העובד ישלח פקודה למחשב באמצעות מחשבה בלבד

כך עולם העסקים מתכונן לעתיד הטכנולוגי בו 'מציאות רבודה', 'ערים עם תחושות' ורובוטים חברותיים, מהווים חלק אינטגרלי מהמציאות • מחקר עתיד החיים המחוברים טוען שכבר בעשור הקרוב חיינו ישתנו לחלוטין

טכנולוגיית מציאות רבודה במטוסים | צילום: מאת Telstar Logistics - flickr, ויקיפדיה

קבוצת חברות 'דל טכנולוגיות', מפרסמת את תוצאות המחקר 'עתיד החיים המחוברים', אשר בדק כיצד הטכנולוגיות המתפתחות של היום, ישנו לחלוטין את החיים של כולנו עד שנת 2030. התוצאה הבולטת, פחד מאיבוד הפרטיות לצד התארגנות ראשונית בדרך לטכנולוגיות החדשות.

קבוצת דל טכנולוגיות מספקת שירותים, החל ממוצרי קצה בתחום המחשוב האישי והעסקי, דרך מוצרי ליבה בתחומי תשתית אחודה, שרתים, אחסון ואבטחת מידע, וכלה בטכנולוגיות ענן.

Box

לצורך עבודתה וההתאמה של המציאות המתפתחת לאתגרים הרבים, עורכת הקבוצה מחקרים המבררים את דעתם של מנהלי ארגונים ברחבי העולם, ביחס לפלטפורמות דיגיטליות חדשניות וכניסתן למערך העבודה השוטף. המחקר האחרון שנערך בשיתוף IFTF (Institute for the Future) ו-וונסון בורן (Vanson Bourne), סקר 4,600 מנהלים ביותר מארבעים מדינות.

על פי המחקר, טכנולוגיות כמו מחשוב קצה, בינה מלאכותית (AI), 'מציאות מורחבת' (XR, Extended Reality, IoT, 5G) ועוד, ישתלבו זו בזו ויובילו לחמש תנודות מרכזיות בעשור הקרוב. לדברי החוקרים, לתנודות אלה, יהיה את הכוח לשנות חיים ברחבי העולם כולו.

ראשית, מציאות מרושתת – במהלך העשור הקרוב מרחב הסייבר יהפוך בהדרגה לשכבה 'מעל' המציאות שלנו, על כל המשתמע מכך.

שנית, ניידות מרושתת – רכבי המחר יהיו מחשבים על גלגלים. אנחנו נסמוך עליהם יותר ויותר שייקחו אותנו לאן שנבקש במרחב הפיזי, כאשר מרבית האינטראקציות שלנו יהיו במרחב הדיגיטלי, מכל מקום שנרצה.

שלוש. מערים דיגיטליות לערים עם יכולות חישה – ערים 'יתעוררו לחיים' באמצעות תשתית נוירונים משלהן, עם חפצים חכמים ומחוברים, מערכות דיווח עצמי ואנליטיקות מוכוונות AI, שישלטו בתשתיות הערים.

ארבע. מערכת תפעול מחיה – כל אחד מאיתנו יגובה על ידי מערכת "תפעול מחיה" מותאמת אישית ברמות הגבוהות ביותר אשר תהיה מסוגלת לצפות את צרכינו ולתמוך באופן יזום בפעילות היומיומית שלנו, לטובת פינוי זמן והתייעלות.

Inner

 

והתנודה החמישית, רובוטים כשותפים חברתיים – המכונות והרובוטים יהפכו לשותפים טבעיים בחיינו, ישפרו את הכישורים שלנו וירחיבו את היכולות שלנו. בנוסף, הם גם ישתפו מידע וידע ברשת הרובוטים שלהם, בכדי למקד את החידושים ולהאיצם לטובת התקדמות בזמן אמת.

מהמחקר עולה כי 56% מהנשאלים, טענו כי יקבלו בזרועות פתוחות אינטראקציות עם המציאות הווירטואלית והרבודה בעסקים. אותו אחוז נשאלים אף סבר, כי יקבל בשמחה עובדים אשר מצוידים בטכנולוגיה, המאפשרת שליטה במחשבים באמצעות המוח שלהם (בעזרת ממשקי מחשב מוחיים).

השינויים הללו מעסיקים כבר עסקים רבים ו-76% מהמנהלים שהשתתפו במחקר, מצפים לתכנן מחדש את זמנם על ידי ביצוע של יותר ויותר משימות באמצעות אוטומציה. יותר ממחצית העסקים העידו כי הם צופים ש'מציאות מרושתת' תהייה דבר שבשגרה.

על פי המחקר, שינויים מוכווני טכנולוגיה, צפויים לאתגר אנשים וארגונים כאחד. בהתאם, ארגונים המעוניינים לרתום את כוחן של טכנולוגיות אלה, יצטרכו לנקוט צעדים כדי לאסוף, לעבד ולהטמיע את הנתונים באופן יעיל, על מנת לעמוד בקצב החדשנות המהיר.

המחקר טוען, כי ממשלות יצטרכו ללמוד כיצד לעבוד יחד על מנת לשתף את הנתונים שלהן, כאשר הערים יהפכו מערים דיגיטליות חכמות לערים עם יכולות חישה.

מאידך, עלו במחקר חששות מובנות בנוגע למהימנות (והגינות) האלגוריתמים השונים, אשר עושים הכל, החל מההחלטה איך ואיזה עובד להעסיק, ועד לאיזו הלוואה לקחת, והן חששות מאובדן פרטיות.

כך 44% מהנשאלים התייחסו לסוגיית הסדרת נושא הבינה המלאכותית בארגון שלהם והבהרת אופן השימוש בה. לעומת זאת, מספר עצום של 74% מהנשאלים אמרו, כי הם מודאגים מאתגר פרטיות הנתונים ורואים פה בעיה מרכזית שיש לטפל בה. הנתון האחרון מעמיד את כל ההתקדמות במצב של המתנה מסוימת, עד לפתרונות איכותיים ואמינים בתחום הפרטיות.

נוסיף כי המחקר אודות 'עתיד החיים המחוברים' מבית דל טכנולוגיות בשיתוף מומחים מרחבי העולם, הנו החלק השלישי והאחרון בסדרת המחקרים בנושא 'עתיד עולם העבודה והטכנולוגיה', אשר כוללת גם את 'עתיד עולם העבודה' ו'עתיד הכלכלה', אשר פורסמו מוקדם יותר השנה.

כתיבת תגובה