"הזדמנות להוציא את תחום הביטוח מהקיבוע"

רגע אחרי ש'מקס' נכנסת לענף כמשווקת, גם הטלפניות מישראכרט עומדת להציע לכם מבצעי ענק בהצטרפות לביטוח של החברה • "אין לנו מידע על הלקוח ברמות שלרשתות החברתיות יש. אנחנו יודעים איפה קנית, לא מה קנית" • אורי אלון, המשנה למנכ"ל ישראכרט ומי שהוביל את מהפכת ההצטרפות של החברה לשוק הביטוח העניק ראיון ל'דה מרקר' בו צפה את פני העתיד • 'ביזנעס' מגיש ציטוטים נרחבים

אורי אלון, המשנה למנכ"ל ישראכרט | צילום: יוסי זלינגר

"אנחנו חברה גדולה, חזקה, עם אמצעי שיווקי ומערכת יחסים עם לקוחות ועם בתי העסק – כך שנהפוך לסוכן משמעותי בשוק", אמר אורי אלון המשנה למנכ"ל ישראכרט בראיון לג'ניה וולינסקי ב-TheMarker. אלון התמנה לפני כשנה לתפקידו והוא אמון על האסטרטגיה והדאטה בחברה. אלון היה זה שהוביל את הכניסה של ישראכרט לעולם הביטוח.

הרישיון להקים סוכנות ביטוח קובע כי הפעילות בתחום הביטוח תתחיל בהתקשרות עם ארבע חברות ביטוח לפחות, וכי העמלה שישלמו לה חברות הביטוח תהיה אחידה – כך שישראכרט תשמש סוכן אובייקטיבי. אלון צופה בראיון שהרבה יותר מארבע חברות ביטוח ירצו לעבוד עמה. "אני לא מאמין שיהיו כאלה שלא ירצו לעבוד אתנו, ואנחנו נראה מגוון חברות, גם גדולות וגם ישירות". בשלב ראשון יתמקדו בחברה בביטוח אלמנטרי: רכב, דירה, נסיעות לחו"ל, וגם ביטוחים לעסקים. על פי התוכנית, ההצעות לביטוחים יחלו לזרום אלינו ב-2021.

תחרות עזה על הביטוח האלמנטרי

ישראכרט היא חברת האשראי הגדולה בישראל, עם יותר מ-3 מיליון לקוחות וחברת כרטיסי האשראי השנייה שמקבלת רישיון להקמת סוכנות ביטוח, אחרי מקס, שקיבלה רישיון ביוני. כניסת חברות כרטיסי אשראי שהופרדו מהבנקים לענף הביטוח, היא חלק מיישום חוק שטרום להגברת התחרות במערכת הבנקאות. לאחר שהושלמה הפרדתה מבנק הפועלים בחודש מרץ, ישראכרט הגישה בקשה לרישיון. לדברי אלון, "חוק שטרום איפשר לנו להיכנס לתחומים נוספים, והחלטנו על ביטוח".

על השאלה של המראיינת למה דווקא ביטוח? עונה אלון כך: "ביטוח הוא תחום חשוב מאוד לצרכנים ובמשך שנים היה די מקובע. דווקא בשנה האחרונה רואים התעוררות, עם כניסת ליברה ו-ווישור והסטת החברות המסורתיות לדיגיטל. תחרות מעוררת את כל השחקנים. המחירים לצרכן בתחום ביטוחי הרכב ירדו בשנה האחרונה ואין ספק שכניסת ישראכרט יכולה להשפיע וליצור עוד יותר תחרות".

שיטפון של מידע אישי

מהריאיון עולה כי האישור לישראכרט לווה בהתנגדות עזה מצד סוכני הביטוח, שניסו לבלום את המהלך בכנסת ובבית המשפט. לדברי אלון "הטענה העיקרית של לשכת סוכני הביטוח היתה היתרון כי לחברות כרטיסי האשראי יש יתרון לא הוגן על פני הסוכנים, שיאפשר להן לקבל מידע ייחודי על הצרכנים מניתוח הרכישות שלהם – ולפנות אליהם בהצעות שיווקיות לרכישת ביטוח לפני כל מתחרה אחר".

Inner article

אלון דוחה את הטענות, ומציין כי החששות לניצול מידע על ידי חברות האשראי לא מוצדקים. "גם לסוכני ביטוח יש המון מידע על הלקוח, למשל הסוכן יודע מתי הפוליסה של הלקוח מתחדשת. צריך גם לזכור שאנחנו חברה שמפוקחת על ידי שני רגולטורים, בנק ישראל ורשות שוק ההון. אנחנו פועלים לפי כללים ברורים מאוד, ובטח שכחברה ציבורית לא נעשה שום שימוש פסול במידע".

הנושא של המידע הרב שנאסף על הלקוח ושמירה על הפרטיות מעסיקה כיום רבות את מקבלי ההחלטות. במהלך הריאיון הוא מזכיר את הקפאת רפורמת התשלום באפליקציות בתחבורה הציבורית, שהיתה אמורה לצאת לדרך, בטענה לפגיעה בפרטיות המשתמשים. לדבריו המכרז נעצר "על ידי גורמים אינטרסנטיים. זה ניסיון לעצור תחרות, אף שעכשיו זה עיתוי מצוין לצאת לדרך, עם הריחוק החברתי".

הביטוח הדיגיטלי

אין ספק שלחברת האשראי יש מידע רב על ההתנהלות של הלקוח, תנועתו והעדפותיו האישיות. אלון הודף את הביקורת כלפי ישראכרט בשתי תשובות: "כתבו עלינו שיש לנו מידע ברמת 'האח הגדול'. בעולם של פייסבוק וגוגל חוק הגנת הפרטיות הוא מיושן, וכל מה שאנחנו נעשה לא משתווה להן". בתשובה אחרת הוא עונה: "המידע אצל חברת האשראי מצומצם יותר מזה שקיים אצל רשתות שיווק. אני לא רוצה להיכנס לדוגמה פרטנית – אבל אנחנו יודעים רק איפה קנית, לא מה קנית". בשורה התחתונה לטענת אלון, חברת האשראי, שיודעת את רמת הצריכה האמיתית, יכולה לבנות פוליסה מדויקת יותר ברמת המחיר וגם הרבה יותר מתאימה לצרכים.

בהמשך מספר אלון ל- TheMarker איך הולכת להיראות הסוכנות. "התכנון הוא לבנות מראש חברה דיגיטלית מהרגע הראשון, וכשהמערך דיגיטלי ויעיל – זה גם יוזיל את המחיר ללקוח". אלון הסביר כי הם מתבססים על ניסיון ארוך טווח שצברו הוא וגלעד שמחוני בתחום הדיגיטלי.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה