו לכמה דקות נסיעה לכל מקום. עד כמה הם צודקים וכה הפריפריה קרובה למרכז באמת? מנדי ריזל חרג מהרגלו לתפוס את ההגה וחרך את נתיבי ה'ווייז' וחזר עמוס תובנות וזמני נסיעה וקילומטרים.

ההחמצה הגדולה באה מפתח תקווה, 17,000 דירות מתוכננות שם במסגרת הסכם גג חדש, אולם אף אחת לא מיועדת לחרדים. איך זה קורה, ומה הפתרונות וההצעות כל הפרטים בפנים.

כתבה נוספת שנוגעת בתחום שהולך ותופס תאוצה, הלא הוא ההתחדשות העירונית, מפרטת את הנקודות הבעייתיות בפתרונות של כחלון. חיליק ברקוביץ עושה לנו סדר פסח בתחום הנדל"ן ומציע שמי שמופקד על השיבר ימצא בהתחדשות העירונית פתרונות דיור מצוינים.

אם תרצו לדעת כיצד הכל התחיל, דוד שלומוביץ נבר עבורכם בספרי ההיסטוריה כדי להבין אחת ולתמיד מה קרה כאן בארץ בתחום הנדל"ן, מתי הייתה מצוקת הדיור הראשונה (רמז: אי שם קצת אחרי שוך קרבות תש"ח), מה קרה במשך השנים וכמה שכונות אפשר לבנות רק על הבטחות (רמז: אף לא אחת).

ואם כבר החלטתם לרכוש דירה באחד הפרויקטים שצצים בכל פינה, בהתחדשות עירונית או ששפר גורלכם וזכיתם בדירה במסגרת 'מחיר למשתכן' אך אינכם יודעים מה הצעד הבא ומדוע צריך להתייעץ עם מומחים בתחום, כדאי שתכנסו לכתבה המצוינת של לאה אפרתי. היא תעשה לכם אור בקצה מנהרת המשכנתאות הארוכה והמבולבלת.

קצת חו"ל…

ואם עד עתה התמקדנו ברכישת נדל"ן למגורים או להשקעה, הרי שרגע לפני שהחלטתם שכעת עומדת על הפרק השקעה נוספת – כדאי שתקראו קודם את הכתבה של יוני קדם על השקעות בארץ ובחו"ל ומה אתם צריכים לעשות, כדי לא למצוא את עצמכם עם חורבה אמריקאית מימיי האינדיאנים שמישהו הבטיח לכם שהיא, איך לא, נכס שווה במיוחד.

ורגע לפני שנספר לכם על עוד שתי כתבות מרתקות שלא נוגעות ישירות לתחום הנדל"ן, נקפוץ ברשותכם לרוסיה. חיליק ברקוביץ מספר בכתבה מעניינת, כי אחרי פולין ואוקראינה עולה על הפרק העיר ליובאוויטש שברוסיה. בית הארחה חדש נבנה שם ויזמי נדל"ן זריזים כבר רצים למקום. אתם מוזמנים לקרוא את הכתבה ולהחליט להיכן תהיה הטיסה הבאה שלכם. אה, או ההשקעה התיירותית המניבה הבאה שלכם, אם אתם בעניין.

ואיפה העתיד?

ויש לנו עבורכם גם קינוח מעניין (בלי סוכר או ביצים מוקצפות). את חלקו הראשון של הלפתן תופסת כתבה מסקרנת במיוחד של יוני קדם בה הוא מראיין את  סגן נשיא 'דאסו סיסטמס' העולמית שמצעידה את קידמת הפיתוחים בתעשיית המטוסים, הרכבות והרכבים העולמית. בראיון הוא יספר לכם כיצד מפתחים כיום את המודלים לרכב חדש, הקשר הישראלי לרכב האוטונומי וכיצד הופכת חבילה משומשת של דגני בוקר לשלט משוכלל.

את החלק השני של הקינוח, וכדי שתישארו עם טעם של עוד אחרי כל מטעמי פסח של 'ביזנעס', נספר לכם שדוד שלומוביץ משתעשע עבורכם במשחק השמות: ערים, מותגים רחובות ואתרים שהחליפו את שמם בלי 'מי שברך' אבל כן אחרי ישיבות ומחשבות ארוכות. איזה ערים בארץ שינו את שמם? כמה פעמים החליפה קווי זהב בעלות ושמות? מי החליף את שם משפחתו בעקבות רחוב שנקרא על שמו? ומה עושים כשמוצר טעים לא מתאים לכללי השם (רמז: מחליפים את הכללים). כנסו ותיהנו.

כתיבת תגובה