יהדות התורה משקיעה בפרסום ברשתות החברתיות

יהדות התורה השקיעה בקידום עמוד המפלגה בפייסבוק 28 אלף שקלים • מדובר בסכום הנמוך ביותר מבין כל המפלגות • כחול לבן היא שיאנית הפרסום הפוליטי בפייסבוק עם הוצאה של כ-6.5 מיליוני שקלים

עמוד הפייסבוק של נתניהו עם כ-2.5 מיליוני עוקבים

המיילים האחרונים שנוחתים בתיבת המייל מאת אגודת ישראל, מלמדים על שינוי כיוון במפלגה. למישהו שם נפל כרטיס הסים בראש, שמצביעי המפלגה לא גרים רק בתיבות הדואר עם המודיע או המבשר, אלא חלק מקהל היעד הפוטנציאלי שקוע ראשו ורובו בדיגיטל. לפיכך, אם רוצים למצות את הפוטנציאל הפנימי של המפלגה, יש צורך לפנות גם אל קהלים אלה ולדבר איתם בשפה שלהם.

מתוך יריעה מעניינת שפורסים ליאור פלג ויהודה שלזינגר ב'ישראל היום', נראה שביהדות התורה החלו לדבר גם בשפת הפייסבוק. צמד הכתבים מביאים ומנתחים את סכומי הפרסום שהושקעו בהפצת פוסטים פוליטיים בפייסבוק ובאינסטגרם.

על פי הכתבה, יהדות התורה השקיעה בפרסום מאז חודש אוגוסט, 28,000 שקל. סכום זה שולם על קידום העמוד של המפלגה בפייסבוק. אלא שאם חשבתם שבסכום זה קנתה המפלגה את כל עולמה, בבדיקה קלה תגלו, שמדובר בסכום הנמוך ביותר ברשימת השקעות המפלגות בתחום, כאשר המפלגות הנמצאות בראשה, השקיעו כבר כמה מיליונים טובים.

את הרשימה חותמת כאמור יהדות התורה, כאשר יו"ר ימינה, נפתלי בנט, הוציא כ־38 אלף שקל מאז אוגוסט, ואיילת שקד, שהייתה יו"ר המפלגה בסבב הקודם, הוציאה כ־75 אלף שקל. בש"ס קידמו בעיקר את העמוד של יו"ר הסיעה, אריה דרעי, בסכום של 276 אלף שקל.

בניתוח הנתונים, מציינים הכתבים ב'ישראל היום', כי קמפיין הבחירות הנוכחי, מתאפיין באופן מובהק במסעות שטח של המפלגות ברחבי ישראל. אך אין זה אומר שהמפלגות זנחו את הפרסום ברשתות החברתיות. מאז חודש אוגוסט 2019, הושקעו בפרסום בפלטפורמות של פייסבוק, בנושאים פוליטיים כ־24 מיליון שקלים, בסך הכל.

בדיווח הם מציינים, כי ב-90 הימים האחרונים, מסתמן שבליכוד הורידו רגל מהגז, בכל הנוגע לפרסום הדיגיטלי, בעוד כחול לבן המשיכו להשקיע סכומים עצומים בפרסום בניו מדיה. כמה? מאז חודש אוגוסט הוציאה מפלגת כחול לבן, 6,199,977 שקלים על פרסום בניו מדיה, לעומת 2,383,662 שקל שהוציאה מפלגת הליכוד.

איפה הכסף? בפייסבוק

מדובר בסכומים שיוצאים מכיסו של משלם המיסים, היישר לקופות אתרי האינטרנט. אם תרצו, מדובר בכסף שעף לחו"ל ואינו מפרנס את העסקים בארץ. כך למשל, יאיר לפיד (איפה הכסף?) שילם לפייסבוק מאז אוגוסט, לא פחות מ-1,958,507 שקל, לצורך קידום פוסטים פוליטיים. בני גנץ התעלה עליו והעביר לפייסבוק סכום של 2,464,054 שקלים, 109 אלף מתוכם רק בשבוע האחרון. ואילו יו"ר העבודה־גשר־מרצ, עמיר פרץ, שילם סכום של 453 אלף שקלים.

בכחול לבן לא הסתפקו רק בתשלום על העמודים האישיים. עבור קידום ממומן של העמוד הרשמי של המפלגה, שולם סכום של 785,276 שקל. שני האישים הנוספים בקוקפיט הצפוף של כחול לבן, משה (בוגי) יעלון וגבי אשכנזי, העשירו את קופתה של פייסבוק בסכומים 534,608 שקל ו-435,532 שקל בהתאמה.

לעומתם, יו"ר המפלגה שהואשמה בבחירות לפני כשנה בהפעלת מערך אדיר של חשבונות מזויפים באינטרנט – ראש הממשלה ויו"ר הליכוד, בנימין נתניהו – שילם על קידום עמוד הפייסבוק שלו, סכום של כ־1.8 מיליון שקלים מאז אוגוסט. עמוד הפייסבוק הפופולרי של ראש הממשלה, נהנה מכ־2.5 מיליון עוקבים, וההוצאה בליכוד על הפרסום בניו מדיה, הושקעה בעיקר בעמוד זה. בסך הכל הושקעו בליכוד כ־2.4 מיליון שקל, בשקלול עמודי הפייסבוק של כל צמרת המפלגה.

איך אומרים פייסבוק ברוסית

הדיווח ב'ישראל היום' מצביע על כך, שרשימת העבודה־גשר־מרצ, השקיעה סכום חסר פרופורציה ביחס לרשימות האחרות, בהתחשב בגודל הרשימה: כ־1.6 מיליון שקלים מאז אוגוסט שעבר. (בחלק מהתקופה שנבחנה, מרצ התמודדה בנפרד מהעבודה־גשר). יו"ר הרשימה, עמיר פרץ, הוסיף לקופת פייסבוק כ־715 אלף שקל, לקידום הפוסטים שלו, ואילו יו"ר מרצ ניצן הורוביץ הוציא כ־406 אלף שקלים.

מפלגת ישראל ביתנו, שבוחרת מרצונה ה(לא)טוב, לתקוף את החרדים ולהציל את רוסיה הישראלית, השקיעה בעמודי הפייסבוק של היו"ר אביגדור ליברמן. מאז אוגוסט 2019 סכום של כ־576 אלף שקל. סכום זה שולם על העמוד בעברית, בעוד על העמוד ברוסית שולם כ־170 אלף שקל. בעמודי הפייסבוק של המפלגה עצמה, בשתי השפות, הושקע סכום של כ־100 אלף שקל בסך הכל.

בפייסבוק מציינים, כי הם מנגישים את המידע הזה לכל הגולשים, כחלק ממדיניות החברה להפוך את נושא המודעות הפוליטיות ל"שקופות" יותר.

בסוף השבוע פורסם, כי ראש הממשלה שוחח טלפונית עם מייסד פייסבוק, מארק צוקרברג, ודרש ממנו לפעול בהגינות ובשקיפות כלפי תומכי הימין, שלדעתו ננקטת נגדם יד קשה, תוך ניהול 'איפה ואיפה' כלפי בוחרי שאר המפלגות. צוקרברג הבטיח "לקחת את דבריו בחשבון"…

כתיבת תגובה