הקמעונאים מתלוננים: "בעלי ממון השתלטו על ShoppingIL"

48 שעות של חגיגת קניות ישראלית החלו אמש במתחם ShoppingIL של גוגל-ישראל, אבל נראה שהשנה החמישית רחוקה מהצלחת שנותיה הראשונות • גורם בענף הפרסום: "לקוחותיי חווים צניחה של מאות אחוזים במכירות במסגרת המיזם"

כחול-לבן בטופ 3, אך המיזם כולו - בשפל. ShoppingIL

לאחר שאומות העולם ייסדו את מסורת ימי חגיגות הקניות, ולא משנה אם תכנו אותו "יום שישי השחור" או סתם "יום סיני" צרכני, בישראל העדיפו לעסוק בדברים אחרים – עד שהגיעה גוגל והשיקה בישראל את ShoppingIL.

'ביזנעס' מתרחב בניו-מדיה: מהיום, כל העדכונים – גם בוואטסאפ!

250/200 סייד בר + קובייה

תחת כותרת חגיגית כתבו בגוגל לבעלי העסקים "זו כבר מסורת! חגיגת הקניות הישראלית ברשת חוזרת", על המיזם שלהם, שהופק השנה על ידי משרד הכלכלה ומנוהלת על ידי קבוצת זאפ. "ShoppingIL, חג הקניות הישראלי ברשת, חל בחודש נובמבר, הידוע כחודש בו חוגגים ברחבי העולם חגי קניות בינלאומיים (כגון חג הרווקים הסיני, בלאק פרידיי, סייבר מאנדיי וכו׳). המסורת החלה בנובמבר 2014 ביוזמת Google ישראל במטרה לחזק ולקדם את תעשיית ה-eCommerce המקומית ולהעניק לגולשים הישראליים חוויה חיובית ומשתלמת בעת ביצוע רכישה באתרי אינטרנט ישראלים", נכתב בפניית ההצעה לבעלי העסקים.

אלא שנראה כי מעבר לכותרות הססגוניות, אין ממש בדברים. זאת, למרות שבעבר רשם המיזם הצלחה סוחפת במכירות. "בשנים הראשונות היו מכירות ומבצעים יפים", אומר גורם בענף הפרסום שמריץ לקוחות במסגרת המיזם. לדבריו, המיזם הביא ל"עליה של מאות אחוזים במכירות" בשנים הראשונות של המיזם. "בשנתיים האחרונות היה פושר. עליה קלה בלבד! והשנה מת לגמרי", הוא טוען בתוקף. לדבריו, "כמעט כל המשתתפים מדווחים על כך".

אותו הגורם אף האשים בכישלון המיזם את ענקית הצרכנות המנהלת את ShoppingIL. "הם השתלטו על המיזם והרגו אותו עם קידום של בעלי ממון", תקף. לדבריו, הישראלים שומרים את הענק לחגיגות הקניות הבינלאומיות, "החודש יש מלא מבצעים בינלאומיים. 11.11 יום הרווקים הסיני;24.11 בלאקפריידי – הישראלים מחכים לבינלאומי".

בזירה הצרכנית ניתן להבחין במגמת אכזבה לא פחותה ואלה טוענים ל'מבצעים' המשקפים את מחיר השוק. כך למשל, בקבוצת וואטסאפ שאל אחד החברים לגבי "מבצעים מומלצים" והופתע לגלות הצעה למוצר שמחירו "500 במקום 600 ₪", אך להפתעתו גילה כי חבר אחר באותה הקבוצה רכש את המוצר ביום עסקים רגיל ב- 450 ₪.

870/135 ליינר ארטקל

מתחם כחול-לבן

את משרד הכלכלה הנוטלת חלק במיזם ShoppingIL אי אפשר להאשים בכישלונות, שכן למרות הכל עדיין היא לא שולטת בגוגל-ישראל. שם בחרו לפעול ככל שהתאפשר להם ויזמו הקמת מתחם ייעודי ליצרנים כחול-לבן בעלי "תו מיוצר בישראל".

בהודעה לעיתונות שפרסם המשרד נכתב כי "מתחם כחול-לבן באירוע הקניות ShoppingIL של גוגל, אשר הופק ע"י משרד הכלכלה והתעשייה באמצעות לפ"מ, רושם פופולריות רבה בקרב הישראלים והישראליות שבוחרים להתרשם במתחם הייעודי המקודם על ידי מטה כחול- לבן במשרד הכלכלה והתעשייה בשיתוף עם גוגל". עוד נכתב בהודעה, כי "המתחם נמצא בשלישייה הפותחת מבחינת צפיות של הגולשים והגולשות וימשיך לפעול בחג הקניות הישראלי עד סוף האירוע, יום חמישי 8.11".

לדברי שר הכלכלה והתעשייה אלי כהן, "שיתוף הפעולה בין מטה כחול-לבן ו- ShoppingIL ביוזמת Google להקמת מתחם ייעודי כחול-לבן ליצרני אופנה ישראלים, הינו נדבך חשוב נוסף למאמצים המושקעים על ידי משרד הכלכלה והתעשייה לסיוע ליצרני האופנה לקדם עסקיהם, למכור יותר ולעבור לצמיחה וגידול למרות התחרות הרבה".

נעמה קאופמן-פס, המשנה למנכ"ל ויו"ר מטה כחול-לבן במשרד הכלכלה והתעשייה, אמרה אמש כי "המהלך יגדיל משמעותית רכש מוצרי טקסטיל ואופנה כחול-לבן על ידי הציבור".

אלא שגם כשמדובר בפופולריות, בזמן שבו ההשוואה מבוססת אך ורק בין הקטגוריות השונות השנה, ללא השוואה לאותן קטגוריות בארבעת השנים קודמות, לא מן הנמנע שהפופולרי ביותר השנה שווה ערך לקטגוריה הפחות פופולרית לפני 5 שנים. מה שבטוח, זה שאם גם הצרכנים וגם הקמעונאים מתלוננים, על גוגל-ישראל לעשות בדק בית לפני שזה יהפוך לעוד מיזם נכחד.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה