התמכרות לנובמבר סייל? תופעה עתיקה יותר משאתם חושבים

נובמבר SALE: עבור אלה הסובלים מקניינות כפייתית – חודש הקניות הבינלאומי הוא הזדמנות מצוינת לרכוש מוצרים ופרטי לבוש במחירים שווים אך גם תקופה מאתגרת במיוחד | מה התסמינים לתופעה, אלו דרכי טיפול מוצעות וכיצד העידן הדיגיטלי נכנס למשוואה שהתגלתה כבר ב-1892? | כך תזהו התמכרות

קניות עלולות לגרום להתמכרות

נובמבר הפך בשנים האחרונות לחודש הקניות הגדול שגורם לרבים מאיתנו לפתוח את הארנק. מבצעים והנחות, סיילים שווים ומבצעי אחד פלוס שקורצים אלינו מכל פרסומת בעיתון יכולים לעיתים לבלבל אותנו ולגרום לנו להוציא כספים מיותרים. הנאה מקניית מוצרים ופרטי לבוש אינה דבר רע לכשעצמו, אך כאשר מדובר על צורך שאין עליו שליטה, שהתחושות, כאשר לא מצליחים לספק אותו, הן של כישלון, דיכאון ולחץ נפשי מתגבר, כדאי לנו לבדוק האם מדובר בהתמכרות לקניות.

התופעה, שהתגלתה לראשונה בשנת 1892 ע"י פסיכיאטר צרפתי. קנייה כפייתית, "אוניומאניה" בשפה המקצועית (חיבור של המילים מהשפה היוונית שפירושן 'שיגעון' ו'קניות'), מוגדרת כעיסוק בקנייה ותהליך רכישה של דברים בפרקי קנייה תכופים או כאלו הנעשים ע"י דחפים מכריעים שנחווים כבלתי ניתן לעמוד בפניהם. התופעה נחשבת לרוב כתגובה נפשית ראשונית לרגשות שליליים, המביאה להרגשה של סיפוק לטווח קצר אך בסופו של דבר גורמת לתוצאות מזיקות בפן האישי, המשפחתי, הכלכלי והחברתי.

"אנשים רבים עורכים מדי פעם מסעות קניות, במיוחד סביב אירועים מיוחדים (לפני שמחה משפחתית או חגים) ומוציאים עליהם סכומים גבוהים. למעשה, קניות כפייתיות לא קשורות לגובה הרכישה, אלא למידת העיסוק, רמת המצוקה האישית וההתפתחות של רגשות שליליים כמו רגשי אשמה ובושה", אומר פרופ' אנטולי קריינין, פסיכיאטר בכללית במחוז חיפה וגליל מערבי.

הוא מסביר, כי תהליך הקנייה הכפייתית מחולק לארבעה שלבים:

1 . ציפייה – התעסקות ברכישת פריט ספציפי או בקניות בכלל. 2. הכנה – תכנון הליכה לקניות או גלישה באתרי קניות. 3. קניה – אירוע הקניות בעצמו. 4. הוצאה (תשלום) – חלק רגשי הקשור להוצאת כסף על הרכישה עצמה.

ההשלכות של הקנייה הכפייתית בדרך כלל נמשכות זמן רב לאחר מסע הקניות, ועלולות להיות הרסניות בתחומים רבים בחיים: נישואין, מערכות יחסים עם קרובי משפחה וחברים, פגיעה פיננסית ואף הסתבכות עם החוק. הלחץ הנובע מכך עלול להוביל להיווצרות או העצמה של הפרעות/מחלות גופניות שונות.

סקירת הספרות מראה כי גורמים משפחתיים וחברתיים ממלאים תפקיד מפתח בהתהוות הקנייה הכפייתית. הצורך בשליטה, ערכים חומרניים, הערכה עצמית נמוכה, אימפולסיביות, דיכאון, חרדה, מסוגלות עצמית, אופטימיות ואסטרטגיות התמודדות נמצאו בין היתר גם הם מנבאים אישיים תקפים של קנייה כפייתית. בעשורים האחרונים משתרשת באוכלוסייה תרבות קניה פשוטה, קלה ומהירה הכוללת קניות מכל מקום ובכל זמן באון-ליין. כרטיסי אשראי הזמינים בכל רגע עם אפשרות לחלק קניה לתשלומים מהווה עוד מכשול לאלה הסובלים מהתמכרות לקניות. לדברי פרופ' קריינין, "הכל עניין של מינון, קניה יכולה להוות דרך חיובית של ביטוי עצמי ולעומת זאת הגזמה וחוסר שליטה מהווים סיכון".

Inner article

אצל אנשים הפונים לעזרה מקצועית נמצא כי בחלק מהמקרים ישנה תחלואה כפולה של חרדה, דיכאון או צדדים של הפרעות אישיות, כמו גם התמכרויות התנהגותיות אחרות.

כאשר מזהים סימנים ראשונים יש לעצור את ההתנהגות ההרסנית ולהחזיר את השליטה על הרגלי הצריכה, לא ללכת למקומות מפתים או ללכת בליווי, לעשות סקר מחירים טרם כל קנייה נחוצה ולמצוא חיזוקים פנימיים להרגיש טוב ללא תלות בסממנים חיצוניים.

נכון להיום הטיפולים המומלצים לסובלים מהפרעת קנייה כפייתית הינם טיפול קוגניטיבי התנהגותי וטיפול קבוצתי ולעיתים טיפול תרופתי. "כאשר מדובר בקרוב משפחה שאתם חושדים שסובל מהפרעה ואתם לא יודעים כיצד לסייע לו, מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע שיכול לעזור לאבחן את הרגשות שלכם ולתת פרספקטיבה טובה יותר על הנושא. יש להימנע מהאשמה וביקורת שעלולים להזיק ולהחמיר את המצב".

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה