הותר לפרסום: בועז יונה מ’חפציבה’ הוא החשוד בהסתרת נכסיו

החשד: בועז יונה, מנכ”ל חברת חפציבה שריצה מספר שנים בכלא לאחר שגרם לקריסתה והותיר משפחות רבות ללא קורת גג שעליה שילמו ממיטב כספן – הסתיר סכומים הנאמדים בעשרות מיליוני שקלים מפני נושיו כדי להימנע מתשלום חובותיו | לפי החשד, הוא הקים בין היתר חברה ורשם חשבונות בנק שהיו בשליטתו, על שם מקורביו | ומתי החלה להיבנות הווילה בכפר שמריהו – הרשומה על שם חמותו?

מנכ"ל חפציבה לשעבר, בועז יונה בדיוני ביהמ"ש ב-2008 | צילום ארכיון: אנה קפלן, פלאש 90

הותר לפרסום כי בועז יונה, מנכ”ל קבוצת הבנייה והנדל”ן ‘חפציבה’ לשעבר הוא איש העסקים החשוד בהעלמת הכנסות מנושיו בהיקפים גבוהים. בנוסף, אשתו של יונה, תמר, והוריה – יצחק ותרצה צ’סלר, עוכבו לחקירה בחשד שהעביר נכסים על שמם והשתמש בהכנסות מהם.

כזכור, השבוע (ב) פורסם כי בתום חקירה סמויה של היחידה הארצית לחקירות של הממונה לחדלות פירעון במשרד המשפטים עוכב לחקירה איש עסקים בתחום הנדל”ן המצוי בהליכי פשיטת רגל. צויין כי האיש הסתבך בעבר בקריסת קבוצת חברות בנייה – ועתה רצה להסתיר את הכנסותיו כדי שאלה לא ייתבעו על ידי נושיו.

250/200 סייד בר + קובייה

עתה מתברר, כי יונה חשוד בכך שפעל לאורך זמן ממושך בסיוע מקורביו, ורישום חברה על שם אשת חבר בעל אמצעים, כדי להסתיר את הכנסותיו ונכסיו מנושיו הרבים. ההכנסות שצבר – ונמנע מלרשום אותן על שמו כדי שלא לשלם אותן לנושיו, להם הוא חייב כ-1.8 מיליארד שקלים בעקבות התרגילים הכספיים שביצע ב’חפציבה’ – השיג יונה ממתן שירותים לחברות בנייה שונות שלהן ייעץ.

כזכור, בשנת 2007 קרסה חפציבה בקול רעש גדול, ובנובמבר 2008, קבע בית המשפט המחוזי בירושלים כי יונה חייב לשלם קנס בסך 8 מיליון שקל וגזר עליו שבע שנות מאסר. מסתבר שמנכ”ל חברת הבנייה ביקש שלא להשיב את הכספים שהרוויח בתקופה שלאחר מאסרו לנושיו, ולכן בחר להעלימם תחת חשבונות בנק שלא על שמו, או חברות על שם אנשי קש.

השכיר שהרוויח מיליונים

לפי פרסום של עמיר קורץ ב’כלכליסט’ יונה הסתיר סכומים הנאמדים בעשרות מיליוני שקלים, בין היתר, באמצעות החברה שכאמור לעיל, הייתה רשומה על שם אשת חברו התעשיין, והחברה הנפיקה לו, על פי החשד, תלוש שכר חודשי בגובה אלפי שקלים בודדים – משכורתו הלגיטימית לכאורה של מי ששימש שכיר כביכול בחברה. אלא שרק על הכנסות אלה דיווח יונה למנהל המיוחד שמונה לנכסיו, וטען כי זו משכורתו היחידה.

הדיירים פולשים אל הדירות הבלתי מוכנות – בימי קריסת חפציבה | צילום: אוראל כהן, פלאש 90

בכך, הוכיח יונה כי אין לו הכנסות וניהל הליכי פשיטת רגל (הפטר) כדי שלא לשלם כספים לקופת כינוס נכסיו, בשל היותו חסר כל. לכל אורך התקופה המשיך יונה, על פי החשד להעניק בשם החברה שבה עבד, שירותי ייעוץ וליווי שונים לחברות נדל”ן ובתמורה קיבל יונה מהחברות (שלפי דבריו של עמיר קורץ, פעלו בתמימות, מבלי לדעת, כנראה, על מעשיו של יונה) תשלום בסכומים נכבדים שזרמו לחברה שבאמצעותה פעל יונה.

Inner article

לפי ‘כלכליסט’, יונה לא קיבל בפועל את עיקר הכספים שהיה זכאי להם ממתן שירותי הייעוץ והליווי, ועל פי החשד אלה התקבלו בתור התחייבויות עתידיות שנאמדים במיליוני שקלים, “וזאת על מנת להסתיר את הכספים עד שיקבל את ההפטר שהוא ביקש”, לפי הדיווח.

במהלך החקירה עלו ראיות לפיהן יונה היה למעשה העובד היחיד כביכול שפעל במסגרת אותה חברה, שלמעשה שימשה כפלטפורמה להברחת הכנסותיו.

עוד דווח כי מחומרי החקירה על שיונה הבריח מנושיו בעלות על וילה יוקרתית בשווי עשרות מיליוני שקלים בכפר שמריהו ואת הכנסותיו מדמי השכירות שלה. הבית רשום על שם חמותו ונבנה בתקופת הדמדומים של חפציבה. החשד הוא כי הכסף מדמי השכירות עבר ליונה ומשפחתו באופן עקיף. אם הדבר נכון, הרי שיונה לא החל בהסתרת נכסיו כששוחרר מהכלא ב-2012, אלא כבר בשנים 2006-7, כשידע את מצבה של החברה שניהל.

החקירה, שהפכה השבוע לגלויה, צפויה להימשך בתקופה הקרובה.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה