כך תקראו נכון את התחזית הכלכלית של ישראל ל-2019

בעקבות נתוני הלמ"ס שפורסמו לאחרונה, גם במשרד האוצר יוצאים בעדכון תקופתי בנוגע לתחזית הכלכלית של 2019 • האם צדק שר האוצר כחלון בנאומו כי ישראל עמדה ביעדי הגרעון שלה? • ספוילר: לא ממש

משרד האוצר, ירושלים | צילום: Yoav Ari Dudkevitch, פלאש 90

בעקבות סקר הלמ"ס שהתפרסם לאחרונה, עליו עידכננו גם כאן ב'ביזנעס', מיהרו גם באגף הכלכלן הראשי במשרד האוצר להציג נתונים עם סיום 2018 וצפי לקראת 2019. מדובר בנתונים של אנשי המקצוע במשרד האוצר שקצת סותרים את דבריו הנרגשים של כחלון בנאומו בתחילת השבוע, בו בישר לציבור כי "לא סטינו מיעד הגרעון".

'ביזנעס' מתרחב בניו-מדיה: מהיום, כל העדכונים – גם בוואטסאפ!

Box

ראשית, מפרסם משרד האוצר כי לפי הנתונים שבידיו, קצב הצמיחה הצפוי של 2019 אמור לעמוד על 3.1%, זאת בשונה מנתוני בנק ישראל שצפו צמיחה של 3.4%.

גם לגבי הכנסות ממסים ואגרות שונות, ב-2019 יש עליה, אך לא מספקת. משיעור של 306 מיליארד ש"ח ב-2018, יגיעו המסים לסך של כ-318 מיליארד ש"ח – כך כאמור, לפי הערכות הכלכלן הראשי במשרד האוצר.

מדובר בעליה של 12 מיליארד שקלים בלבד, זאת למרות שבעת אישור תקציב 2019 טענו כי נראה עליה של מעל 16 מיליארד ש"ח. כך שגם אם ישנה עליה, היא די צמודה לגידול הטבעי ואפילו לא מגיעה לתחזיות הממשלה.

עד כאן ההכנסות, וכעת להוצאות: לפי פרסומי האוצר, דברים רבים שהתווספו לתקציב גרמו לכך שהמדינה מוציאה יותר מכפי שהיא מכניסה, במשרד האוצר מזכירים את התקציבים עבור זכויות ניצולי השואה, הסכמים מול קופות החולים ואת תלמידי החינוך המיוחד ככאלה ש'אשמים' בגירעון הצפוי של סוף 2019.

ברור לכל בר דעת כי מדובר בטקטיקה בזויה, שכן לא התקציבים הצנועים שקיבלו ניצולי השואה או הגידול בתלמידי החינוך המיוחד – שחלק ממנו (כ-30%) לומדים במוסדות המוכש"ר ואינם מתוקצבים באופן מלא אלא ב-75% בלבד בניגוד לחוק המשווה בין תלמידי החינוך המיוחד מכלל המגזרים – הם אלה שיגרמו לכך שמדינת ישראל תהיה בגירעון בסוף 2019. מדובר ללא ספק בהתנהלות כושלת ובלתי אחראית של אנשי האוצר.

בשורה התחתונה: אל מול הכנסות ממסים בסך משוער של 318 מיליארד ש"ח, תוציא המדינה ב-2019 סכום של מעל 400 מיליארד ש"ח. התנהלות כלכלית למופת.

הגירעון הצפוי ל-2019 עומד על 3.5%, כאשר באוצר אומרים כי הם מקדמים צעדים שיכולים להביא לצימצום הגרעון לרמה של 3.4%.

Inner – Calcala

כך או כך, תחזית הגרעון ל-2019 היא מעט יותר מאותם 2.9% שהיו יעד הגרעון ל-2018, יעד שלטענתו של כחלון ישראל עמדה בו "בלי לשחק במספרים", כפי שאמר ברגש רב בנאומו ה"דרמטי" ביום ראשון.

מי משחק במספרים?

למעשה, בלי למצמץ, כחלון לא רק שיחק במספרים, אלא גם שיקר במצח נחושה. וכעת להסבר:

הגירעון של מדינת ישראל עומד כעת על כ-39 מיליארד שקלים.

יעד הגירעון שנקבע לתקציב 2018 עמד על: 2.94999%. לכאורה מספר מוזר, אך איש הביצוע של כחלון במשרד האוצר, שי באב"ד, שמכהן כמנכ"ל משרד האוצר, הסביר כי האוצר התחייב לשמור על גירעון תקציבי נמוך ככל האפשר ולא יותר מ-3 אחוזים. ומכיוון שכללי החשבון מכתיבים לנו כי החל מ-2.95% המספר מעוגל כלפי מעלה, הרי שנמצא המספר המיוחל: 2.94999%.

זהו הטריק שעשה כחלון שזעק בנאומו כי "לא שיחקנו במספרים".

זאת ועוד, האוצר עצמו מעריך כי הגירעון השנה עומד להיות גדול יותר ב-400 מיליון שקלים מהיעד שנקבע. כך שמצד אחד גם היעד עצמו שקבע כחלון, נקבע אחרי משחק בכלל לא קטן עם המספרים.

בנוסף לכך, הרי אפילו אם ישנה חריגה קלה מ-2.94999%, הרי שהמספר אמור להתעגל כלפי מעלה, זאת לפי כללי החשבון כאמור. ועל אחת כמה וכמה כשיש חריגה של 400 מיליון שקלים משוערים מיעד הגירעון שהוצב ל-2018.

כאשר שר האוצר עושה את כל הטריקים על מנת להציג כביכול ישראל עמדה ביעדי הגירעון של 2018, כאשר למעשה היא חרגה ממנו. אם כן, מה הפלא שלקראת 2019 האוצר עצמו מפרסם כי הגירעון רק הולך וגדל?

Inner

כתיבת תגובה