כך תכינו את עצמכם ומשפחותיכם לחורף בדרכים

החורף רק החל וכבר תשע משפחות ליוו את יקיריהן שנהרגו בדרכים למנוחת עולמים, אולם להן לא תהיה מנוחה עוד לעולם • עמותת אור ירוק מוציאה הנחיות וכללים להתנהגות בדרכים בתקופת החורף

נהיגה בחורף | צילום: עמותת אור ירוק

בסוף השבוע החורפי הראשון של חורף תש”פ, נהרגו ל”ע בכבישי הארץ תשעה בני אדם בתאונות שונות, שחקירת נסיבותיהן טרם הסתיימה. במוצ”ש האחרון עברה מדינת ישראל לשעון חורף: החשיכה מקדימה להגיע ואיתה גם הגשמים, שהופכים את הכבישים לחלקים וכן ערפל, שלוליות ענק בדרכים ואפלוליות לאורך שעות היממה, המאפיינים את העונה הקרה בשנה.

על פי נתוני עמותת אור ירוק, המבוססים על נתוני הלמ”ס, עולה כי בחורף שעבר (חודשים נובמבר 2018 עד מרץ 2019) נפגעו בתאונות דרכים 9,317 בני אדם. עוד עולה מהנתונים, כי במהלך חודשים אלו, נהרגו 145 בני אדם בתאונות דרכים, ו-931 נפצעו באורח קשה. המשמעות היא שבמהלך חמשת חודשי החורף בשנה החולפת, נהרג אדם, בכל יום בממוצע, בתאונת דרכים.

250/200 סייד בר + קובייה בכתבה

למעלה ממחצית מתוך אותם נפגעים בחודשי החורף הקודם, 5,416 בני אדם, נפגעו בתחום העירוני. 49 נהרגו בתחום הערים והישובים ו-549 נפצעו באורח קשה. בירושלים נפגעו 654 בני אדם בחודשי חורף 2018-2019, מדובר ב-149 נפגעים יותר מאשר בחורף 2017-2018 בו נפגעו בעיר 505 בני אדם בתאונות דרכים.

נוסיף עוד כי בחודש ספטמבר 2019 נרשמו 921 תאונות דרכים עם נפגעים, מהן 23 תאונות קטלניות ו-108 תאונות עם פצועים קשה. בתאונות אלו נפגעו 1,509 איש, מהם 23 הרוגים ו-123 פצועים קשה. בנוסף דווחו למשטרה 2,602 תאונות עם נפגעים קל , בהן נפגעו קל 3,222 בני אדם.

מתחילת השנה האזרחית, נהרגו 249 בני אדם בתאונות דרכים עם נפגעים, עלייה של 18% ביחס לתקופה המקבילה.

בבקשה, בבקשה. סעו בזהירות והגיעו ליקיריכם בשלום. עמותת אור ירוק מפרסמת את כללי ההתנהגות בדרכים בתקופת החורף. הדפיסו לכם את הדברים ותלו במיקום בולט (קישור להורדה בסוף הידיעה). זאת לא רשימת מכולת, זאת רשימה להצלת חיים.

בחורף יש להתאים את אופן הנהיגה לתנאי הדרך המשתנים. הכביש רטוב, מרחק העצירה מתארך, ישנן שעות ערות רבות יותר של חושך, הכביש נהיה חלק בגלל תערובות של מים, שמן ואבק, דבר הפוגע באחיזת הצמיגים בכביש. כדי להגביר את הבטיחות בדרכים גם בימי החורף הגשומים מומלץ להקפיד על הכללים הבאים:

הכינו את הרכב: בתחילת החורף, כדאי לבדוק את הרכב במוסכים המורשים, חלקם מעניקים בדיקת חורף חינם. יש לוודא כי המצבר, האורות, והבלמים תקינים ומוכנים לנסיעה בתנאי גשם ובוץ.

סעו לאט: יש להוריד את מהירות הנסיעה ב-10 קמ”ש לפחות ולהגדיל את המרחק מכלי הרכב שמלפנים.

אפשרו כניסת אוויר: מומלץ להשאיר פתח בחלון על מנת שאוויר צח יכנס וימנע אדים ותחושת עייפות.

לתכנן מסלול ולהתלבש בהתאם: כדאי לתכנן את מסלול הנסיעה מראש ולהתלבש בלבוש קליל ולא כבד ומסורבל.

870/135 ליינר ארטקל 2

 

להקפיד על נראות: חשוב להקפיד על הדלקת אורות בכבישים בינעירוניים גם ביום וגם בלילה משום שתנאי מזג האוויר בחורף מקשים על הראיה.

אורות בערפל: בימים שבהם קיים ערפל חשוב לדאוג להדלקת אורות מתאימים בכל שעות היממה.

תקינות הצמיגים: יש לוודא כי צמיגי הרכב תקינים ולא שחוקים או יבשים וכי לחץ האוויר בהם תקין.

תקינות המגבים: יש לוודא כי מגבי הרכב אינם יבשים וכי יש מים במיכל המגבים.

נראות הולכי רגל: להולכי הרגל מומלץ ללבוש בגדים בהירים ולהשתמש במחזירי אור, במידת האפשר, בכדי שלנהגים יהיה קל יותר להבחין בהם.

ארז קיטה, מנכ”ל עמותת אור ירוק: “בעונת החורף נדרשים כל הגורמים להיערכות מיוחדת בדרכים. על משרד התחבורה והבטיחות בדרכים להגביר את ההסברה בנוגע לסכנות הנובעות מתנאי מזג האוויר המשתנים, להעלות את המודעות לאופן הנהיגה המתאים לחורף ולעודד את הנהגים להכין את רכבם לכבישים החלקים ולהצטברויות המים שנוצרות.

“ראשי הרשויות צריכים במקביל להיערך בטרם התגברות הגשמים ולהשקיע בשיפור התשתיות בדרכים העירוניות, לתקן בורות וליקויים בכביש, לנקות את תעלות הניקוז ולמנוע מבעוד מועד הצפות וקריסת תשתיות. בהיערכות מוקדמת מתאימה, בשילוב כוחות של כל הגורמים, נוכל למנוע תאונות ונפגעים רבים”.

קובץ כללי ההתנהגות בדרכים בתקופת החורף, להורדה.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

תגובה אחת ל: "כך תכינו את עצמכם ומשפחותיכם לחורף בדרכים"

  1. נכון מאוד צריך לשמור על בטיחות

כתיבת תגובה